file · Web viewРазработка конспекта урока по теме:...
Transcript of file · Web viewРазработка конспекта урока по теме:...
Разработка конспекта урока по теме : «The fascinating world of leisure activities»
Разработала: учитель английского языка МБОУ СОШ № 24 г.о. Самара Чугурова Ю.А.
План урока, проведенного в 2014-2015 учебном году в 6 «Б» классе, составлен по учебному комплексу
«Английский в фокусе» «Spotlight» авторы: Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс издательства
«Просвещение», 2013г. Урок является вторым в модуле № 6 «Leisure activities».
Тема урока : «The fascinating world of leisure activities ».
Тип урока: урок комплексного применения знаний и умений (урок закрепления).
Цели урока :
Познавательный аспект: формирование у обучающихся навыков аудирования путем организации содержательной
игровой деятельности при закреплении изученного лексического материала.
Развивающий аспект – развитие способности осуществлять продуктивные речевые действия, способности к
сравнению и сопоставлению полученных знаний, развитие навыков диалогической речи, умения работать в группах.
Воспитательный аспект – акцентирование внимания учащихся на проблеме «Умение слушать и быть услышанным».
Учебный аспект – совершенствование лексических навыков по теме: «Мир увлечений», формирование навыков
коммуникативной компетенции и навыков самоконтроля.
Планируемые результаты:
1. Формируемые предметные результаты: овладение знаниями и умениями, необходимыми для продолжения обучения, применения в практической
деятельности. овладение базовым лексическим материалом по основным разделам содержания; умение работать с текстом (анализировать, извлекать необходимую информацию), точно и грамотно выражать
свои мысли в устной и письменной речи; восприятие на слух и понимание несложных текстов с разной глубиной и точностью проникновения в их
содержание (с полным пониманием, с пониманием основного содержания, с выборочным пониманием) в зависимости от коммуникативной задачи и жанра текста.
умение выделять основную информацию в воспринимаемом на слух тексте и прогнозировать его содержание умение выбирать главные факты, опуская второстепенные; умение выборочно понимать необходимую информацию функциональных текстов с опорой на языковую догадку,
контекст; игнорировать неизвестный языковой материал, несущественный для понимания.3. Формируемые метапредметные результаты (личностные универсальные учебные действия, регулятивные
универсальные учебные действия, познавательные универсальные учебные действия): умение ясно, точно, грамотно излагать свои мысли в устной и письменной речи, понимать смысл
поставленной задачи, выстраивать аргументацию, приводить примеры и контрпримеры;o креативность мышления, инициатива, находчивость;o умение контролировать процесс и результат учебной деятельности;o способность к эмоциональному восприятию рассуждений собеседнка;
умение видеть ситуацию, аналогичную проблемной, в окружающей жизни; умение находить в различных источниках информацию, необходимую для решения проблемной ситуации, и
представлять ее в понятной форме; умение самостоятельно ставить цели
Перечень оборудования кабинета к уроку.
Ноутбук с выходом в интернет и установленной программой Skype, ширма Skype Room, колонки, мультимедийная
презентация к уроку, образцы для высказывания, раздаточный материал.
Список информационных источников, использованных при подготовке и во время проведения урока:
1. Федеральный компонент Государственных образовательных стандартов начального общего, основного общего и
среднего (полного) образования (Приложение к приказу Минобразования России от 5 марта 2004 года № 1089).
2. Примерные программы начального основного и среднего (полного) общего образования. Английский язык.
www.ed.gov.ru
3. Ваулина Ю.Е., Эванс В., Дули Дж., Подоляко О.Е. УМК «Английский в фокусе» для 6 класса. – М.:
Express Publishing: Просвещение, 2013.
4. Английский язык. Контрольные задания. 6 класс. – М.: Express Publishing: Просвещение, 2012.
5. http://en.islcollective.com
6. www . brainandspine .org. uk
7. www.englishlearninggames.com
Структура урока:
1) Организационный этап.
2) Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.
3) Актуализация знаний.
4) Первичное закрепление:
в знакомой ситуации (типовые);
в изменённой ситуации (конструктивные).
5) Активизация навыков аудирования.
6) Творческое применение и добывание знаний в новой ситуации.
7) Рефлексия.
Этапы урока Время Задание, стимулирующее деятельность обучающихся;
речь учителя.
Учебный материал. Цель на данном этапе.Действия обучающихся.
Формывзаимодействия
1.Организационный этап.
1 мин - Hello, dear friends!!! I’m so glad to meet you.
(Слайд № 1) Подготовить учащихся к учебному процессу.
- Hello!!!
Ученик - учитель
2. Постановка цели и задач урока.
3 мин I have an idea how to spend our time
together. Do you want to know how?
But first of all. How do you think?
What can we do to understand each
other better during the lesson?
-Can we ask questions? Can we answer
questions? Can we listen?
Of course, because Every good
conversation starts with good listening.
Listening is the art of connecting with
another person.
-Remember, please, 5 rules of good listening. Could you read them?
-Don` t forget these rules during our
lesson.
(Слайды № 2,3) Мотивация учащихся к активной и продуктивной учебной деятельности на уроке
- Yes, we do.- We can speak, play,
Listen
1. Eyes on speaker.
2. Lips closed.
Ученик - учитель
3. Ears listening.
4. Hands and feet quiet.
5. Brain thinking about
speaker.
3. Актуализация лексических знаний
1 мин -Try to guess what we are going to talk
about. You can choose between these
items. Start from the words:
We are going to talk about… , please.
-Of course, you are right. Free time,
hobbies, games, interests. We also name
all these things «leisure activities».
Today, I invite you to the fascinating
world of leisure activities.
Welcome to Leisureland !!!! This is
the great Theme Park. There is no better
place to have fun for everyone. I` m
your guide and I`m going to show you
some interesting places in this Park.
Are you ready to go with me?
OK, let`s start our trip.
(Слайды № 4,5,6)
(Слайды № 7,8)
Сформулировать с учащимися тему урока Ввести учащихся в тематику урока.
-Today we are going to talk about free time.
Ученик - учитель
4. Первичное
закрепление:
в знакомой
ситуации;
12 мин Our 1st stop is Interview Street.
-Do you know that there are two main types of leisure activities: outdoor activity and indoor activity?
- We use the word « outdoor» to describe things or activities that happen in the open air, outside a building.
We use the word «indoor» to describe things or activities that take place inside a building.
-Which kind of leisure activity do you prefer: outdoor activity or indoor activity?
- Look at the pictures in your papers. What do you most like doing in your free time?
- Do you like watching films?
Well done.
Do you want to feel new emotions?
(Слайды № 9,10)
(Слайд № 11)
Актуализировать изученную лексику по теме: «Как провести свободное время»
Введение в речь новых слов и словосочетаний.
P1: I prefer outdoor activity.
P2: I prefer indoor activity.
P3: I prefer both outdoor activity and indoor activity.
Appendix 1
- I love cycling …I love playing cards…I love doing puzzles…
- Yes, we do.
Ученик - учитель
в изменённой
ситуации.
- Great!!! Only today we have an
opportunity to visit a new attraction
«Skype Room». I have only one ticket.
Any volunteers? Who wants to be this
lucky person?
-Enter the room, put headphones on,
find the envelope with the tasks inside,
follow the instructions! Good luck!!!
See you later!!!
-Dear guests!!!Thanks to Skype, we
have an opportunity to see her/him, to
listen to her/him.
Wait for a minute! I`m trying to connect
her/him. How are you? Are you OK?
-Do you hear me?
(Слайд № 12) P: I do.
-I`m OK.
-Yes, I do.
-Dear guests!!! Don`t lose our time.
Let`s go to the next attraction: The
Game Field. ….can join us.
Look at the pictures and answer my
questions:
-What can you see on the picture?
-Can you name the games?
(Слайды № 13,14,15,16,17)
-Jigsaw puzzle, dominoes, billiards, chess.
- I/ We play…
- Which of the games in the pictures do
you play?
- Which of the games in the pictures are
board games?
- Look attentively at the next picture.
Can you name these games?
- Which of the games in the pictures are
for two players?
-Which of the games in the pictures are
not popular in our country?
- Which of the games in the pictures do
we play in our country?
- Thank you for your answers. Take,
please, these tasks, find 7 games and
write them out.
- Change the papers with your
neighbours. Look at the blackboard,
check the answers.
The time in Skype Room attraction is
over. Dear guest, you can take your
place.
- Chess, jigsaw puzzle are
board games.
-Scrabble, darts, Monopoly,
marbles.
-All games are for 2 players.
- Marbles are not popular in
our country.
- We play chess, jigsaw
puzzle, Monopoly,
dominoes, billiards, darts in
our country.
Appendix 2
Индивидуальная работа с лексическими упражнениями.
Работа в парах - организация взаимоконтроля.
Ученик-ученик
- Was it interesting to work outside the
classroom?
- Now you see that we can listen to each
other even in a distance).
Skype is a good helper to communicate in a such way.
5. Активизация
навыков аудирования.
12 мин Thank you for your work.
Our excursion is going on. Up next is
Listening Corner.
Here, children, we are going to
listen to five texts about the
activities the people like.
Listen to the text.
Match the speakers to the games
they like. There are two extra
you needn`t to use.
Listen to the text again, be very
attentive while doing the task.
Make the right choice.
Let`s check your answers.
You have a table with the letters.
You do not listen with just your ears. You listen with your sense of touch. You listen with your mind, your heart, your imagination.(Egan Gerard)
(Слайды №18,19)
Установка на
прослушивание:
Предъявление
аудиотекста:
Appendix 3
Проверка понимания
прослушанного:
Вторичное предъявление
аудиотекста:
Проверка понимания :
6. Творческое
применение и
добывание знаний в
новой ситуации.
Please, put the letters in the correct
order. The 1st speaker- the letter B, for
example. Remember there are some
extra letters. Put them away. Who has
done the task correctly? Raise your
hand. Thank you.
Now we are doing another task and you
are checking your answers.
- Let`s play the game «Get in order» to understand the speakers better. I need three pupils. I give you three parts of a listening script. Listen to your portion and get in correct order. The first person stands here.
(дети слушают предложение из текста с правильным ответом и
встают в нужном порядке)
Ex: better than chess on a
rainy day There`s nothing
(итак, все 5 предложений)
-Look at your answers. Let`s check our tables once more. Who has done the task correctly? Raise your hands!!!
(Слайды №20-26)
Appendix 10 Letters
Appendix 4,5,6,7,8
8 мин There is something else that – I’m sure – you like in the Listening Corner.
- Which game can you see on this picture?
- We can also see three important words:
1) Listen!!!2) Understand!!!3) Act!!!
-Let`s divide into 2 groups. Listen to the sounds and show the right picture. Who is faster?
(Слайд № 27)
Yes, it was.
- Scrabble.
Работа в группах – организация коммуникации.
Appendix 9
Ученик-ученик
3 мин -It`s time to relax. We are heading to
Photography Square. It is a place where
you can take photos to remember this
day in our Leisureland Park. Do you
like taking photos? I have some funny
things. They can make our photocall
[more funnier.
(Слайд № 28)Stand there!
Stand here!
Get closer!!!
Ученик-ученик
7. Рефлексия. 5 мин We are in Reflection Place now. So,
dear kids, thank you for your active
work. I liked our lesson very much.
(Слайды № 29-31) -The topic of the lesson was interesting.- It was interesting to get to know the rules of listening.
Ученик - учитель
Together we made it amazing and
interesting. Don`t forget to listen to
your parents, friends, people.
Remember the rules of listening. Then
the entire world will be in your hands.
Please add the sentences about the
lesson and put them on our wall.
- Now after the lesson I can understand better my friends.- Now I know new words.- Now I can pronounce correctly some sounds.- Now I Know that every good conversation starts with good listening.- Now I Know that Listening is the art of connecting with another person.- Now I understand better that Skype is a good way to communicate even in a distance. -Now I know more about leisure activities.- The topic of the lesson was not interesting.- During the lesson I have difficulties.
Appendix1
Appendix 2
1. ______________________
2. ______________________
3. ______________________
4. ______________________
5. ______________________
6. ______________________
7. ______________________
j i g s a w p u z z l e
a d o m i n o e s y r w
c f e u k o l o a s e d
h d s c r a b b l e j a
e e t a s h i e f y j r
s f m a r b l e s a e t
s o k b i l l i a r d s
y b a c k g a m m o n u
Appendix 3
A billiards
Speaker 1 B marbles
Speaker 2 C darts
Speaker 3 D dominoes
Speaker 4 E scrabble
Speaker 5 F chess
G jigsaw
Appendix 4
There is nothing
better than chess
on a rainy day
Appendix 5
My friends
probably
don`t like playing
scrabble with me because
I always win
Appendix 6
We have to be
careful where we
throw the darts though.
Appendix 7
There`s no better way
to relax than putting
together the pieces of puzzle
Appendix 8
Some people find
it a little boring but I
love playing with my
marbles
playing basketball
playing billiards
playing computer games
taking photos
riding a bike Playing the guitarWatching TV
Appendix 10 Letters
AAAAB B B BC C C C
DDDDF F F FE E E EGGGG