Building Structures_Project_02
-
Upload
winnie-ang -
Category
Education
-
view
47 -
download
0
Transcript of Building Structures_Project_02
![Page 1: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/1.jpg)
Project 2
Structural Analysis of A Bungalow
Building Structures (ARC 2522/2523)
Group Members:
Ang Wei Yi (0317885)
Chan Yi Qin (0315964)
Tang Pei Kei (0318545)
Tutor:
Mr Adib
![Page 2: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/2.jpg)
Content
Page
1. Introduction 1
2. Architectural Floor Plan 2-4
3. Structural Plan 5-7
4. Load Distribution Plan 8-9
5. Foundation Plan 10
6. Design Brief 11-14
7. Beams Analysis Report 15-114
8. Column Analysis Report 115-149
![Page 3: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/3.jpg)
Introduction
This bungalow is designed to consist of one master bedroom with attached
bathroom, minimum of three bedrooms, two bathrooms, kitchen, living hall, dining area,
and one store room within some selection of building layout. Little design element in this
bungalow, but plays with the spatial arrangement and location of wall structure. We have
to come out with our own design of columns and beams. Using structural analysis to
prove the whole design is buildable and structural stable. We have chosen two very odd
building layouts to challenge a more complex structural analysis calculation. We have to
know about the whole system of load transfer from the roof to the beam to the column
and to foundation.
2
![Page 4: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/4.jpg)
Quantity Dead Load and Live Load Assumed
Density of Materials
Reinforced Concrete = 24kN/m3
Brick Wall = 19kN/m3
Strength of Material
Concrete Strength (Fcu) = 30N/mm2
Yield Strength of Concrete Column (Fy) = 460 N/mm2
Thickness, Size and Height of Components
Thickness of Brick Wall = 150mm
Height of Brick Wall = 3000mm
Thickness of Floor Slab = 150mm
Size of Main Beam = 200mm x 300mm
Size of Secondary Beam = 150mm x 300mm
Height of the floors = 3000mm
Size of Column = 150mm x 150mm
Floor Height = 3000mm
Dead Load Acting on Structure
Main Beam Self-weight
= beam size x density of concrete
= (0.2m x 0.3m) x 24kN/m3
= 1.44kN/m
Secondary Beam Self-weight
= beam size x density of concrete
= (0.15m x 0.3m) x 24kN/m3
= 1.08kN/m
11
![Page 5: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/5.jpg)
Brick Wall Self-weight
= wall height x wall thickness x density of brick wall
= 3m x 0.15m x 19kN/m3
= 8.55kN/m
Slab Self-weight
= slab thickness x density of concrete
= 0.15m x 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Column Self-weight
= column size x density if concrete
= (0.3m x 0.3m) x 3 x 24kN/m3
= 6.48kN/m
Quantity Live Loads Acting on Structure (According to UBBL)
Bungalows = 1.5kN/m2
Bedrooms = 1.5kN/m2
Living Room = 4.0kN/m2
Dining Room = 2.0kN/m2
Kitchen (Dry/ Wet) = 3.0kN/m2
Storage = 2.5kN/m2
Toilet = 2.0kN/m2
Laundry = 3.0kN/m2
Stairs = 1.5kN/m2
Lounges = 2.0kN/m2
Corridor = 4.0kN/m2
12
![Page 6: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/6.jpg)
Identity One Way or Two Way Slab
Indicating the distribution of load from slab to beam,
Ly = longer side of slab
Lx = shorter side of slab
When Ly/Lx> 2, it is a one way slab;
When Ly/Lx< 2 or = 2, it is a two way slab;
Ground Floor
Slab A-B/1-2 = 2993/2499 = 1.19 < 2 (Two Way Slab)
Slab A-B/2-3 = 2993/2500 = 1.20 <2 (Two Way Slab)
Slab A-B/3-4 = 4013/2993 = 1.01 <2 (Two Way Slab)
Slab A-B/4-5 = 4852/2993 = 1.22 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/1-2 = 3000/2499 = 1.20 < 2 (Two Way Slab)
Slab B-C/2-3 = 3000/2500 = 1.20 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/3-4 = 4013/3000 = 1.34 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/4-5 = 4852/3000 = 1.62 <2 (Two Way Slab)
Slab C-D/1-3 = 4999/2847 = 1.76 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/3-4 = 4013/2847 = 1.41 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/4-4.2 = 4001/2847 = 1.41 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/4.2-6 = 4858/2847 = 1.71 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-D’/3-3.1 = 2852/2001 = 1.43 < 2 (Two Way Slab)
Slab D’-E/3-3.1 = 2852/2001 = 1.43 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-E/3-3.1 = 4999/4003 = 1.25 < 2 (Two Way Slab)
Slab E-F/3-3.1 = 2852/1987 = 1.44 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-F/4-4.2 = 5990/5149 = 1.16 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-F/4.2-6 = 5990/4858 = 1.23 < 2 (Two Way Slab)
13
![Page 7: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/7.jpg)
Slab F-G/3-4 = 4020/2852 = 1.41 < 2 (Two Way Slab)
Slab F-G/4-4.2 = 4020/4001 = 1.00 < 2 (Two Way Slab)
Slab F-G/4.2-6 = 4858/4020 = 1.21 < 2 (Two Way Slab)
First Floor
Slab A-B/1-2 = 2993/2499 = 1.19 < 2 (Two Way Slab)
Slab A-B/2-3 = 2993/2500 = 1.20 <2 (Two Way Slab)
Slab A-B/3-4 = 4013/2993 = 1.01 <2 (Two Way Slab)
Slab A-B/4-5 = 4852/2993 = 1.22 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/1-2 = 3000/2499 = 1.20 < 2 (Two Way Slab)
Slab B-C/2-3 = 3000/2500 = 1.20 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/3-4 = 4013/3000 = 1.34 <2 (Two Way Slab)
Slab B-C/4-5 = 4852/3000 = 1.62 <2 (Two Way Slab)
Slab A-C/5-6 = 5993/4008 = 1.50 <2 (Two Way Slab)
Slab C-D/1-3 = 4999/2847 = 1.76 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/3-4 = 4013/2847 = 1.41 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/4-4.2 = 4001/2847 = 1.41 < 2 (Two Way Slab)
Slab C-D/4.2-6 = 4858/2847 = 1.71 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-D’/3-3.1 = 2852/2001 = 1.43 < 2 (Two Way Slab)
Slab D’-E/3-3.1 = 2852/2001 = 1.43 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-E/3-3.1 = 4999/4003 = 1.25 < 2 (Two Way Slab)
Slab D-F/4.2-6 = 5990/4858 = 1.23 < 2 (Two Way Slab)
14
![Page 8: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/8.jpg)
Beam Analysis Report (Tang Pei Kei | 0318545)
Architectural Plan
15
![Page 9: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/9.jpg)
Load Distribution
Plan
Structural Plan
16
![Page 10: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/10.jpg)
Beam 4/F-G
Dead Load
Dead Load from Beam Self-weight = 1.08kN/m
Dead Load on slab F-G/3-4
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4/2)m
= 7.2kN/m
Dead Load on slab F-G/ 4-4.2
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4/2)m
= 7.2kN/m
Total Dead Load
= 1.08kN/m + 7.2kN/m +7.2kN/m
= 15.48kN/m
Live Load
Live Load on slab F-G/3-4
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4/2)m
= 3kN/m
Live Load on slab F-G/ 4-4.2
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4/2)m
= 3kN/m
Total Live Load
= 3kN/m + 3kN/m = 6kN/m
F F G
1.08kN/m
7.2kN/m
7.2kN/m
15.48kN/m
4020
Beam Self-weight
Slab F-G/3-4
Slab F-G/4-4.2
Total Dead Load
F F G
3kN/m
4020
Slab F-G/3-4
Slab F-G/4-4.2
3kN/m
6kN/m
Total Live Load
17
![Page 11: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/11.jpg)
Ultimate Load
Total Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= 15.48kN/m x 1.4
= 21.67kN/m
Total Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= 6kN/m x 1.6
= 9.6kN/m
Total Ultimate Load
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 21.67kN/m + 9.6kN/m
= 31.27kN/m
Reaction Force on Beam
Total Load on beam 4/F-G
= total ultimate load x length of the beam
= 31.27kN/m x 4.02m
= 125.71kN
In this case, the load is equivalent to only one
Point load in the middle of the beam,
Therefore, Rf = Rg and ∑Fy = 0
∑Fy = Rf + Rg - 125.71kN
2 Rf = 125.71kN
Rf = Rg = 62.86kN
F F
31.27kN/m
4020
Free Body Diagram
G
Rf Rg 125.71kN
F F 4020
Free Body Diagram
G
Rf Rg
125.71kN
62.86kN 62.86kN
F F
31.27kN/m
4020
Total Ultimate Load
G
18
![Page 12: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/12.jpg)
F F 4020
G
31.27kN/m
62.86kN 62.86kN
+
-
62.86kN - 62.86kN = 0kN
62.86kN - 62.86kN = -62.86kN
62.86kN
A
+
66.19kNm
66.19kNm - 66.19kNm = 0kNm
A
Load Diagram
Shear Force Diagram
Bending Moment
Diagram
Bending Moment Diagram
+ve = [(2.01 x 62.86) / 2]
= 66.19(kNm)
-ve = [(2.01 x -62.86) / 2]
= -66.19(kNm)
19
![Page 13: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/13.jpg)
Beam 3.1/ E-F
Dead Load
Dead Load from Beam Self-weight = 1.08kN/m
Dead Load on slab E-F/3-4
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2.85/2)m
= 5.13kN/m
Dead Load on slab D-F/3.1-4.2
= slab self-weight x (Length/ 2) x 1/3
= 3.6kN/m2
x (5.15/2)m x 1/3
= 3.09kN/m
Total Dead Load
= 1.08kN/m + 5.13kN/m + 3.09kN/m
= 9.3kN/m
Live Load
Live Load on slab E-F/3-4
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (2.85/2)m
= 2.14kN/m
Live Load on slab D-F/3.1-4.2
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (5.15/2)m x 1/3
= 1.29kN/m
Total Live Load
= 2.14kN/m + 1.29kN/m = 3.43kN/m
F E F
1.08kN/m
5.13kN/m
3.09kN/m
9.3kN/m
1987
Beam Self-weight
Slab E-F/3-4
Slab D-F/3.1-4.2
Total Dead Load
F E F
2.14kN/m
1987
Slab F-G/3-4
Slab F-G/4-4.2
1.29kN/m
3.43kN/m
Total Live Load
20
![Page 14: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/14.jpg)
Ultimate Load
Total Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= 9.3kN/m x 1.4
= 13.02kN/m
Total Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= 3.43kN/m x 1.6
= 5.49kN/m
Total Ultimate Load
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 13.02kN/m + 5.49kN/m
= 18.51kN/m
Reaction Force on Beam
Total Load on beam 3.1/E-F
= total ultimate load x length of the beam
= 18.51kN/m x 2m
= 37.02kN
In this case, the load is equivalent to only one
Point load in the middle of the beam,
Therefore, Re = Rf and ∑Fy = 0
∑Fy = Re + Rf – 37.02kN
2 Rf = 37.02kN
Rf = Rg = 18.51kN
F E
18.51kN/m
1987
Free Body Diagram
F
Re Rf 37.02kN
F E 1987
Free Body Diagram
F
Re Rf
37.02kN
18.51kN
F E
18.51kN/m
1987
Total Ultimate Load
F
18.51kN
21
![Page 15: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/15.jpg)
F 1987
G
18.51kN
+
-
37.02kN - 37.02kN
= 0kN
0kN - 37.02kN = -37.02kN
37.02kN
+
36.83kNm
36.83kNm - 36.83kNm
= 0kNm
Load Diagram
Shear Force Diagram
Bending Moment
Diagram
A
A
18.51kN/m
18.51kN
Bending Moment Diagram
+ve = [(1.99 x 37.02) / 2]
= 36.83(kNm)
-ve = [(1.99 x -37.02) / 2]
= -36.83(kNm)
22
![Page 16: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/16.jpg)
Beam D’/3-3.1
Dead Load
Dead Load from Beam Self-weight = 1.08kN/m
Dead Load from Brick Wall Self-weight = 8.55kN/m
Dead Load on slab D-D’/3-3.1
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4/2)m
= 7.2kN/m
Dead Load on slab D’-F/3-3.1
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4/2)m
= 7.2kN/m
Total Dead Load
= 1.08kN/m + 8.55kN/m + 7.2kN/m + 7.2kN/m
= 24.03kN/m
Live Load
Live Load on slab D-D’/3-3.1
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4/2)m
= 3kN/m
Live Load on slab D’-F/3-3.1
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4/2)m
= 3kN/m
F 3 3.1
1.08kN/m
8.55kN/m
7.2kN/m
24.03kN/m
2852
Beam Self-weight
Slab D’-F/3-3.1
Total Dead Load
F 3
3kN/m
2852
Slab D-D’/3-3.1
Slab D’-F/3-3.1
3kN/m
7.2kN/m
Slab D-D’/3-3.1
Brick Wall Self-weight
3.1
23
![Page 17: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/17.jpg)
Total Live Load
= 3kN/m + 3kN/m
= 6kN/m
Ultimate Load
Total Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= 24.03kN/m x 1.4
= 33.64kN/m
Total Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= 6kN/m x 1.6
= 9.6kN/m
Total Ultimate Load
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 33.64kN/m+ 9.6kN/m
= 43.24kN/m
Reaction Force on Beam
Total Load on beam D’/3-3.1
= total ultimate load x length of the beam
= 43.24kN/m x 2.85m
= 123.23kN
F 3 2852
6kN/m
Total Live Load
F 3
43.24kN/m
2852
Free Body Diagram
R3 R3.1 123.23kN
F 3
43.24kN/m
2852
Total Ultimate Load
3.1
3.1
3.1
24
![Page 18: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/18.jpg)
In this case, the load is equivalent to only one
Point load in the middle of the beam,
Therefore, R3 = R3.1 and ∑Fy = 0
∑Fy = R3 + R3.1 - 125.71kN
2 R3 = 123.23kN
R3 = R3.1 = 61.62kN
F 3 2852
Free Body Diagram
R3 R3.1
123.23kN
61.62kN 61.62kN
3.1
3
3 2852
61.62kN
+
-
123.23kN - 123.23kN
= 0kN
0kN - 123.23kN = -123.23kN
123.23kN
+
87.8kNm
87.8kNm - 87.8kNm
= 0kNm
Load Diagram
Shear Force Diagram
Bending Moment
Diagram
A
A
3.1
43.24kN/m
61.62kN
Bending Moment Diagram
+ve = [(2.85 / 2 x 123.23) / 2]
= 87.8(kNm)
-ve = [(2.85 / 2 x -123.23) / 2]
= -87.8(kNm)
25
![Page 19: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/19.jpg)
Beam F/3-4.2
Dead Load
Dead Load from Beam Self-weight = 1.44kN/m
Dead Load on slab E-F/3-3.1
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2/2)m
= 3.6kN/m
Dead Load on slab D-F/ 3.1-4.2
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (6/2)m
= 10.8kN/m
Dead Load on slab F-G/ 3-4
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.02/2)m
= 7.24kN/m
Dead Load on slab F-G/ 4-4.2
= slab self-weight x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.02/2)m
= 7.24kN/m
Total Dead Load
For 3-3.1 = 1.44kN/m + 3.6kN/m + 7.24kN/m
= 12.28kN/m
For 3.1-4 = 1.44kN/m + 10.8kN/m + 7.24kN/m
= 19.48kN/m
For 4-4.2 = 1.44kN/m + 10.8kN/m + 7.24kN/m
= 19.48kN/m
F 3 4.2
1.44kN/m
3.6kN/m
10.8kN/m
12.28kN/m
Beam Self-weight
Slab E-F/3-3.1
Slab D-F/3.1-4.2
Total Dead Load
F 4 F 3.1
7.24kN/m
Slab F-G/3-4
7.24kN/m
Slab F-G/4-4.2
2852 1148 4001
19.48kN/m
19.48kN/m
26
![Page 20: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/20.jpg)
Live Load
Live Load on slab E-F/3-3.1
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (2/2)m
= 1.5kN/m
Live Load on slab D-F/ 3.1-4.2
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (6/2)m
= 4.5kN/m
Live Load on slab F-G/ 3-4
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4.02/2)m
= 3.02kN/m
Live Load on slab F-G/ 4-4.2
= Live Load Factor on Bungalow (UBBL) X (Length/2)
= 1.5kN/m2
x (4.02/2)m
= 3.02kN/m
Total Live Load
For 3-3.1 = 1.5kN/m + 3.02kN/m
= 4.52kN/m
For 3.1-4 = 4.5kN/m + 3.02kN/m
= 7.52kN/m
For 4-4.2 = 4.5kN/m + 3.02kN/m
= 7.52kN/m
F 3 4.2
1.5kN/m
4.5kN/m
4.52kN/m
Slab E-F/3-3.1
Slab D-F/3.1-4.2
Total Live Load
F F 3.1
3.02kN/m
Slab F-G/3-4
3.02kN/m
Slab F-G/4-4.2
2852 1148 4001
7.52kN/m
4
7.52kN/m
27
![Page 21: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/21.jpg)
Ultimate Load
Total Ultimate Dead Load at Slab 3-3.1
= total dead load x dead load factor
= 12.28kN/m x 1.4
= 17.19kN/m
Total Ultimate Dead Load at Slab 3.1-4
= total dead load x dead load factor
= 19.48kN/m x 1.4
= 27.27kN/m
Total Ultimate Dead Load at Slab 4-4.2
= total dead load x dead load factor
= 19.48kN/m x 1.4
= 27.27kN/m
Total Ultimate Live Load at Slab 3-3.1
= total live load x live load factor
= 4.52kN/m x 1.6
= 7.23kN/m
Total Ultimate Live Load at Slab 3.1-4
= total live load x live load factor
= 7.52kN/m x 1.6
= 12.03kN/m
Total Ultimate Live Load at Slab 4-4.2
= total live load x live load factor
= 7.52kN/m x 1.6
= 12.03kN/m
F 3 4.2 F F 3.1 4
2852 1148 4001
17.19kN/m
27.27kN/m
Slab 3-3.1
Slab 3.1-4
27.27kN/m
Slab 4-4.2
7.23kN/m
12.03kN/m
Slab 3-3.1
Slab 3.1-4
12.03kN/m
Slab 4-4.2
28
![Page 22: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/22.jpg)
Total Ultimate Load at 3-3.1
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 17.19kN/m + 12.03kN/m
= 29.22kN/m
Total Ultimate Load at 3.1-4
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 27.27kN/m + 12.03kN/m
= 39.3kN/m
Total Ultimate Load at 4-4.2
= total ultimate dead load + total ultimate live load
= 27.27kN/m + 12.03kN/m
= 39.3kN/m
Point Load at 4
= reaction force for beam 4/F-G at 4/F
= 62.86kN
Point Load at 3.1
= reaction force for beam 3.1/E-F at 3.1/F
= 18.51kN
F 3 4.2
29.22kN/m
Total Ultimate Load
F F 3.1
39.3kN/m
4
2852 1148 4001
39.3kN/m
29.22kN/m
Free Body Diagram
39.3kN/m
39.3kN/m
62.86kN
18.51kN
29
![Page 23: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/23.jpg)
Reaction Force on Beam
Total Load on 3-3.1
= total ultimate load x length of the beam
= 29.22kN/m x 2.85m
= 83.28kN
Total Load on 3.1-4
= total ultimate load x length of the beam
= 39.3kN/m x 1.15m
= 45.2kN
Total Load on 4-4.2
= total ultimate load x length of the beam
= 39.3kN/m x 4m
= 157.2kN
Point Load at 3.1 = 18.51kN
Point Load at 4 = 62.86kN
∑M = 0
0 = (R3 x 8m) - (83.28kN x 6.58m) - (45.2kN x 4.58m)
- (157.2kN x 2m) - (18.51kN x 5.15m)
- (62.86kN x 4m)
8R3 = 1416.16kNm
R3 = 177.02kN
∑F = 0
0 = R3 + R4.2 – 83.28kN - 45.2kN - 157.2kN - 18.51kN
- 62.86kN
R4.2 = 190.03kN
F 3 4.2 F 3.1 F 4
29.22kN/m
Free Body Diagram
39.3kN/m
39.3kN/m
83.28kN
177.02kN/m
R3 R4.2
2852 1148 4001
8001
45.2kN 157.2kN
Free Body Diagram
R3 R4.2
190.03kN/m
83.28kN 45.2kN 157.2kN
18.51kN
62.86kN
30
![Page 24: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/24.jpg)
F 3 4.2 F 3.1 F 4
29.22kN/m
39.3kN/m
39.3kN/m
R3 R4.2
2852 1148 4001
8001
177.02kN/m
190.03kN/m
18.51kN
62.86kN
Load Diagram
Shear Force Diagram
Bending Moment
Diagram
At Point 3.1A,
= [177.02kN – (29.22kN/m x 2.85m)]
= 93.74kN
At Point 3.1B,
= [93.74kN – 18.51kN]
= 75.23kN
At Point 4C,
= [75.23kN – (39.3kN/m x 1.15m)]
= 30.04kN
At Point 4D,
= [30.04kN – 62.86kN]
= -32.83kN
At Point 4.2E,
= [-32.83kN – (39.3kN/m x 4m)]
= -190.03kN
At Point 4.2F,
= [-190.03kN + 190.03kN]
= 0kN
177.02kN
A
75.23kN
C
93.74kN
B
-32.83kN
E
-190.03kN
F
0kN
G D 30.04kN
+
-
+
Bending Moment Diagram
+ve
= (2.85 x177.02) – [2.85 x (177.02 - 93.74)
/ 2] + (1.15 x 75.23) – [1.15 x (75.23
- 30.04) / 2]
= 385.83 + 60.53
= 446.36
446(kNm)
-ve
= (4 x -190.03) – [4 x (-190.03+32.83) / 2]
= -445.72
-446(kNm)
446kNm
446kNm – 446kNm
= 0kNm
385.83kNm
31
![Page 25: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/25.jpg)
Prepared by
ANG WEI YI 0317885
42
![Page 26: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/26.jpg)
GROUND FLOOR BEAM, C-D / 4
43
![Page 27: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/27.jpg)
Beam 1 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, C-D / 4
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Slab Dead Load & Live Load
a. C-D / 3-4 (two way slab)
b. C-D / 4-4.2 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.15m x 0.3m x 24 kN/m2
= 1.08 kN/m
Dead load on Slab C-D / 3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam C-D / 4 in a triangular form
Dead load from slab C-D / 3-4 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.85m/2) x (2/3)
= 3.42kN/m
Dead load on Slab C-D / 4-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam C-D / 4 in a triangular form
Dead load from slab C-D / 4-4.2 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.85m/2) x (2/3)
= 3.42kN/m
44
![Page 28: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/28.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam C-D / 4
Beam Self-weight = 1.08kN/m
DL from Slab C-D / 3-4 = 3.42kN/m
DL from Slab C-D / 4-4.2 = 3.42kN/m
Total DL = 7.92kN/m
C D
7.92kN/m
1.08kN/m
3.42kN/m
3.42kN/m
45
![Page 29: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/29.jpg)
Live load on Slab C-D / 3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam C-D / 4 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load on Slab C-D / 3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam C-D / 4 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab C-D / 3-4 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 4kN/m2 x (2.85m/2) x (2/3)
= 3.8kN/m
Dead load on Slab C-D / 4-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam C-D / 4 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Dead load from slab C-D / 4-4.2 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 4kN/m2 x (2.85m/2) x (2/3)
= 3.8kN/m
46
![Page 30: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/30.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam C-D / 4
LL from Slab C-D / 3-4 = 3.8kN/m
LL from Slab C-D / 4-4.2 = 3.8kN/m
Total LL = 7.6kN/m
C D
3.8kN/m
3.8kN/m
7.6kN/m
47
![Page 31: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/31.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load B-C = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 7.92kN/m x 1.4 + 7.6kN/m x 1.6
= 23.248kN/m
Reaction Force on Beam C-D / 4 (symmetrical beam)
(23.248kN/m x 2.85m) – Reaction Force = 0
Reaction Force = 66.2568Kn
Point Load Reaction Force on Beam C-D / 4
Total Load = RA + RB
RA = Total Load / 2
= 66.2568kN/m / 2
= 33.1284kN
RA RB
66.2568kN/m
C D
33.1284kN/m
Shear Force Diagram
48
![Page 32: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/32.jpg)
GROUND FLOOR BEAM, D / 3.1-4.2
49
![Page 33: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/33.jpg)
Beam 2 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, D / 3.1-4.2
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Brick Wall – Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. C-D / 3-4 (two way slab)
b. C-D / 4-4.2 (two way slab)
c. D-F / 3.1-4.2 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m2
= 1.44kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m2
= 8.55kN/m
Dead load on Slab C-D / 3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a trapezoidal form
Dead load from slab C-D / 3-4 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.85m/2)
= 5.13kN/m
Using ratio,
𝑥
5.13=
1.15
4
x = 1.475kN/m
Dead load on Slab C-D / 4-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a trapezoidal form
Dead load from slab C-D / 4-4.2 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.85m/2)
= 5.13kN/m
50
![Page 34: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/34.jpg)
Dead load on Slab D-F / 3.1-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a triangular form
Dead load from slab D-F / 3.1-4.2= [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (5.15m/2) x (2/3)
= 6.18kN/m
51
![Page 35: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/35.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam D / 3.1-4.2
Beam Self-weight = 1.44kN/m
Brick Wall Load = 8.55kN/m
DL from Slab C-D / 3-4 = 1.475kN/m
DL from Slab C-D / 4-4.2 = 5.13kN/m
DL from Slab D-F / 3.1-4.2 = 6.18kN/m
Total DL on
3.1-4 =17.645kN/m
4-4.2 = 21.3kN/m
1.44kN/m
8.55kN/m
1.475kN/m
5.13kN/m
6.18kN/m
17.645kN/
m
21.3kN/m
3.1 4.2 4
1.15m 4m
52
![Page 36: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/36.jpg)
Live load on Slab C-D / 3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab C-D / 3-4 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2)]
= 4kN/m2 x (2.85m/2)
= 5.7kN/m
Using ratio,
𝑥
5.7=
1.15
4
x = 1.639kN/m
Live load on Slab C-D / 4-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab C-D / 3-4 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2)]
= 4kN/m2 x (2.85m/2)
= 5.7kN/m
Live load on Slab C-D / 3.1-4.2 (two way slab)
Load is transferred to beam D / 3.1-4.2 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab C-D / 4-4.2 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 4kN/m2 x (5.15m/2) x (2/3)
= 6.867kN/m
53
![Page 37: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/37.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam D / 3.1-4.2
LL from Slab C-D / 3-4 = 1.639kN/m
LL from Slab C-D / 4-4.2 = 5.7kN/m
LL from Slab C-D / 3.1-4.2 = 6.867kN/m
Total LL on
3.1-4 = 8.506kN/m
4-4.2 = 12.567kN/m
3.1 4.2 4
1.15m 4m
1.639kN/m
5.7kN/m
6.867kN/m
8.506kN/m 12.567kN/m
54
![Page 38: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/38.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load 3.1-4 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 17.645kN/m x 1.4 + 8.506kN/m x 1.6
= 38.313kN/m
Ultimate Load 4-4.2 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 21.3kN/m x 1.4 + 12.567kN/m x 1.6
= 49.927kN/m
55
![Page 39: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/39.jpg)
Reaction Force on Beam D / 3.1-4.2 / 4
∑M = 0
0 = (RB x 5.15m) – (38.313 x 4.575m) – (33.128 x 4m) – (49.927 x 2m)
RB = 79.155kN
Total Load = RA + RB
RA = Total Load - RB
= 38.313 + 33.128 + 49.927 – 79.155
= 42.213kN
Shear Force on Beam D / 3.1-4.2 / 4
(79.155 - 38.313) kN = 40.842kN
(40.842 - 33.128) kN = 7.714kN
(7.714 - 49.927) kN = -42.213kN
(-42.213 + 42.213)kN = 0
Bending Moment on Beam D / 3.1-4.2 / 4
(+)
A
= (79.155 + 40.842) x 1.15 x (1/2)
= 68.998
Using ratio,
𝑥
5.7=
1.15
4
x = 1.639kN/m
B
= (1/2) x 0.618 x 7.714
3.1 4.2 4
1.15m 4m
38.313kN/m 49.927kN/m
RA RB
33.128kN/m
79.155kN/m 42.213kN/m
56
![Page 40: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/40.jpg)
= 2.384
(-)
C
= (1/2) x 42.213 x (4 – 0.618)
= 71.382
57
![Page 41: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/41.jpg)
GROUND FLOOR BEAM, B-C / 2
58
![Page 42: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/42.jpg)
Beam 3 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, B-C / 2
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Slab Dead Load & Live Load
a. B-C / 1-2 (two way slab)
b. B-C / 2-3 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.15m x 0.3m x 24 kN/m2
= 1.08 kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m2
= 8.55kN/m
Dead load on Slab B-C / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B-C / 2 in a trapezoidal form
Dead load from slab B-C / 1-2 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2)
= 4.5kN/m
Dead load on Slab B-C / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B-C / 2 in a trapezoidal form
Dead load from slab B-C / 2-3 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2)
= 4.5kN/m
59
![Page 43: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/43.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam B-C / 2
Beam Self-weight = 1.08kN/m
Brick Wall Load = 8.55kN/m
DL from Slab B-C / 1-2 = 4.5kN/m
DL from Slab B-C / 2-3 = 4.5kN/m
Total DL = 18.63kN/m
B C
1.08kN/m
8.55kN/m
4.5kN/m
4.5kN/m
18.63kN/m
60
![Page 44: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/44.jpg)
Live load on Slab B-C / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B-C / 2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab B-C / 1-2 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2)]
= 4kN/m2 x (2.5m/2)
= 5kN/m
Live load on Slab B-C / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B-C / 2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab B-C / 2-3 = [live load factor on Wash Closet (UBBL) x (Lx/2)]
= 2kN/m2 x (2.5m/2)
= 2.5kN/m
61
![Page 45: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/45.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam B-C / 2
LL from Slab B-C / 1-2 = 5kN/m
LL from Slab B-C / 2-3 = 2.5kN/m
Total LL = 7.5kN/m
B C
5kN/m
2.5kN/m
2.5kN/m
62
![Page 46: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/46.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load B-C = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 18.63kN/m x 1.4 + 7.5kN/m x 1.6
= 38.082kN/m
Reaction Force on Beam B-C / 2 (symmetrical beam)
(38.082kN/m x 3m) – Reaction Force = 0
Reaction Force = 114.246kN
Point Load Reaction Force on Beam B-C / 2
Total Load = RA + RB
RA = Total Load / 2
= 114.246kN/m / 2
= 57.123kN
B C
114.246kN/m
RA RB 57.123kN/m 57.123kN/m
3m
63
![Page 47: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/47.jpg)
GROUND FLOOR BEAM, B / 1-3
64
![Page 48: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/48.jpg)
Beam 4 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, B / 1-3
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Brick Wall – Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 1-2 (two way slab)
b. A-B / 2-3 (two way slab)
c. B-C / 1-2 (two way slab)
d. B-C / 2-3 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m2
= 1.44kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m2
= 8.55kN/m
Dead load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab A-B / 1-2 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
Dead load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab A-B / 2-3 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
65
![Page 49: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/49.jpg)
Dead load on Slab B-C / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab B-C / 1-2 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
Dead load on Slab B-C / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab B-C / 2-3 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
66
![Page 50: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/50.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam B / 1-3
Beam Self-weight = 1.44kN/m
Brick Wall Load = 8.55kN/m
DL from Slab A-B / 1-2 = 3kN/m
DL from Slab A-B / 2-3 = 3kN/m
DL from Slab B-C / 1-2 = 3kN/m
DL from Slab B-C / 2-3 = 3kN/m
Total DL on
1-2 = 7.44kN/m
2-3 = 15.99kN/m
1 3 2
1.44kN/m
2.5m 2.5m
8.55kN/m
3kN/m
3kN/m
3kN/m
3kN/m
7.44kN/m 15.99kN/m
67
![Page 51: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/51.jpg)
Live load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab A-B / 1-2 = [live load factor on Bedroom (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 1.5kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 1.25kN/m
Live load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab A-B / 2-3 = [live load factor on Storage (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 2.5kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 2.083kN/m
Live load on Slab B-C / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab B-C / 1-2 = [live load factor on Corridor (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 4kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3.333kN/m
Live load on Slab B-C / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL.
Live load from slab B-C / 2-3 = [live load factor on Wash Closet (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 2kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 1.667kN/m
68
![Page 52: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/52.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam B / 1-3
LL from Slab A-B / 1-2 = 1.25kN/m
LL from Slab A-B / 2-3 = 2.083kN/m
LL from Slab B-C / 1-2 = 3.333kN/m
LL from Slab B-C / 2-3 = 1.667kN/m
Total LL on
1-2 = 4.583kN/m
2-3 = 3.75kN/m
1 3 2
2.083kN/m
2.5m 2.5m
1.25kN/m
3.333kN/m
1.667kN/m
69
![Page 53: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/53.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load 1-2 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 7.44kN/m x 1.4 + 4.583kN/m x 1.6
= 17.7488kN/m
Ultimate Load 2-3 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 15.99kN/m x 1.4 + 3.75kN/m x 1.6
= 28.386kN/m
1 3 2
2.5m 2.5m
17.7488kN/m 28.386kN/m
70
![Page 54: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/54.jpg)
Reaction Force on Beam B / 1-3
∑M = 0
0 = (RB x 5m) – (44.372 x 3.75m) – (57.123 x 2.5m) – (70.965 x 1.25m)
RB = 79.58175kN
Total Load = RA + RB
RA = Total Load - RB
= 44.372 + 57.123 + 70.965 – 79.58175
= 92.87825kN
Shear Force on Beam B / 1-3
(79.58175 – 44.372) kN = 35.20975kN
(35.20975 – 57.123) kN = -21.91325kN
(-21.91325 – 70.965)kN = -92.87825kN
(-92.87825 + 92.87825)kN = 0
Bending Moment on Beam B / 1-3
(+)
A
= (79.58175 + 35.20975) x 2.5 x (1/2)
= 143.489375
(-)
B
= (21.91325 + 92.87825) x 2.5 x (1/2)
= 143.489375
1 3 2
2.5m
44.372kN/m
2.5m
70.965kN/m
57.123kN/m
1 3 2
2.5m 2.5m
44.372kN/m 70.965kN/m 57.123kN/m
RA RB
92.87825kN/m 92.87825kN/m
71
![Page 55: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/55.jpg)
GROUNF FLOOR BEAM, A–B /2
72
![Page 56: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/56.jpg)
Beam 5 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, A-B / 2
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 1-2 (two way slab)
b. A-B / 2-3 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.15m x 0.3m x 24 kN/m2
= 1.08 kN/m
Dead load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam A-B / 2 in a trapezoidal form
Dead load from slab A-B / 1-2 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2)
= 4.5kN/m
Dead load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam A-B / 2 in a trapezoidal form
Dead load from slab A-B / 2-3 = [dead load on slab x (Lx/2)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2)
= 4.5kN/m
73
![Page 57: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/57.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam A-B / 2
Beam Self-weight = 1.08kN/m
DL from Slab A-B / 1-2 = 4.5kN/m
DL from Slab A-B / 2-3 = 4.5kN/m
Total DL = 10.08kN/m
A B
1.08kN/m
2.993m
4.5kN/m
4.5kN/m
10.08kN/m
74
![Page 58: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/58.jpg)
Live load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam A-B / 2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab A-B / 1-2 = [live load factor on Bedroom (UBBL) x (Lx/2)]
= 1.5kN/m2 x (2.5m/2)
= 1.875kN/m
Live load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam A-B / 2 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab A-B / 2-3 = [live load factor on Storage (UBBL) x (Lx/2)]
= 2.5kN/m2 x (2.5m/2)
= 3.125kN/m
75
![Page 59: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/59.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam A-B / 2
LL from Slab A-B / 1-2 = 1.875kN/m
LL from Slab A-B / 2-3 = 3.125kN/m
Total LL = 5kN/m
A B
1.875kN/m
2.993m
3.125kN/m
76
![Page 60: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/60.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load A-B = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 10.08kN/m x 1.4 + 5kN/m x 1.6
= 22.112kN/m
Reaction Force on Beam A-B / 2 (symmetrical beam)
(22.112kN/m x 2.993m) – Reaction Force = 0
Reaction Force = 66.181kN
Point Load Reaction Force on Beam A-B / 2
Total Load = RA + RB
RA = Total Load / 2
= 66.181kN/m / 2
= 33.09kN
A B
22.112kN/m
2.993m
A B
66.181kN/m
2.993m
RA RB
33.09kN/m 33.09kN/m
77
![Page 61: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/61.jpg)
GROUND FLOOR BEAM, A / 1-3
78
![Page 62: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/62.jpg)
Beam 6 Analysis Calculation
Ground Floor Beam, A / 1-3
1. Carries Self Weight – Dead Load
2. Brick Wall – Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 1-2 (two way slab)
b. A-B / 2-3 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m2
= 1.44kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m2
= 8.55kN/m
Dead load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab A-B / 1-2 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
Dead load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form
Dead load from slab A-B / 2-3 = [dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)]
= 3.6kN/m2 x (2.5m/2) x (2/3)
= 3kN/m
79
![Page 63: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/63.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam B / 1-3
Beam Self-weight = 1.44kN/m
Brick Wall Load = 8.55kN/m
DL from Slab A-B / 1-2 = 3kN/m
DL from Slab A-B / 2-3 = 3kN/m
Total DL on
1-2 = 12.99kN/m
2-3 = 12.99kN/m
1 3 2
1.44kN/m
2.5m 2.5m
8.55kN/m
3kN/m
3kN/m
80
![Page 64: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/64.jpg)
Live load on Slab A-B / 1-2 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab A-B / 1-2 = [live load factor on Bedroom (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 1.5kN/m2 x (2.5m/2)
= 1.875kN/m
Live load on Slab A-B / 2-3 (two way slab)
Load is transferred to beam B / 1-3 in a triangular form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live load from slab A-B / 2-3 = [live load factor on Wash Closet (UBBL) x (Lx/2) x (2/3)]
= 2kN/m2 x (2.5m/2)
= 2.5kN/m
81
![Page 65: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/65.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam B / 1-3
LL from Slab A-B / 1-2 = 1.875kN/m
LL from Slab A-B / 2-3 = 2.5kN/m
Total LL on
1-2 = 1.875kN/m
2-3 = 2.5kN/m
1 3 2
2.5kN/m
/m
1 3 2
1.44kN/m
2.5m 2.5m
2.5m 2.5m
1.875kN/m
/m
1 3 2
1.44kN/m
2.5m 2.5m
82
![Page 66: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/66.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Ultimate Load 1-2 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 12.99kN/m x 1.4 + 1.875kN/m x 1.6
= 21.186kN/m
Ultimate Load 2-3 = DL x 1.4 + LL x 1.6
= 12.99kN/m x 1.4 + 2.5kN/m x 1.6
= 22.186kN/m
1 3 2
2.5m 2.5m
21.186kN/m 22.186kN/m
83
![Page 67: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/67.jpg)
Reaction Force on Beam A / 1-3
∑M = 0
0 = (RA x 5m) – (21.186 x 3.75m) – (33.09 x 2.5m) – (22.186 x 1.25m)
RA = 37.981kN
Total Load = RA + RB
RB = Total Load – RA
= 21.186 + 33.09 + 22.186 – 37.981
= 38.481kN
Shear Force on Beam A / 1-3
(37.981 – 21.186) kN = 16.795kN
(16.795 – 33.09) kN = -16.295kN
(-16.295 – 22.186)kN = -38.481kN
(-38.481+38.481)kN = 0
Bending Moment on Beam A / 1-3
(+)
A
= (37.981 + 16.795) x 2.5 x (1/2)
= 68.47
(-)
B
= (38.481 + 16.295) x 2.5 x (1/2)
= 68.47
1 3 2
2.5m 2.5m
21.186kN/m 22.186kN/m 33.09kN/m
RA RB 38.481kN/m 37.981kN/m
84
![Page 68: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/68.jpg)
Beam Analysis Report (Chan Yi Qin | 0315964)
Beam 1 Analysis Calculation
First Floor Beam, A / 4-5
84
![Page 69: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/69.jpg)
Beam 1 Analysis Calculation
First Floor Beam, A / 4-5
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Brick wall - Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 4-5 (two way slab)
b. B-C / 4-5 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab A-B / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2.993/ 2)m
= 5.387kN/m
Dead Load on Slab B-C / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (3.000/ 2)m
= 5.4kN/m
85
![Page 70: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/70.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam A / 4-5
Beam self-weight = 1.44kN/m
Brick wall load = 8.55kN/m
DL from slab A-B / 4-5 = 5.387kN/m
DL from slab B-C / 4-5 = 5.4kN/m
Total Dead Load = 20.777 kN/m
86
![Page 71: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/71.jpg)
Live Load
Live Load on Slab A-B / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (2.993/2)m
= 2.245kN/m
Live Load on Slab B-C / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (3.000/2)m
= 2.25kN/m
Total Live Load Diagram for Beam A / 4-5
LL on slab A-B / 4-5 = 2.245kN/m
LL on slab B-C / 4-5 = 2.25kN/m
Total Live Load = 4.495kN/m
87
![Page 72: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/72.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (20.777kN/m x 1.4) + (4.495kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 36.28kN/m
Reaction Force on Beam
∑MA = 0
(36.28kN/m x 4.852m) x (4.852m/ 2) - 𝑅𝑅x (4.852m) = 0
RB= 88.015kN
Total Load = RA + RB
RA = Total Load - RB
= (36.28kN/m x 4.852m) - 88.015kN
= 88.015kN
𝐴1= 𝐴2= (88.015 x 2.426m)/ 2 = 106.76kN/m
88
![Page 73: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/73.jpg)
Beam 2 Analysis Calculation
First Floor Beam, A-B / 4
89
![Page 74: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/74.jpg)
Beam 2 Analysis Calculation
First Floor Beam, A-B / 4
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Brick wall - Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 3-4 (two way slab)
b. A-B / 4-5 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab A-B / 3-4 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.013/ 2)m
= 7.223kN/m
Dead Load on Slab A-B / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.852/ 2)m
= 8.734kN/m
90
![Page 75: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/75.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam A-B / 4
Beam self-weight = 1.44kN/m
Brick wall load = 8.55kN/m
DL from slab A-B / 3-4 = 7.223kN/m
DL from slab A-B / 4-5 = 8.734kN/m
Total Dead Load = 25.947 kN/m
91
![Page 76: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/76.jpg)
Live Load
Live Load on Slab A-B / 3-4 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (4.013/ 2)m
= 3.01kN/m
Live Load on Slab A-B / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (4.852/ 2)m
= 3.639kN/m
Total Live Load Diagram for Beam A-B / 4
LL on slab A-B / 3-4 = 3.01kN/m
LL on slab A-B / 4-5 = 3.639kN/m
Total Live Load = 6.649kN/m
92
![Page 77: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/77.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (25.947kN/m x 1.4) + (6.649kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 46.96kN/m
𝛴𝑀𝐴= 0
(46.96kN/m x 2.993m) x (2.993m/ 2) - 𝑅𝑅x (2.993m) = 0
RB = 70.28kN
Total Load = 𝑅𝐴+ 𝑅𝐵
𝑅𝐴 = Total Load - 𝑅𝐵
= (46.96kN/m x 2.993m) - 70.28kN
= 70.28kN
93
![Page 78: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/78.jpg)
𝐴1= 𝐴2= (70.28 x 2.993m)/ 2 = 52.59kN/m
94
![Page 79: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/79.jpg)
Beam 3 Analysis Calculation
First Floor Beam, B-C / 4-5
95
![Page 80: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/80.jpg)
Beam 3 Analysis Calculation
First Floor Beam, B-C / 4-5
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Brick wall - Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. A-B / 4-5 (two way slab)
b. B-C / 4-5 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 015m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.08 kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab A-B / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2.993/ 2)m
= 5.387kN/m
Dead Load on Slab B-C / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (3.000/ 2)m
= 5.4kN/m
96
![Page 81: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/81.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam B-C / 4-5
Beam self-weight = 1.08kN/m
Brick wall load = 8.55kN/m
DL from slab A-B / 4-5 = 5.387kN/m
DL from slab B-C / 4-5 = 5.4kN/m
Total Dead Load = 20.417 kN/m
Live Load
Live Load on Slab A-B / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (2.993/2)m
= 2.245kN/m
97
![Page 82: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/82.jpg)
Live Load on Slab B-C / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (3.000/2)m
= 2.25kN/m
Total Live Load Diagram for Beam B-C / 4-5
LL on slab A-B / 4-5 = 2.245kN/m
LL on slab B-C / 4-5 = 2.25kN/m
Total Live Load = 4.495kN/m
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (20.417kN/m x 1.4) + (4.495kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 35.776kN/m
98
![Page 83: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/83.jpg)
Reaction Force on Beam
𝛴𝑀𝐴= 0
(35.776kN/m x 4.852m) x (4.852m/ 2) - 𝑅𝑅x (4.852m) = 0
𝑅𝐵= 86.793kN
Total Load = 𝑅𝐴+ 𝑅𝐵
𝑅𝐴 = Total Load - 𝑅𝐵
= (35.776kN/m x 4.852m) - 86.793kN
= 86.793kN
𝐴1=𝐴2 = (86.793 x 2.426m)/ 2 = 105.28kN/m
99
![Page 84: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/84.jpg)
Beam 4 Analysis Calculation
First Floor Beam, B-C / 5
100
![Page 85: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/85.jpg)
Beam 4 Analysis Calculation
First Floor Beam, B-C / 5
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Slab Dead Load & Live Load
a. B-C / 4-5 (two way slab)
b. A-C / 5-6 (one way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab B-C / 4-5 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.852/ 2)m
= 8.734kN/m
Dead Load on Slab A-C / 5-6 (one way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.008/ 2)m
= 7.214kN/m
101
![Page 86: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/86.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam B-C / 5
Beam self-weight = 1.44kN/m
DL from slab B-C / 4-5 = 8.734kN/m
DL from slab A-C / 5-6 = 7.214kN/m
Total Dead Load = 17.388 kN/m
Live Load
Live Load on Slab B-C / 4-5 (two-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (4.852/ 2)m
= 3.639kN/m
Live Load on Slab A-C / 5-6 (one-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (4.008/2)m
= 3.006kN/m
102
![Page 87: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/87.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam B-C / 5
LL on slab B-C / 4-5 = 3.639kN/m
LL on slab A-C / 5-6 = 3.006kN/m
Total Live Load = 6.645kN/m
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (17.388kN/m x 1.4) + (6.645kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 34.975kN/m
103
![Page 88: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/88.jpg)
Reaction Force on Beam
𝛴𝑀𝐴= 0
(34.975kN/m x 3.000m) x (3.000m/ 2) -𝑅𝐵 x (3.000m) = 0
𝑅𝐵= 52.463kN
Total Load =𝑅𝐴 + 𝑅𝐵
𝑅𝐴 = Total Load - 𝑅𝐵
= (34.975kN/m x 3.000m) - 52.463kN
= 52.463kN
𝐴1= 𝐴2= (52.463 x 3.000m)/ 2 = 39.35kN/m
104
![Page 89: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/89.jpg)
Beam 5 Analysis Calculation
First Floor Beam, C-D / 5
105
![Page 90: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/90.jpg)
Beam 5 Analysis Calculation
First Floor Beam, C-D / 5
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Slab Dead Load & Light Load
a. C-D / 4-5 (one way slab)
b. C-D / 5-6 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.15m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.08kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab C-D / 4-5 (one way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.852/ 2)m
= 8.734kN/m
Dead Load on Slab C-D / 5-6 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (4.008/ 2)m
= 7.214kN/m
106
![Page 91: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/91.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam C-D / 5
Beam self-weight = 1.08kN/m
DL from slab C-D / 4-5 = 8.734kN/m
DL from slab C-D / 5-6 = 7.214kN/m
Total Dead Load = 17.028 kN/m
Live Load
Live Load on Slab C-D / 4-5 (one-way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (4.852/2)m
= 3.639kN/m
107
![Page 92: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/92.jpg)
Total Live Load Diagram for Beam C-D / 5
LL on slab C-D / 5-6 = 3.639kN/m
Total Live Load = 3.639kN/m
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (17.028kN/m x 1.4) + (3.639kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 29.662kN/m
Reaction Force on Beam
𝛴𝑀𝐴= 0
(29.662kN/m x 2.847m) x (2.847m/ 2) - 𝑅𝐵x (2.847m) = 0
𝑅𝐵= 42.224kN
Total Load = 𝑅𝐴+ 𝑅𝐵
𝑅𝐴 = Total Load - 𝑅𝐵
= (29.662kN/m x 2.847m) - 42.224kN
= 42.224kN
108
![Page 93: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/93.jpg)
𝐴1= 𝐴2= (42.224 x 1.424m)/ 2 = 30.05kN/m
109
![Page 94: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/94.jpg)
Beam 6 Analysis Calculation
First Floor Beam, D / 4.2-6
110
![Page 95: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/95.jpg)
Beam 6 Analysis Calculation
First Floor Beam, D / 4.2-6
1. Carries self-weight - Dead Load
2. Brick wall - Dead Load
3. Slab Dead Load & Live Load
a. C-D / 4-5 (one way slab)
b. C-D / 5-6 (two way slab)
c. D-F / 4.2-6 (two way slab)
Beam self-weight = Beam size x concrete density
= 0.2m x 0.3m x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
Brick wall weight = Wall height x thickness x density
= 3m x 0.15m x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
Dead Load
Dead Load on Slab C-D / 4-5 (one way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2.847/ 2)m
= 5.125kN/m
Dead Load on Slab C-D / 5-6 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (2.847/ 2)m
= 5.125kN/m
Dead Load on Slab D-F / 4.2-6 (two way slab)
= Dead load on slab x (Length/ 2)
= 3.6kN/m2
x (5.990/ 2)m
= 10.782kN/m
111
![Page 96: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/96.jpg)
Total Dead Load Diagram for Beam D / 4.2-6
Beam self-weight = 1.44kN/m
Brick wall load = 8.55kN/m
DL from slab C-D / 5-6 = 5.125kN/m
DL from slab B-C / 4-5 = 5.125kN/m
DL from slab B-C / 4-5 = 10.782kN/m
Total Dead Load = 31.022 kN/m
112
![Page 97: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/97.jpg)
Live Load
Live Load on Slab C-D / 4-5 (one way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (2.847/ 2)m
= 2.135kN/m
Live Load on Slab D-F / 5-6 (two way slab)
= Live load factor on bungalow (UBBL) x (Length/ 2)
= 1.5kN/m2
x (5.990/2)m
= 4.493kN/m
Total Live Load Diagram for Beam D / 4.2-6
LL on slab C-D / 4-5 = 2.135kN/m
LL on slab D-F / 5-6 = 4.493kN/m
Total Live Load = 6.628kN/m
113
![Page 98: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/98.jpg)
Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively,
Ultimate Load 4-5 = (DL x 1.4) + (LL x 1.6)
= (31.022kN/m x 1.4) + (6.628kN/m x 1.6)
Total Ultimate Load = 54.036kN/m
Reaction Force on Beam
𝛴𝑀𝐴= 0
(54.036kN/m x 4.008m) x (4.008m/ 2) - 𝑅𝐵x (4.008m) = 0
𝑅𝐵= 108.29kN
Total Load =𝑅𝐴 + 𝑅𝐵
𝑅𝐴 = Total Load - 𝑅𝐵
= (54.036kN/m x 4.008m) - 108.29kN
= 108.29kN
𝐴1= 𝐴2= (88.015 x 2.004m)/ 2 = 88.19kN/m
114
![Page 99: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/99.jpg)
Column Analysis Report (Tang Pei Kei | 0318545)
Ground Floor
Architectural Plan
Structural Plan Load Distribution
Plan
115
![Page 100: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/100.jpg)
First Floor
Architectural Plan
Structural Plan Load Distribution
Plan
116
![Page 101: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/101.jpg)
Column E3
Roof Level
Dead Load
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= (4/2)m x (2.5+2.85)m x 3.6kN/m2
= 38.52kN
Roof Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2 + 2.5 + 2.85)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
Total Dead Load for Roof Level
= 38.52kN + 12.12kN
= 50.64kN
1st Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 2.85)m x 8.55kN/m
= 45.74kN
Slabs
= total slab area x slab self-weight
= (4/2)m x (2.5+2.85)m x 3.6kN/m2 = 38.52kN
117
![Page 102: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/102.jpg)
Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2 + 2.5 + 2.85)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
Columns Self-weight = 6.48kN
Total Dead Load for 1st Floor
= 45.74kN + 38.52kN + 12.12kN + 6.48kN
= 102.86kN
Ground Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 2.85)m x 8.55kN/m
= 45.74kN
Slabs
= total slab area x slab self-weight
= (4/2)m x (2.5+2.85)m x 3.6kN/m2 = 38.52kN
Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2 + 2.5 + 2.85)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
118
![Page 103: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/103.jpg)
Columns Self-weight = 6.48kN
Total Dead Load for Ground Floor
= 45.74kN + 38.52kN + 12.12kN + 6.48kN
= 102.86kN
1st Floor
Live Load
Bedroom 4
= total area x live load factor for bedroom
= (2m x 5.35m) x 1.5kN/m2
= 16.05kN
Ground Floor
Live Load
Guest Room
= total area x live load factor for bedroom
= (2m x 5.35m) x 1.5kN/m2
= 16.05kN
Ultimate Load
Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= (50.64kN + 102.86kN + 102.86kN) x 1.4
= 358.9kN
Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= (16.05kN + 16.05kN) x 1.6
= 51.36kN
119
![Page 104: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/104.jpg)
Ultimate Load Acting on Column E3
= 358.9kN + 51.36kN
= 410.26kN
120
![Page 105: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/105.jpg)
Column D3
Roof Level
Dead Load
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(4 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 2.85 /2)m] x 3.6kN/m2
= 48.4kN
Roof Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85 + 2)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
Total Dead Load for Roof Level
= 48.4kN + 12.12kN
= 60.52kN
1st Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 2+ 2.85)m x 8.55kN/m
= 62.84kN
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(4 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 2.85 /2)m] x 3.6kN/m2 = 48.4kN
121
![Page 106: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/106.jpg)
Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85 + 2)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
Columns Self-weight = 6.48kN
Total Dead Load for 1st Floor
= 62.84kN + 48.4kN + 12.12kN + 6.48kN
= 129.84kN
Ground Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 2+ 2.85)m x 8.55kN/m
= 62.84kN
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(4 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 2.85 /2)m] x 3.6kN/m2 = 48.4kN
Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85 + 2)m x 1.44kN/m2 + (2.85 / 2)m x 1.08kN/m
= 12.12kN
Columns Self-weight = 6.48kN
122
![Page 107: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/107.jpg)
Total Dead Load for Ground Floor
= 62.84kN + 48.4kN + 12.12kN + 6.48kN
= 129.84kN
1st Floor
Live Load
Bedroom 4
= total area x live load factor for bedroom
= (2m x 2.5/2m) x 1.5kN/m2
= 3.75kN
Toilet
= total area x live load factor for toilet
= (2m x 2.85/2m) x 2.0kN/m2
= 5.7kN
Corridors
= total area x live load factor for corridor
= [(2.85/2)m x (2.5 + 2.85/2)m] x 4.0kN/m2
= 22.37kN
Total Live Load for 1st Floor
= 3.75kN + 5.7kN + 22.37kN
= 31.82kN
Ground Floor
Live Load
Guest Room
= total area x live load factor for bedroom
= (2m x 2.5/2m) x 1.5kN/m2
= 3.75kN
123
![Page 108: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/108.jpg)
Toilet
= total area x live load factor for toilet
= (2m x 2.85/2m) x 2.0kN/m2
= 5.7kN
Corridors
= total area x live load factor for corridor
= [(2.85/2)m x (2.5 + 2.85/2)m] x 4.0kN/m2
= 22.37kN
Total Live Load for Ground Floor
= 3.75kN + 5.7kN + 22.37kN
= 31.82kN
Ultimate Load
Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= (60.52kN + 129.84kN + 129.84kN) x 1.4
= 448.28kN
Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= (31.82kN + 31.82kN) x 1.6
= 101.82kN
Ultimate Load Acting on Column D3
= 448.28kN + 101.82kN
= 550.1kN
124
![Page 109: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/109.jpg)
Column C3
Roof Level
Dead Load
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(3 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 4.01 /2)m] x 3.6kN/m2
= 47.44kN
Roof Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85/2 + 3/2 + 4.01/2)m x 1.44kN/m2 + (3/2)m x 1.08kN/m
= 12.32kN
Total Dead Load for Roof Level
= 47.44kN + 12.32kN
= 59.76kN
1st Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 3 + 4.01/2)m x 8.55kN/m
= 64.17kN
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(3 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 4.01 /2)m] x 3.6kN/m2 = 47.44kN
125
![Page 110: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/110.jpg)
Roof Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85/2 + 3/2 + 4.01/2)m x 1.44kN/m2 + (3/2)m x 1.08kN/m
= 12.32kN
Columns Self-weight = 6.48kN
Total Dead Load for 1st Floor
= 64.17kN + 47.44kN + 12.32kN + 6.48kN
= 130.41kN
Ground Floor
Dead Load
Walls
= total wall length x brick wall self-weight
= (2.5 + 3 + 4.01/2)m x 8.55kN/m
= 64.17kN
Slabs (Flat roof)
= total slab area x slab self-weight
= [(3 / 2 + 2.85 / 2)m x (2.5 + 4.01 /2)m] x 3.6kN/m2 = 47.44kN
Roof Beams
= total beam length x beam self-weight
= (2.5 + 2.85/2 + 3/2 + 4.01/2)m x 1.44kN/m2 + (3/2)m x 1.08kN/m
= 12.32kN
Columns Self-weight = 6.48kN
126
![Page 111: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/111.jpg)
Total Dead Load for Ground Floor
= 64.17kN + 47.44kN + 12.32kN + 6.48kN
= 130.41kN
1st Floor
Live Load
Toilet
= total area x live load factor for toilet
= (3/2m x 2.5m) x 2.0kN/m2
= 7.5kN
Corridors
= total area x live load factor for corridor
= [(2.85/ 2)m x (2.5 + 4.01/2)m] x 4.0kN/m2
= 25.68kN
Bedroom 2
= total area x live load factor for bedroom
= (3/2m x 4.01/2m) x 1.5kN/m2
= 4.51kN
Total Live Load for 1st Floor
= 7.5kN + 25.68kN + 4.51kN
= 37.69kN
Ground Floor
Live Load
Toilet
= total area x live load factor for toilet
= (3/2m x 2.5m) x 2.0kN/m2
= 7.5kN
127
![Page 112: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/112.jpg)
Corridors
= total area x live load factor for corridor
= [(2.85/ 2)m x (2.5 + 4.01/2)m] x 4.0kN/m2
= 25.68kN
Kitchen
= total area x live load factor for kitchen
= (3/2m x 4.01/2m) x 3kN/m2
= 9.02kN
Total Live Load for Ground Floor
= 7.5kN + 25.68kN + 9.02kN
= 42.2kN
Ultimate Load
Ultimate Dead Load
= total dead load x dead load factor
= (59.76kN + 130.41kN + 130.41kN) x 1.4
= 448.81kN
Ultimate Live Load
= total live load x live load factor
= (37.69kN + 42.2kN) x 1.6
= 127.82kN
Ultimate Load Acting on Column E3
= 448.81kN + 127.82kN
= 576.63kN
128
![Page 113: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/113.jpg)
129
![Page 114: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/114.jpg)
Column 1 Analysis Calculation------Column B / 1
Roof
Slab
7.491m2 x 3.6kN/m2 = 26.968kN
Beam
(2.993 x ½ + 2 x ½ + 3 x ½) x1.44kN/m = 7.916kN
Total = 34.884kN
First Floor
Dead Load
Wall
(2.993 x ½ + 3 x ½) x 8.55kN/m = 25.62kN
Slab
7.491m2 x 3.6kN/m2 = 26.968kN
Beam
(2.993 x ½ + 2 x ½ + 3 x ½) x1.44kN/m = 7.916kN
Column
(0.3 x 0.3) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 66.978kN
Ground Floor
Dead Load
Wall
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 5 x ½) x8.55kN/m = 46.995kN
Slab
7.491m2 x 3.6kN/m2 = 26.968kN
Beam
(2.993 x ½ + 2 x ½ + 3 x ½) x1.44kN/m = 7.916kN
Column
(0.3 x 0.3) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 88.359kN
Total Dead Load = 190.221kN
Apply 1.4 Factor = 266.309kN
Live Load
Bedroom
(2.993m x ½ + 5m x ½) x 1.5kN/m2 = 5.612kN
Bedroom
(3 x ½ + 5 x ½) x 1.5kN/m2 = 5.625kN
Live Load
Bedroom
(2.993m x ½ + 5m x ½) x 1.5kN/m2 = 5.612kN
Bedroom
(3 x ½ + 5 x ½) x 4kN/m2 = 15kN
Total = 31.849kN
Total Live Load = 31.849kN
Apply 1.6 Factor = 50.958kN
Total Ultimate Load on Column B / 1 = 317.267kN
130
![Page 115: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/115.jpg)
131
![Page 116: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/116.jpg)
Column 2 Analysis Calculation------Column B / 3
Roof
Slab
13.504m2 x 3.6kN/m2 = 48.614kN
Beam
(2.993 x ½ + 5 x ½ + 3 x ½ + 4.013 x ½)
x1.44kN/m = 10.804kN
Total = 59.418kN
First Floor
Dead Load
Wall
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 5 x ½ +4.013 x ½)
x8.55kN/m = 64.151kN
Slab
13.504m2 x 3.6kN/m2 = 48.614kN
Beam
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 5 x ½ +4.013 x ½)
x1.44kN/m = 10.804kN
Column
(0.3 x 0.3) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 130.049kN
Ground Floor
Dead Load
Wall
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 5 x ½ +4.013 x ½)
x8.55kN/m = 64.151kN
Slab
13.504m2 x 3.6kN/m2 = 48.614kN
Beam
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 5 x ½ +4.013 x ½)
x1.44kN/m = 10.804kN
Column
(0.3 x 0.3) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 130.049kN
Live Load
Bedroom
(2.993m x ½ + 5m x ½) x 1.5kN/m2 = 5.612kN
Wash Closet
(3 x ½ + 5 x ½) x 2kN/m2 = 5.625kN
Bedroom
(4.013 x ½ + 2.993 x ½) x 1.5kN/m2 = 4.505kN
Bedroom
(4.013 x ½ + 3 x ½) x 1.5kN/m2 = 4.515kN
Live Load
Bedroom
(2.993m x ½ + 5m x ½) x 1.5kN/m2 = 5.612kN
Wash Closet
(3 x ½ + 5 x ½) x 2kN/m2 = 7.5kN
Bedroom
(4.013 x ½ + 2.993 x ½) x 3kN/m2 = 9.009kN
Bedroom
(4.013 x ½ + 3 x ½) x 3kN/m2 = 9.03kN
Total = 51.408kN
132
![Page 117: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/117.jpg)
Total Dead Load = 319.516kN
Apply 1.4 Factor = 447.32kN
Total Live Load = 51.408kN
Apply 1.6 Factor = 82.253kN
Total Ultimate Load on Column B / 3 = 529.58kN
133
![Page 118: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/118.jpg)
134
![Page 119: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/119.jpg)
Column 3 Analysis Calculation------Column B / 4
Roof
Slab
13.289m2 x 3.6kN/m2 = 47.84kN
Beam
(2.993 x ½ + 4.852 x ½ + 3 x ½ + 4.013
x ½) x1.44kN/m = 10.698kN
Total = 58.538kN
First Floor
Dead Load
Wall
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 4.852 x ½)
x8.55kN/m = 46.362kN
Slab
13.283m2 x 3.6kN/m2 = 47.819kN
Beam
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 4.852 x ½ +4.013
x ½) x1.44kN/m = 10.698kN
Column
(0.3 x 0.3) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 111.359kN
Ground Floor
Dead Load
Wall
(4.852 x ½) x 8.55kN/m = 20.742kN
Slab
13.504m2 x 3.6kN/m2 = 47.819kN
Beam
(2.993 x ½ + 3 x ½ + 4.852 x ½ +4.013
x ½) x1.44kN/m = 10.698kN
Column
(0.3 x 0.4) x 3 x 24kN/m3 = 6.48kN
Total = 85.739kN
Live Load
Bedroom
(2.993m x ½ + 4.013m x ½) x 1.5kN/m2 = 4.505kN
Bedroom
(4.013 x ½ + 3 x ½) x 1.5kN/m2 = 4.515kN
Bedroom
(4.852 x ½ + 2.993 x ½) x 1.5kN/m2 = 5.447kN
Wash Closet
(4.852 x ½ + 3 x ½) x 2kN/m2 = 7.278kN
Live Load
Kitchen
(2.993m x ½ + 4.013m x ½) x 3kN/m2 = 9.009kN
Kitchen
(4.013 x ½ + 3 x ½) x 3kN/m2 = 4.515kN= 9.03kN
Kitchen
(4.852 x ½ + 2.993 x ½) x 3kN/m2 = 10.893kN
Kitchen
(4.852 x ½ + 3 x ½) x 3kN/m2 = 10.917kN
Total = 39.849kN
135
![Page 120: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/120.jpg)
Total Dead Load = 255.636kN
Apply 1.4 Factor = 357.89kN
Total Live Load = 39.849kN
Apply 1.6 Factor = 63.758kN
Total Ultimate Load on Column B / 4 = 421.648kN
136
![Page 121: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/121.jpg)
Column 1 Analysis Calculation (Chan Yi Qin | 0315964)
Column B3
137
![Page 122: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/122.jpg)
Column 1 Analysis Calculation
Column B3 (Roof, First Floor, Ground Floor)
Dead Load
Dead load on roof
Area of slab acting on column B3
= (1.25 + 2.007)m x (1.4965 + 1.5)m
= 9.76 m2
Roof slab self-weight
= 3.6kN/m2
x 9.76 m2
= 35.13kN
Roof beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 1.25)m x 1.44kN/m2
= 9kN
Total dead load on flat roof
= 35.13kN + 9kN
= 44.135kN
Dead load on first floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 9.76 m2
= 35.13kN
Beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 1.25)m x 1.44kN/m2
= 9kN
Brick wall self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 1.25)m x 8.55kN/m2
= 53.47kN
138
![Page 123: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/123.jpg)
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on first floor
= 35.13kN + 9kN + 53.47kN + 6.48kN
= 104.08kN
Dead load on ground floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 9.76 m2
= 35.13kN
Beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 1.25)m x 1.44kN/m2
= 9kN
Brick wall self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 1.25)m x 8.55kN/m2
= 53.47kN
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on first floor
= 35.13kN + 9kN + 53.47kN + 6.48kN
= 104.08kN
Total Dead Load = 44.135kN + 104.08kN + 104.08kN
= 252.30kN
Apply 1.4 factor = 353.21kN
139
![Page 124: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/124.jpg)
Live Load
Live load on first floor
Bedroom
= (3.257 x 3)m x 1.5kN/m2
= 14.66kN
Live load on ground floor
Kitchen
= (3.257 x 3)m x 3kN/m2
= 29.313kN
Total live load = 14.66kN + 29.313kN
= 43.873kN
Apply 1.6 factor = 70.36kN
Ultimate load acting on Column B3 = 353.21kN + 70.36kN = 423.57kN
140
![Page 125: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/125.jpg)
Column 2 Analysis Calculation
Column B4
141
![Page 126: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/126.jpg)
Column 2 Analysis Calculation
Column B4 (Roof, First Floor, Ground Floor)
Dead Load
Dead load on roof
Area of slab acting on column B4
= (2.007 + 2.426)m x (1.4965 + 1.5)m
= 8.134 m2
Roof slab self-weight
= 3.6kN/m2
x 8.134 m2
= 29.28kN
Roof beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 2.426)m x 1.44kN/m2
= 10.698kN
Total dead load on flat roof
= 29.28kN + 10.698kN
= 39.98kN
Dead load on first floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 8.134 m2
= 29.28kN
Beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 2.426)m x 1.44kN/m2
= 10.698kN
Brick wall self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007 + 2.426)m x 8.55kN/m2
= 63.52kN
142
![Page 127: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/127.jpg)
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on first floor
= 29.28kN + 10.698kN + 63.52kN + 6.48kN
= 109.98kN
Dead load on ground floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 8.134 m2
= 29.28kN
Beam self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007)m x 1.44kN/m2
= 7.21kN
Brick wall self-weight
= (1.4965 + 1.5 + 2.007)m x 8.55kN/m2
= 42.78kN
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on ground floor
= 29.28kN + 7.21kN + 42.78kN + 6.48kN
= 85.75kN
Total Dead Load = 39.98kN + 109.98kN + 85.75kN
= 235.71kN
Apply 1.4 factor = 329.994kN
143
![Page 128: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/128.jpg)
Live Load
Live load on first floor
Bedroom
= (3.257 x 3)m x 1.5kN/m2
= 14.66kN
Live load on ground floor
Kitchen
= (3.257 x 3)m x 3kN/m2
= 29.313kN
Total live load = 14.66kN + 29.313kN
= 43.873kN
Apply 1.6 factor = 70.36kN
144
![Page 129: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/129.jpg)
Column 3 Analysis Calculation
Column C3
145
![Page 130: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/130.jpg)
Column 3 Analysis Calculation
Column C3 (Roof, First Floor, Ground Floor)
Dead Load
Dead load on roof
Area of slab acting on column B5
= (1.25 + 2.01)m x (1.5 + 1.42)m
= 9.52 m2
Roof slab self-weight
= 3.6kN/m2
x 9.52 m2
= 34.27kN
Roof beam self-weight
= (1.5 + 1.42 + 1.25 + 2.01)m x 1.44kN/m2
= 8.90kN
Total dead load on flat roof
= 34.27kN + 8.90kN
= 43.17kN
Dead load on first floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 9.52 m2
= 34.27kN
Beam self-weight
= (1.5 + 1.42 + 1.25 + 2.01)m x 1.44kN/m2
= 8.90kN
Brick wall self-weight
= (1.5 + 1.42 + 1.25 + 2.01)m x 8.55kN/m2
= 52.84kN
146
![Page 131: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/131.jpg)
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on first floor
= 32.27kN + 8.90kN + 52.84kN + 6.48kN
= 100.13kN
Dead load on ground floor
Concrete slab
= 3.6kN/m2
x 9.52 m2
= 34.27kN
Beam self-weight
= (1.5 + 1.42 + 1.25 + 2.01)m x 1.44kN/m2
= 8.90kN
Brick wall self-weight
= (1.5 + 1.42 + 1.25 + 2.01)m x 8.55kN/m2
= 52.84kN
Column
= 0.3m x 0.3m x 3m x 24kN/𝑚3
= 6.48kN
Total dead load on ground floor
= 34.27kN + 8.90kN + 52.84kN + 6.48kN
= 102.49kN
Total Dead Load = 43.17kN + 100.13kN + 102.49kN
= 245.79kN
Apply 1.4 factor = 344.106kN
147
![Page 132: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/132.jpg)
Live Load
Live load on first floor
Bedroom
= (3.257 x 3)m x 1.5kN/m2
= 14.66kN
Live load on ground floor
Kitchen
= (3.257 x 3)m x 3kN/m2
= 29.313kN
Total live load = 14.66kN + 29.313kN
= 43.873kN
Apply 1.6 factor = 70.36kN
148
![Page 133: Building Structures_Project_02](https://reader031.fdocuments.us/reader031/viewer/2022030306/58cff2111a28ab11578b61e3/html5/thumbnails/133.jpg)
Column Test Calculation (accordance to BS 8110)
Given that fcu = 30N/mm2 and fy = 460N/mm
2. Assuming percentage of steel reinforcement in
a square concrete column is 2%, determine the capacity of the column.
N = 0.4fcuAc + 0.8fyAsc
N = Capacity Of Concrete
Fcu = Concrete Strength (N/mm2)
Ac = Cross Section of Concrete Column
Fy = Yield Strength of Steel (N/mm2)
Asc = Steel Content in A Column
Ac = 300 x 300 = 90000
Asc = 2% x 90000 = 1800
N = 0.4fcuAc + 0.8fyAsc
= 0.4 x 30 x 90000 + 0.8 x 460 x 1800
= 1080000 + 662400
= 1742400N = 1742.4kN
Thus, this column can sustain any ultimate load below 1742.4kN.
149