Volatility and Greeks
-
Upload
cmukesh196835 -
Category
Documents
-
view
221 -
download
0
Transcript of Volatility and Greeks
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
1/31
Volatility and Greeks
By A V Vedpuriswar
February 8, 2009
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
2/31
Basics of continuous compounding
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
3/31
Time value of money for frequent compounding
Principal = Rs. 100. Interest rate = 10%
Annual compounding means
amount = 100 (1.1) = 110
Semi Annual compounding means
amount = 100 (1.05)2 = 110.3
Quarterly compounding means
amount = 100 (1.025)4 = 110.38
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
4/31
Daily compounding means
amount = 100 (1.000274)365= 110.52
Continuous compounding means
amount = 100 (1+.10/m)m
= [100( 1 +.10/m)m/.10].10
= 100e.10
= 110.52
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
5/31
Another example
Interest period
k
Rate of interest
(R/k)
Future value after one year (start with CHF 1)
VT= V0 (1 + R/k)T kV1= 1 (1 + R/k)
1 k
Year 1 0.06/1= 0.06
1.061
= 1.06
Six months 2 0.06/2= 0.03
1.032
=1.0609
Quarter 4 0.06/4
= 0.015
1.0154
= 1.061363550625
Month 12 0.06/12= 0.005
1.00512
= 1.061677811865
Week 52 0.06/52= 0.00115385
1.0011538552
= 1.061799819549
Day 365 0.06/365= 0.00016438
1.00016438365= 1.061831310678
Hour 8760(365 24)
0.06/8760= 0.0000068493
1.00000684938760
= 1.061836328360
Minute 525 600(8760 60)
0.00000011416 1.00000011416525600
= 1.061836542996
Second 31 536 000(525 600 60)
0.0000000019026 1.000000001902631536000
= 1.061836542758
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
6/31
Recap of Continuous compounding
If interest rate payments are made continuously over the term at interest
rate r per year, then the value of the sum invested increases to:
with r = Continuous interest rate per year in decimal form
T = Term of investment in years
V0 = Sum invested at time t = 0 (today)
VT = Future value after T years
e = Euler's number e (e = 2.7183)
TreVV
0T
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
7/31
Relationship between simple and continuouscompounding
How high must the continuous interest rate r be for the same final amount of
capital to accumulate as with a simple interest payment at interest rate R?
The following applies for starting capital V0:
Investment with Investment with
simple interest payments continuous interest payments
V0(1 + R)T V0e
rT
As a result:
(1 + R)T= erT
r = ln(1 + R)
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
8/31
Basics of volatility
Volatility is a huge issue in risk management.
The science of volatility measurement has advanced a lot inrecent years.
Here we look at some basic concepts and tools.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
9/31
8
Estimating Volatility
Calculate daily return u1= ln Si/ Si-1
Variance rate per day
We can simplify this formula by making the following
simplifications.
ui= (SiSi-1) / Si-1
= 0 m-1 = m
If we want to weight
2
1
1
)(1
1
uum
n
m
i
12
1
2 1 nm
i
um
n
122
niun )1(
i
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
10/31
9
Estimating Volatility
Exponentially weighted moving average model means
weights decrease exponentially as we go back in time.
n2= 2n-1+ (1 - ) u
2n-1
= [n-12+ un-2
2] + 2n-22
= (1-) [un-12+ u2n-2+ 2un-32] + 32n-3
If we apply GARCH model,
n2= Y VL+ un-1
2 + 2n-1
VL= Long run average variance rate
Y + + = 1. If Y = 0, = 1-, = , it becomesexponentially weighted model.
GARCH incorporates the property of mean reversion.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
11/31
Risk Management and Financial Institutions, Chapter 15, Copyright John C. Hull 2006 15.10
Volatility Smiles
A volatility smile shows the variation of the implied volatilitywith the strike price.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
12/31
Risk Management and Financial Institutions, Chapter 15, Copyright John C. Hull 2006 15.11
The Volatility Smile for Foreign Currency Options(Figure 15.1, page 347)
Implied
Volatility
Strike
Price
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
13/31
Risk Management and Financial Institutions, Chapter 15, Copyright John C. Hull 2006 15.12
The Volatility Smile for Equity Options (Figure 15.2, page 348)
Implied
Volatility
Strike
Price
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
14/31
Risk Management and Financial Institutions, Chapter 15, Copyright John C. Hull 2006 15.13
Volatility Term Structure
In addition to calculating a volatility smile, traders alsocalculate a volatility term structure.
This shows the variation of implied volatility with the time tomaturity of the option.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
15/31
Risk Management and Financial Institutions, Chapter 15, Copyright John C. Hull 2006 15.14
Example of a Volatility Surface(Table 15.1, page 350)
Strike Price
0.90 0.95 1.00 1.05 1.10
1 mnth 14.2 13.0 12.0 13.1 14.5
3 mnth 14.0 13.0 12.0 13.1 14.2
6 mnth 14.1 13.3 12.5 13.4 14.3
1 year 14.7 14.0 13.5 14.0 14.8
2 year 15.0 14.4 14.0 14.5 15.1
5 year 14.8 14.6 14.4 14.7 15.0
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
16/31
15
Problem
Consider a stock whose current price is 20,
expected return is 20% per annum. What is theexpected stock price, E (ST) in 1 year ?
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
17/31
16
Solution
E (ST) = S0eT
= (20)e(.20)(1) = 24.43
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
18/31
17
Problem
Consider a stock with an initial price of $100. Its price one
year from now is given by S = 100 erwhere the rate of return, ris normally distributed with a mean of 0.1 and a standarddevn of 0.2. What will the 95% confidence interval for S be?
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
19/31
18
Solution
S 100er
ln S 100 r
100e.10+1.96x0.2 = 100e.492 = 163.56
100e.10-1.96x0.2 = 100e-.292 = 74.68
So S will lie between 74.68 and 163.56
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
20/31
22
Problem
The current estimate of daily volatility is 1.5%. The closing
price of an asset yesterday was $30. The closing price ofthe asset today is $30.50. Using the EWMA model, with =0.94, calculate the updated estimate of volatility .
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
21/31
23
Solution
ht = 2t-1+ ( 1 ) rt-12 = .94
rt-1 = ln[(30.50 )/ 30]
= .0165
ht = (.94) (.015)2+ (1-.94) (.0165)2
Volatility = .01509 = 1.509 %
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
22/31
24
Problem
Suppose a variable follows a Wiener process. The initial
value is 25. What will be the probability distribution at the endof
A) 1 year ?
B) 5 years ?
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
23/31
25
Solution
z = zt
At the end of one year, the value of the variablewill be normally distributed with mean of 25 andstd devn of 1.
At the end of 5 years, the value of the variable
will be normally distributed with mean of 25 andstd devn of (1) T = (1)5 = 2.236
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
24/31
26
Problem
Suppose the cash position of a company follows a
generalised Wiener process with a drift of 20 per year and avariance rate of 900 per year. Initial cash position is 50. Whatwill be the mean and std devn at the end of
A) 1 year
B) 6 months
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
25/31
27
Solution
dx = adt + bdz
At the end of 1 year, it will be a normal distributionwith mean = 50+20 = 70 and standard deviation of900 or 30.
At the end of 6 months, it will be a normal
distribution with mean = 50+10 = 60 and standarddeviation of 30.5 = 21.21
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
26/31
28
Problem
Consider a stock that pays no dividends, has a volatility of
30% per annum and provides an expected return of 15%per annum with continuous compounding. What is the processfor the stock price for a time of 1 week ? Assume the initialstock price is 100.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
27/31
29
Solution
= .15 = .30
ds/s = .15dt + .30dz
s/s = .15 t+ .30 t
or s = 100 (.15t+ .30 t)
t = 1/52 = .0192
or s = 100 (.15 x .0192 + .30 (.0192)
= 100 (.00288 + .0416)
or s = .288 + 4.16
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
28/31
32
Problem
Suppose an existing short option position is delta
neutral and has a gamma of
6000. Here, gammais negative because we have sold options. Assumethere exists a traded option with a delta of 0.6 andgamma of 1.25. Create a gamma neutral position.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
29/31
33
Solution
To gamma hedge, we must buy 6000/1.25 = 4800 options.
Then we must sell (4800) (.6) = 2880 shares to maintaina gamma neutral and original delta neutral position.
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
30/31
34
Problem
A delta neutral position has a gamma of 3200.
There is an option trading with a delta of 0.5 andgamma of 1.5. How can we generate a gammaneutral position for existing portfolio whilemaintaining delta neutral hedge?
-
8/13/2019 Volatility and Greeks
31/31
35
Solution
Buy 3200/1.5 = 2133 options
Sell (2133) (.5) = 1067 shares