P3 Math Practice Paper 2
Transcript of P3 Math Practice Paper 2
![Page 1: P3 Math Practice Paper 2](https://reader036.fdocuments.us/reader036/viewer/2022082513/55866347d8b42ae5588b4746/html5/thumbnails/1.jpg)
CHIJ OUR LADY OF GOOD COUNSELPRIMARY 3 MATHEMATICS
PRACTICE PAPER 2ANSWER KEY
Section A:
*Award 2 marks for each correct answer.1. 2 6. 1 11. 3 16. 1
2. 3 7. 3 12. 2 17. 4
3. 2 8. 3 13. 4 18. 3
4. 3 9. 4 14. 3 19. 3
5. 1 10. 4 15. 4 20. 1
Section B:
*Refer to marking scheme.21. 8201 31. 201 × 4 = 804
22. 3030 – 64 = 2966 32. $587 × 2 = $1174
23. 3772.95 33. 134
24. 6245 + 1787 = 8032 34. 4850 ÷ 9 = 538 R 8
Ans: 538
25. $64.85 - $23.55 = $41.30 35. apple, papaya
Award 0 marks if one of the answers is wrong.
26. 5050 – 692 = 4358 [43 hundreds 58
ones]
Ans: 43
36. Pupil draws a bar representing 20 children.
27. 65 – 27 = 38
38 + 65 = 103
103 + 6 + 6 = 115
37. red, yellow
Award 0 marks if one of the answers is wrong.
28. $59.95 + $80.80 + $39.95 = $180.70
$180.70 + $19.30 = $200
38. 690 ÷ 5 = 138
138 × 2 = 276
29. 56 ÷ 8 = 7 39. No. of cows
No. of legs
No. of chickens
No. of legs
Total number of animals
No. of legs
Check
175 175 × 4 = 700
200 200 × 2 = 400
175 + 200 = 375
700 + 400 = 1100
√
30. 6 40. 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 +1 + 0 = 28
Section C:*Refer to marking scheme.
![Page 2: P3 Math Practice Paper 2](https://reader036.fdocuments.us/reader036/viewer/2022082513/55866347d8b42ae5588b4746/html5/thumbnails/2.jpg)
41) 2093 – 895 = 1198 2093 + 1198 = 3291
(a) Nadia had 1198 boomarks. (b) They had 3291 bookmarks altogether.
____________________________________________________________________
42) 5112 ÷ 8 = 639 639 ÷ 3 = 213
213 × 5 = 1065
She earned $1065 in total. ____________________________________________________________________
43) 283 × 8 = 2264 2264 - 975 = 1289
There were 1289 toys left.____________________________________________________________________
44)
380 + 1015 + 1015 = 2410 9010 - 2410 = 6600 3 units 66001 unit 6600 ÷ 3 = 2200 Television 2200 + 1015 = 3215
The television set cost $3215.____________________________________________________________________
45)
600 × 3 = 1800 or 600 × 3 = 1800 1800 – 600 = 1200 1800 ÷ 6 = 300 1200 ÷ 4 = 300 300 × 5 = 1500
1800 – 1500 = 300 Each of them sold 300 fishballs.
$1015 $380
$1015
A/C
TV
W/M
$9010
Lavin
Kwee Chin
600
1800
1200