SIMPLIFIED AND IMPROVED MARKETING PLAN (SIMP)
description
Transcript of SIMPLIFIED AND IMPROVED MARKETING PLAN (SIMP)
SIMPLIFIED AND IMPROVED
MARKETING PLAN (SIMP)
TRAINING MATERIALS
1) To Become SA, You just need to have accumulated Group PV (AGPV) of 4500 PV.
21%
18%
15%
12%
9%6%
SA
100 PV
300 PV
1000 PV
2000 PV
3250 PV
TRAINING MATERIALS
4500PV
YOU NEED TO HAVE AGPV OF 4500 PV
+MONTHLY MINIMUM
REQUIREMENT OF PPV 100
ANDPGPV 300
(INCLUSIVE OF THE PPV 100)
2) HOW TO BECOME QSA 25%
TRAINING MATERIALS
3) STAR AGENT TO EARN 27%-QSA CAN EARN MORE THAN 25%
-PGPV OF NON QSA WILL
BE COMPRESSED UP.
CALCULATION:
PPV 100PV
PGPV (280+200)+100=580PV
DGPV (280+200+300)+100=880PV
PSV 100x.28= 28SV
PGSV 580x.28 = 162.4 SV
DGSV 880x.28 = 246.4 SV
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS=880X27%X.28=66.52
LESS: DOWNLINES BONUS
280x21%x.28=16.46
200x21%x.28=11.76
300x25%x.28= 21 (49.22)
17.3
REMARKS:
1.PRODUCED 1 QSA LINE, YOU’RE NOW A 27 PERCENTER
YOU
SA SA QSA
M M M SA SA SA
27% PPV 100PGPV 580 (280 + 200 + 100)DGPV 880 PPV 100
PGPV 28021%
PPV 1006% PPV 50
0%PPV 300%
21%
21%PPV 100PGPV 200
PGPV 100
25%
21%21%
PGPV 100 PGPV 100
USD
PPV 100PGPV 300
TRAINING MATERIALS
4) STAR AGENT TO EARN 29%
CALCULATIONPPV 100PVPGPV 200+100=300PVDGPV 300+200+300+100=900PVPSV 100x.28=28SVPGSV 300x.28=84SVDGSV 900x.28=252SV YOUR INCOME STAR GROUP BONUS=252x29% 73.08 LESS:DOWNLINES BONUS 300x25%x.28=21 200x21%x.28=11.76 300x25%x.28=21 (53.76) 19.32REMARKS:1.PRODUCED 2 QSA LINES, YOU ARE NOW A 29 PERCENTER
YOU
QSA SA QSA
SA SA SA SA
29% PPV 100PGPV 300 (200 + 100)DGPV 900
PPV 100PGPV 300
25%21%
21%
PPV 100PGPV 200
PGPV 100
25%
21%21%
PGPV 100 PGPV 100
21%PGPV 200
PPV 100PGPV 300
USD.
TRAINING MATERIALS
-QSA CAN EARN
MORE THAN 25%
-PGPV OF NON QSA WILL
BE COMPRESSED UP.
5) STAR RUBY TO EARN 33%
-STAR RUBY CAN EARN
MORE THAN 31%
-PGPV OF NON QSA
WILL BE COMPRESSED UP
CALCULATION
PPV =100PV
PGPV =200+100=300PV
DGPV= 300+300+400+300+300=1600PV
PSV= 100x.28=28SV
PGSV= 300x.28=84SV
DGSV= 1600x.28=448 SV
YOU
QSA QSAQSA
SASA
33%
PPV 100PGPV 300 (200 + 100)DGPV 1600
PPV 100PGPV 300 25%
25%PPV 100PGPV 300
25%
21%
PGPV 200
21%PPV 100PGPV 200
PPV 100PGPV 300
SAPPV 10021%
M M
PPV 100 PPV 100
QSA15% 12% 25%
PGPV 400
SA21%
PGPV 200
TRAINING MATERIALS
REMARKS:
1.PRODUCED 4 VALID SA WITH 4 QUALIFIED SA LINES, YOU’RE NOW A 33 PERCENTER
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS=448 X 33%=147.84
LESS: DOWNLINES BONUS
300x25%x.28 =21
300x25%x.28 =21
400x25%x.28 =28
300 x25%x.28 = 21
200 x 21% x.28 = 11.76
USD 102.76
* 100 PV = 28 SV
6) STAR RUBY TO EARN 35%
CALCULATION PGPV 200+100+100=400PVDGPV 1200+400+300+300+200+100+100=2600PVPSV 100x.28= 28SVPGSV 400x.28= 112SVDGSV 2600x.28=728SV
QSA QSA
PPV 100PGPV 400 (200 + 100 + 100)DGPV 2600
25%
PGPV 400
25%
PGPV 300
SR
PGPV 300
25%
SAQSAQSAQSA
25%v25%v 21%v
PGPV 300PGPV 200
PGPV 300
31%
PPV 100PGPV 300DGPV 1200
PPV 100QSA SA25%
PGPV 300
21%
PGPV 200
M6%
YOU
35%
-STAR RUBY CAN EARN
MORE THAN 31%
-PGPV OF NON QSA
WILL BE COMPRESSED UP
Case 1
TRAINING MATERIALS
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS= 728x35% 254.8
LESS DOWNLINES BONUS
1200x31%x.28= 104.16
400x25%x.28= 28
300x25%x.28= 21
300x25%x.28= 21
200x21%x.28= 11.76
100x6%x.28= 1.68 187.6
67.2
REMARKS:
1. PRODUCED 5 VALID SA WITH 4 QSA LINES + DGPV OF 2600. You’re now a 35% percenter as you fulfilled the qualification for 35% star group bonus.
* 100 PV = 28 SV
TRAINING MATERIALS
CALCULATION
PPV 100PV
PGPV 2900+100=3000PV
DGPV 3000PV
PSV 28SV
PGSV 3000x .28= 840SV
DGSV 3000x .28=840 SV
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS = 840x35%= 294
LESS: DOWNLINES BONUS
200x21%x.28= 11.76
250x21%x.28= 14.7
260x21%x.28= 15.288
270x21%x.28= 15.876
220x21%x.28= 12.936
1700x15% x .28= 71.4 (126.084)
167.916
REMARKS:
1.PRODUCED 5 VALID SA WITH ZERO QUALIFIED SA LINES + DGPV OF 3000. YOU’RE NOW A 35% PERCENTER AS YOU FULFILLED THE QUALIFICATION.
STAR RUBY TO EARN 35%
SA SA
PPV 100PGPV 3000 (2900 + 100)DGPV 3000
21%
PGPV 250
21%
PGPV 260
SA21%
PGPV 200
SA SA
21%
PGPV 270
21%
PGPV 220
OTHER MEMBERS
PGPV1700
15%
YOU35%
USD
CASE 2
-THOUGH WITHOUT 4 QSA
LINES, STAR RUBY CAN
EARN MORE THAN 31%
-PGPV OF NON QSA 21%
WILL BE COMPRESSED UP.
* 100 PV = 28 SV
TRAINING MATERIALS
7) STAR RUBY TO BECOME STAR DIAMOND
-STAR RUBY CAN BECOME STAR DIAMOND-STAR RUBY CAN EARN 37%
QSA QSA
PPV 100PGPV 600 (200 + 200 + 100 + 100)DGPV 2800
25%PGPV 400
25%PGPV 300
SR
PGPV 300
25%
SAQSAQSAQSA
25%v25%v 21%v
PGPV 300PGPV 200
PGPV 300
31%PPV 100PGPV 300DGPV 1200
PPV 100
QSA SA
25%PGPV 300
21%
PGPV 200
M6%
YOU
37%QSD
SA
PGPV 200
21%
CALCULATION
PPV 100PV
PGPV 200+200+100+100=600PV
DGPV 1200+400+300+300+600=2800PV
PSV 100x.28= 28SV
PGSV 600x.28= 168SV
DGSV 2800x.28= 784SV
CASE 1
TRAINING MATERIALS
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS= 784x37%= 290.08
1200x31%x.28= 104.16
400x25%x .28= 28
300x25%.28= 21
300x25%x.28= 21
200x21%x.28= 11.76
200x21%x .28= 11.76
100X6%x .28 = 1.68 199.36
90.72
REMARKS:
1.PRODUCED 6 VALID SA WITH 4 QSA LINES + DGPV 2500. You’re now a 37% percenter as you fulfilled the qualification for 37% star group bonus. You are qualified STAR DIAMOND.
USD
* 100 PV = 28 SV
TRAINING MATERIALS
STAR RUBY BECOME STAR DIAMOND
-STAR RUBY CAN BEOME STAR DIAMOND-STAR RUBY CAN EARN 37%
SA SA
PPV 100PGPV 5000 (4900 + 100)DGPV 5000
21%
PGPV 210
21%
PGPV 180
SA21%
PGPV 200
SA SA
21%
PGPV 220
21%
PGPV 190
OTHER MEMBERS
PGPV3700
15%YOU37%
CALCULATION
PPV 100PV
PGPV 4900+100=5000pv
DGPV 5000PV
PSV 28SV
PGSV 5000x.28= 1400SV
DGSV 5000x .28= 1400SV
QSD
SA
21%
PGPV 200
CASE 2
TRAINING MATERIALS
YOUR INCOME
STAR GROUP BONUS= 1400x37% 518
LESS: DOWNLINES BONUS
200x21%x .28= 11.76
210x21%x .28= 12.348
180x21%x .28= 10.584
220x21%x .28= 12.936
190x21%x .28= 11.172
200x21%x .28= 11.76
3700x15%x .28= 155.4 (225.96)
292.04
REMARKS:
1.PRODUCED 6 VALID SA WITH ZERO QUALIFIED SA LINES +DGPV OF 5000. You’re now a 37% star group bonus. You are a qualified STAR DIAMOND.
USD
TRAINING MATERIALS
8) Star Ruby can become Triple Diamond and Earn Leadership Bonus Triple Diamond
DGSV 2800
• Star Ruby can become Triple Diamond if he/she successfully produced 6 qualified SD lines.• Upon QSD Lines being produced, leadership bonus can then be enjoyed.
YOU
QSD QSD QSD QSD SD SD
QSD QSD
SD
SD
QSD
QSD
QSD
QSD
1st LevelDGSV980 1st Level
DGSV1120
1st LevelDGSV980
1st LevelDGSV952
1st LevelDGSV 1120
1st LevelDGSV2240
2nd LevelDGSV924
DGSV1400
2nd LevelDGSV 1232
DGSV1848
TRAINING MATERIALS
LEADERSHIP CALCULATION
1st level QSD
(980 + 1120 + 980 + 952 +1120 + 2240 ) x 5% = 369.6
2nd level and below QSD(924 + 1232) x 7.1% = 153.076(1400 + 1848) x 4.1% = 133.168 655.844
USD
TRAINING MATERIALS
9) COMPRESSION OF DEVELOPMENT BONUS (1)YOU
SA
QSA
SA
SA
QSA
QSA
QSA
QSA
SA
SA
SA
SA
SA
SA
QSA
QSA PPV 100PGPV 300
PGPV 200
PPV 100PGPV 300
PPV 100PGPV 200
PGPV 100
PGPV 400
PGPV 500
PGPV 300
PPV 100PGPV 350
PPV 70PGPV 250
PPV 60PGPV 180
PPV 40PGPV 120
PPV 30PGPV 80PPV 30PGPV 50
PPV 20PGPV 20
1ST LEVEL x 5% = 300 x .28 x 5% = 4.2
2nd LEVEL x 4% = 400 x .28 x 4% = 4.48
3rd LEVEL x 3% = 500 x .28 x 3% = 4.2
4th LEVEL x 2% = 300 x .28 x 2% = 1.68
5th LEVEL x 1% = 350 x .28 x 1% = .98
Development Bonus 15.54
USD
* 100 PV = 28 SV
TRAINING MATERIALS
10) COMPRESSION OF DEVELOPMENT BONUS (2)
YOU
SA
QSA
SA
SA
QSA
QSA
QSA
QSA
M
M
M
M
QSA PPV 100PGPV 300
PGPV 200
PPV 100PGPV 300
PPV 100PGPV 200
PGPV 100
PGPV 400
PGPV 500
PGPV 300
PPV 100PGPV 5000
PPV 700
PPV 1000
PPV 1200
PPV 2000
1ST LEVEL x 5% = 300 x .28 x 5% = 4.2
2nd LEVEL x 4% = 400 x .28 x 4% = 4.48
3rd LEVEL x 3% = 500 x .28 x 3% = 4.42
4th LEVEL x 2% = 300 x .28 x 2% = 1.68
5th LEVEL x 1%Assume no QSA appears after The 5th Level, all the PGPV of your Downlines will group to your PGPV. Say in this case I.e. 5000 x .28 x 1%. 14
Development Bonus 28.78
USD
* 100 PV = 28 SV
TRAINING MATERIALS
YOU
SA
QSA
SA
SA
QSA
QSA
QSA
QSA
SA
SA
SA
SA
SA
SA
QSA
QSA PPV 100PGPV 300
PGPV 200
PPV 100PGPV 300
PPV 100PGPV 200
PGPV 100
PGPV 400
PGPV 500
PGPV 300
PPV 100PGPV 350
PPV 70PGPV 250
PPV 60PGPV 180
PPV 40PGPV 120
PPV 30PGPV 80
PPV 30PGPV 50
PPV 20PGPV 20
1ST LEVEL QSA PGSV x 5% = 300 x .28 x 5% = 4.2
2nd LEVEL QSA PGSV x 4% = 400 x .28 X 4% = 4.483rd LEVEL QSA PGSV x 3% = 500 x .28 x 3% = 4.2
4th LEVEL QSA PGSV x 2% = 300 x .28 x 2% = 1.68
5th LEVEL QSA PGSV x 1% = 350 x .28 x 1% = .98
Total TSIP for Month 1 23.94
11) ILLUSTRATION OF TRAVEL SEMINAR INCENTIVE(1) How to calculate Travel Seminar Incentive Point (TSIP)
• For qualified Star Agent (QSA) Points
Personal PGSV x 10%= 300 x .28 x 10% = 8.4
Assume over 12 months, the monthly TSIP is same and hence in one year. You have 23.94 pts. X 12 months = 287.28 TSIP.Say, company TSIP quota is 250 TSIP. Therefore, 287.28 TSIP greater than 250 TSIP you are a qualifier for TSI.
* 100 PV = 28 SV
Monthly TSIP
TRAINING MATERIALS
YOU
SD
QSD
SD
SD
QSD
QSD
SD
SD
SD
SD
QSD
QSD 37%DGPV 3000
DGPV 1000
37%DGPV 2600
DGPV 2300
DGPV 2000
DGPV 1200
DGPV 500
37%DGPV 2500
37%DGPV 2800
37%DGPV 3000
37%DGPV 3200
DGPV 2000
DGPV 1200
DGPV 800
DGPV 500
1ST LEVEL QSD DGSV x 5% = 2600 x .28 X 5% = 36.4
2nd LEVEL QSD DGSV x 4% = 2500 x .28 x 4% = 28
3rd LEVEL QSD DGSV x 3% = 2800 x .28 X 3% = 23.52
4th LEVEL QSD DGSV x 2% = 3000 x .28 x 2% = 16.8
5th LEVEL QSD DGSV x 1% = 3200 x .28 x 1% = 8.96
Total TSIP for Month 1 197.68
• For qualified Star Diamond (QSD) PointsPersonal DGSV x 10%= 3000 x .28 X 10% = 84
Assume over 12 months, the monthly TSIP is same and hence in one year. You have 197.68 pts. X 12 months = 2372.16TSIP.Say, company TSIP quota is 1000 TSIP. Therefore, 2372.16 TSIP greater than 1000 TSIP and you are a double qualifier (spouse) for TSI.
SD
SD
SD
QSD
QSD
DGPV 2000
37% * 100 PV = 28 SV
Monthly TSIP
TRAINING MATERIALS
ILLUSTRATION OF TRAVEL SEMINAR INCENTIVE FUND (TSIF)TOTAL TSIF = 2% x Company Annual Sales in SV
Let assume Total TSIF = x
Cost of destination for the travel seminar = y
No. of qualifiers = z
y = x/z
Since x is fixed, y will depend on z.Therefore; • If z1 greater than z, meaning to say more qualifiers. Then, y will be small. I.e. cost of destination becomes smaller and nearer place will be chosen as TSI destination.
• If z1 is smaller than z, meaning to say less qualifiers. Then, y will be greater. I.e. cost of destination becomes greater and TSI destination can be chosen a better place.
The z is the determine factor for TSI destination.
TRAINING MATERIALS
YOU
SD
QSD
SD
SD
QSD
QSD
SD
SD
SD
SD
QSD
QSD37%DGPV 3000
DGPV 1000
37%DGPV 2600
DGPV 2300
DGPV 2000
DGPV 1200
DGPV 50037%DGPV 2500
37%DGPV 2800
37%DGPV 3000
37%DGPV 3200
DGPV 2000
DGPV 1200
DGPV 800
DGPV 500
1ST LEVEL QSD DGSV x 5% = 2600 x .28 x 5% = 36.4
2nd LEVEL QSD DGSV x 4% = 2500 x .28 x 4% = 28
3rd LEVEL QSD DGSV x 3% = 2800 x .28 x 3% = 23.52
4th LEVEL QSD DGSV x 2% = 3000 x .28 x 2% = 16.8
5th LEVEL QSD DGSV x 1% = 3200 x .28 x 1% = 8.96
International Profit Sharing (IPS) point 197.68
12) Illustration of International Profit Sharing— IPS point calculation (1)
Personal DGSV x 10%= 3000 x .28 x 10% = 84
Total IPS point for QSD and above
SD
SD
SD
QSD
QSD
DGPV 2000
37%
197.68IPS FUND xYour IPSentitlement =
* 100 PV = 28 SV
IPS Points
TRAINING MATERIALS
YOU
SD
QSD
SD
SD
QSD
QSD
SD
SD
SD
QSD 37%DGPV 3000
DGPV 1000
37%DGPV 2600
DGPV 2300
DGPV 2000
DGPV 1200
DGPV 500
37%DGPV 2500
37%DGPV 2800
37%DGPV 3000
37%DGPV 5000
1ST LEVEL QSD DGSV x 5% = 2600 x .28 x 5% = 36.4
2nd LEVEL QSD DGSV x 4% = 2500 x .28 x 4% = 28
3rd LEVEL QSD DGSV x 3% = 2800 x .28 X 3% = 23.52
4th LEVEL QSD DGSV x 2% = 3000 x .28 x 2% = 16.8
5th LEVEL QSD DGSV x 1.1 x 1%
International Profit Sharing (IPS) point 202.72
Illustration of International Profit Sharing— IPS point calculation (2)
Personal DGSV x 10%= 3000 x .28 x 10% = 84
Total IPS point for QSD and above
SD
SD
SD
QSD
QSD
DGPV 2000
202.72IPS FUND x
Assume no QSD appears after the 5th level,All the DGPV of SD will group to your DGSVSay in this case I.e. 5000 x .28 x 1% = 14
IPS Points
Your IPSentitlement =
TRAINING MATERIALS
13 LEADERSHIP BONUS — GUARANTEE UPLINE
SD SD SD
SD
QSD
QSD
QSD
DGSV 2772
QSD
QSDQSD
QSD
DGSV 1400 You need to maintain 2800 SV as you’ve 4 QSA lines
Borrowing casei.e. 1400 SV 1st Level
DGSV 924
DGSV 1960
1st Level 1st LevelDGSV 2380(enough maintenance,No borrowing required.)
2nd Level 2nd Level2nd Level
DGSV 924 DGSV 1540
1st Level
DGSV 1848
LEADERSHIP BONUS CALCULATION1ST Level QSD :(1960 + 2380 + 925 + 1848) 7113Less: Guarantee upline: 1400
5713 x 5% 285.652nd Level QSD:(2772 + 924 + 1540) = 5236 x 5.8 % 303.688
589.338 USD
USD
YOU
TRAINING MATERIALS