UT @ 23.85REV
-
Upload
apparao-reddem -
Category
Documents
-
view
44 -
download
1
description
Transcript of UT @ 23.85REV
1
PROJECT ALTARNATE CANAL TO NTR CANAL , SATHUPALLY
CLIENT GOVERNMENT OF ANDHRA PRADESH, IRRIGATION & CAD DEPT
EPC CONTRACTOR NAVAYUGA-TRANSTROY (JV), HYDERABAD
CONSULTANT23.85
SUBJECT DESIGN OF UNDER TUNNEL AT Km 23.850
DATE /10/2008 REVISION ONE
UT-H-
DESIGN CODE UT-H-23.850
Revision No. Date Remarks with respect to Revision
document.xls
Page 1 IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF UNDER TUNNEL AT Km 23.850ON ALTARNATE CNAL TO NTR CANAL
CANAL DATA :
1) FULL SUPPLY DISCHARGE Required 12.040 Cumecs Design 13.670 Cumecs
2) FULL SUPPLY LEVEL U/S = 147.592 M. D/S = 147.592 M.
3) FULL SUPPLY DEPTH U/S = 1.700 M. D/S = 1.700 M.
4) BED LEVEL U/S = 145.892 M.D/S = 145.892 M.
5) BED WIDTH U/S = 9.000 M.D/S = 9.000 M.
6) BED SLOPE U/S = 1 In 5000D/S = 1 In 5000
7) FREE BOARD U/S = 0.750 M.D/S = 0.750 M.
8) VELOCITY U/S = 0.873 M/secD/S = 0.873 M/sec
9) VALUE OF "N" 0.0250
10) TYPE OF CANAL U/S = LinedD/S = Lined
11) SIDE SLOPE INNER 1.500 In 1OUTER 2.000 In 1
12) TOP WIDTH OF BANK U/S = Left/Right 7.00 4.00 MD/S = Left/Right 7.00 4.00 M
13) GROUND LEVEL 146.350 M
14) TOP BANK LEVEL U/S = 148.342 MD/S = 148.342 M
HYDRAULIC PARTICULARS OF DRAIN1) CATCHMENT AREA = 0.810 sq.km
2) DISCHARGE = 16.580 cumecs
3) BED LEVEL OF DRAIN = 146.350 M
4) MFL OF DRAIN = 146.808 M
document.xls
Page 2 IN-RIMT,HYyderabad
ALTARNATE CANAL TO NTR CANAL , SATHUPALLY
DESIGN OF UNDER TUNNEL AT Km 23.850
Calculation of Bed Fall
Level @ 100m U/S = 147.190
Level @ 0m D/S = 146.350
Bed fall =+ 147.190 - +146.350
= 0.0084100
Say 1 in 119.05
Level @ 0m U/S = 146.35
Level @ -100m D/S = 146.3
Bed fall =+ 146.350 - +146.300
= 0.0005100
Say 1 in 2000.0
Level @ 100m U/S = 147.19
Level @ -100m D/S = 146.3
Bed fall =+ 147.190 - +146.300
= 0.00445200
Say 1 in 224.7
Average bed Fall = 0.00445
Say 1 in 225
Maximum Flood Discharge Q =
Where ,
Q = Maximum Flood Discharge in Cumecs
M = Catchment Area in Sq. Km = 0.810
Catchment Area in Sq. Miles = 0.313 Sq.miles
C = Constant & value of C should be adopted as under
Value of C Catchment area in Sq. Miles
1400 Upto 1 Sq.miles
1200 1 to 30 Sq.miles
1060 More than Sq.miles
Q = =
= 1400 ( 0.313 ) = 585.5 Cusecs
= 16.579
= 16.58
C M3/4
KM2
C M3/43/4
M3/sec
document.xls
Page 3 IN-RIMT,HYyderabad
Section @100 m UP Stream
Maximun Flood Discharge 16.58
Maximum Flood Level 148.009
Bed Fall 224.72 0
Rugosity Coefficient 0.0225
S. No. Ordinate Distance Area Perimeter
1 147.82 0.189
2.500 0.459 2.500
2 147.83 0.179
2.500 0.484 2.500
3 147.800 0.209
2.500 0.572 2.500
4 147.760 0.249
2.500 0.647 2.500
5 147.740 0.269
2.500 0.622 2.500
6 147.780 0.229
2.500 0.559 2.500
7 147.790 0.219
2.500 0.559 2.500
8 147.780 0.229
2.500 0.584 2.500
9 147.770 0.239
2.500 0.572 2.500
10 147.790 0.219
2.500 0.540 2.500
11 147.795 0.214
2.500 0.465 2.501
12 147.850 0.159
2.500 0.309 2.501
13 147.920 0.089
2.500 0.159 2.500
14 147.970 0.039
2.500 0.247 2.503
15 147.850 0.159
2.500 1.222 2.586
16 147.190 0.819
2.500 1.897 2.503
17 147.310 0.699
2.500 1.322 2.523
18 147.650 0.359
2.500 0.809 2.501
19 147.720 0.289
2.500 0.709 2.500
20 147.730 0.279
2.500 0.709 2.500
21 147.720 0.289
Totals = 50.000 13.4 50.119
Hydraulic Radius = R=A
=13.44
P 50.12
= 0.268
Velocity = V = =n
= 1.233
Discharge = Q = A x V = 13.445 x 1.233
= 16.580 Cumecs
Reduced Level
R2/3x S1/2
document.xls
Page 4 IN-RIMT,HYyderabad
Section @ 0 m UP Stream
Maximun Flood Discharge 16.58
Maximum Flood Level 146.808
Bed Fall 224.72
Rugosity Coefficient 0.0225
S. No. Ordinate Distance Area Perimeter
1 146.870 0.000
2.500 0.000 0.000
2 146.870 0.000
2.500 0.022 2.500
3 146.790 0.018
2.500 0.257 2.506
4 146.620 0.188
2.500 0.595 2.502
5 146.520 0.288
2.500 0.757 2.500
6 146.490 0.318
2.500 0.820 2.500
7 146.470 0.338
2.500 0.820 2.500
8 146.490 0.318
2.500 0.932 2.502
9 146.380 0.428
2.500 1.082 2.500
10 146.370 0.438
2.500 1.107 2.500
11 146.360 0.448
2.500 1.132 2.500
12 146.350 0.458
2.500 1.107 2.500
13 146.380 0.428
2.500 1.057 2.500
14 146.390 0.418
2.500 1.020 2.500
15 146.410 0.398
2.500 0.857 2.502
16 146.520 0.288
2.500 0.595 2.502
17 146.620 0.188
2.500 0.332 2.502
18 146.730 0.078
2.500 0.097 2.501
19 146.890 0.000
2.500 0.000 0.000
20 146.890 0.000
2.500 0.000 0.000
21 146.880 0.000
Totals = 50.000 12.6 42.519
Hydraulic Radius = R=A
=12.59
P 42.52
= 0.296
Velocity = V = =n
= 1.317
Discharge = Q = A x V = 12.589 x 1.317
= 16.580 Cumecs
Reduced Level
R2/3x S1/2
document.xls
Page 5 IN-RIMT,HYyderabad
Section 100 m Down Stream
Maximun Flood Discharge 16.58
Maximum Flood Level 146.702
Bed Fall 224.72
Rugosity Coefficient 0.0225
S. No. Ordinate Distance Area Perimeter
1 146.590 0.112
2.500 0.317 2.500
2 146.560 0.142
2.500 0.367 2.500
3 146.550 0.152
2.500 0.417 2.500
4 146.520 0.182
2.500 0.504 2.500
5 146.480 0.222
2.500 0.604 2.500
6 146.440 0.262
2.500 0.692 2.500
7 146.410 0.292
2.500 0.754 2.500
8 146.390 0.312
2.500 0.829 2.500
9 146.350 0.352
2.500 0.917 2.500
10 146.320 0.382
2.500 0.979 2.500
11 146.300 0.402
2.500 0.992 2.500
12 146.310 0.392
2.500 0.942 2.500
13 146.340 0.362
2.500 0.879 2.500
14 146.360 0.342
2.500 0.817 2.500
15 146.390 0.312
2.500 0.742 2.500
16 146.420 0.282
2.500 0.667 2.500
17 146.450 0.252
2.500 0.592 2.500
18 146.480 0.222
2.500 0.554 2.500
19 146.480 0.222
2.500 0.492 2.500
20 146.530 0.172
2.500 0.379 2.500
21 146.570 0.132
Totals = 50.000 13.43 50.004
Hydraulic Radius = R=A
=13.43
P 50.00
= 0.269
Velocity = V = =n
= 1.234
Discharge = Q = A x V = 13.432 x 1.234
= 16.580 Cumecs
Reduced Level
R2/3x S1/2
document.xls
Page 6 IN-RIMT,HYyderabad
M.F.L. AT ENTRY
+148.009
+147.051
+146.808
20.247 +146.782
24.047 +146.702
100 U/S -100 D/S
0.00
M.F.L. @ 100m U/S = +148.009
M.F.L. @ 0m = +146.808
M.F.L. @ 100m D/S = +146.702
M.F.L. @ 20.25m U/S = +147.051
M.F.L. @ 24.0471007183371m D/S = +146.782
Vent Way Calculations
Discharge Q = 16.58 Cumecs
Assumed velocity in Barrel V = 3.00 m/sec
Area Required Q/V = = 5.53
Considering a Vent size of 1.80m x 1.20m
Height of Vent = 1.20 m
Width of Vent = 1.80 m
No. of vents required = 2.56 Nos.
Say 3.00 Nos.
Velocity in Barrel = 2.56 m/sec
Thickness of Pier = 0.90 m
Total Width of Vent Way including Piers = 7.20 m
Canal Bed Level = 145.892
Lining Thickness - 0.040 m
Bed filling - 0.000 m
Slab Thickness - 0.250 m
Height of Vent = 1.200 m
Barrel Floor Level 144.402
document.xls
Page 7 IN-RIMT,HYyderabad
Design of Tail Channel
Required discharge = 586 Cusecs = 16.58 CumecsSection adopted
0.60 Lacy's Bed width= 4.8*(Q)1/2
1.5 : 1 = 19.54490214864
2.38= 11.7269413
11.750~ 11.75 m
Where bed width 11.750Depth of Flow 2.380Top width 18.891
Area A =(11.75 + 18.89)
x 2.38 = (18.89 + 11.75)
x 2.38 = 36.467 m²2 2
Wetted Perimeter P = B + 2√(1+S.S²)d = 11.75 + 2(1 + 1.5x1.5) x 2.38 = 20.332 m
Hydraulic radious = A
=36.5
= 1.794 mP 20.332
Velocity (V) =
= (1/0.03)x1.794x sqrt(1/12000) = 0.449 m/sec
Discharge(Desi) = A x V =36.467 x 0.449 = 16.4 Cumecs
Hydraulic Particulars
1. Bed Width = 11.750 6. Velocity = 0.449
2. Depth of Flow = 2.380 7. Side Slopes = 1.5 : 1
3. Free board = 0.60 8. Value of 'n' = 0.03
4. Discharge(req) = 16.580 9. Bed fall = 12000
5. Discharge(Des) = 16.381
D/S MFL 146.782 Computed MFL as per Bed Slope
Barrel Floor Level 144.402
Scour Depth Calculations D/S
Maximum Flood Discharge Q = 16.580 Cumecs
Linear water way = 18.891 m
M F L in Tail Channel = 144.402 + 2.38 = 146.782 m
Discharge per meter q = 16.580= 0.878
18.891
Silt factor f = 1.50
Normal scour depth R = 1.35
q
f
=1.35
0.878
1.50
= 1.13 m
Maximum scour depth = 1.5 x R
= 1.5 x 1.126 = 1.689 m
Maximum scour level = M.F.L. - Max. scour depth
= 146.782 - 1.689 = +145.094 145.094
D/S Cutoff depth = 144.402 - 145.094 = -0.692 Provide 0 m = +144.402 mCut-Off may be provided from end to end of Return Walls
(1/n)R⅔S½ =
10. Bank Widhts L/R =
m3/sec/m
1/3.
1/3.
document.xls
Page 8 IN-RIMT,HYyderabad
TRANSITIONS:
Upstrem
a) Let the length of drop wall = 11.75 M
b) Width at entry of barrel = 7.20 M
c) Side splay proposed = 1 in 2.0
d) Length of transition required = [(b-a)/2] x 2 = 4.55 M
Length of u/s transition provided = 5.80 M
( Drop bottom width+ solid apron)
U/S Return Level = U/S MFL + 0.50m = 148.150 M
Downstream
a) Width at the end of d/s transition = 11.75 M
b) Width at exit of barrel = 7.20 M
c) Side splay proposed = 1 in 3.0
d) Length of transition required = [(a-b)/2] x 3 = 6.825 M
Length of d/s transition provided = 6.90 M
D/S Return Level = D/S MFL + 030m = 147.100 M
Head Loss and Bed Levels at different sections along the length of vent:
Sections 7 5 3 1
8 6 4 2
11.75 m 7.20 11.75
rectangular trough
5.80 31.29 6.90
8 6 4 2
7 5 3 1
Bed level DOF MFL Vel TEL
At Section 1-1 144.402 2.380 146.782 0.455 146.793
At Section 2-2 144.402 2.377 146.779 0.594 146.797
At Section 3-3 144.402 2.357 146.759 0.977 146.807
At Section 4-4 144.402 1.200 145.602 2.559 147.278
At Section 5-5 144.402 1.200 145.602 2.559 147.278
At Section 6-6 144.402 2.904 147.306 0.793 147.338
At Section 7-7 146.402 1.216 147.618 1.208 147.687
At Section 8-8 146.402 1.242 147.644 0.335 147.693
147.592
7.00 0.750 4.00
147.644 1.70 146.779
145.892
146.402 9.00
1.200
144.402 + 144.402
document.xls
Page 9 IN-RIMT,HYyderabad
FLOW CONDITIONS IN DRAIN
FLOW CONDITION AT SECTION 1-1
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.0300
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED LEVEL (BL) 144.402
SIDE SLOPE (s) 1.500
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 11.750
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 2.380 MFL + 146.782
MFL 146.782 1.5 :1 2.380 m
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 36.467 BL + 144.402
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 0.455 11.750
0.011
TEL @ 1-1 = MFL + VEL. HEAD 146.793
20.332
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.794
0.000085
FLOW CONDITION AT SECTION 2-2
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 0.000
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.0180
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 11.750
SIDE SLOPE (s) 0.000
BED LEVEL 144.402
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 2.377 MFL + 146.779
MFL 146.779 0.0 :1 2.377 m
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 27.928 BL + 144.402
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 0.594 11.750
0.018
16.504
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.692
0.000057
0.004
FRICTION LOSS (H ) ( in mtrs) 0.000
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 146.797 0.000
TEL wrt PREVIOUS TEL = PRE.TEL + EDDY LOSS +FRI.LOSS 146.797 0.000 <------ Difference in TELs
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
EDDY LOSS(he) = 0.5(V1 - V2)/2g ( in mtrs)
m
m
document.xls
Page 10 IN-RIMT,HYyderabad
FLOW CONDITION AT SECTION 3-3
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 6.900
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.0180
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 7.200
SIDE SLOPE (s) 0.000
BED LEVEL 144.402
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 2.357 MFL + 146.759
MFL 146.759 0.0 :1 2.357 m
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 16.967 BL + 144.402
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 0.977 7.200
0.049
11.913
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.424
0.000193
0.009
FRICTION LOSS(Hf) ( in mtrs) 0.001
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 146.807
TEL wrt PREVIOUS TEL = PRE.TEL + EDDY LOSS +FRI.LOSS 146.807 0.000 <------ Difference in TELs
Loss of Head Calculations Inside The Barrel (Using UNWIN'S formula)
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 31.294
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.018
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
NO OF VENTS 3
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 1.800
SIDE SLOPE (s) 0.000
BED LEVEL 144.402 MFL + 145.602
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 1.200 0.0 :1 1.200
MFL 145.602 BL + 144.402
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 6.480 1.800
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 2.559
0.334
19.800
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 0.327
0.009405
f1 (coeffi. Of loss of head at entry) 0.08000
a (assuming that the walls inside the barrel are plastered) 0.00316
b 0.03050
f2 (at Entry) = a (1+ b/ R) 0.00345
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
EDDY LOSS(he) = 0.3(V2 - V3)/2g ( in mtrs)
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
m
m
m
document.xls
Page 11 IN-RIMT,HYyderabad
0.471
TEL@ 4 - 4 = PRE.TEL + h 147.278
FLOW CONDITION AT SECTION 6-6 <------ Difference in TELs
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 0.000
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.018
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 7.200
SIDE SLOPE (s) 0.000 MFL + 147.306
BED LEVEL 144.402
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 2.904 BL + 144.402 0.0 :1 2.904
MFL 147.306 7.200
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 20.908
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 0.793
0.032
13.008
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.607
0.000108
0.060
FRICTION LOSS(Hf) 0.000000
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 147.338
TEL wrt PREVIOUS TEL = PRE.TEL + EDDY LOSS +FRI.LOSS 147.338 0.000
<------ Difference in TELs
Loss of head in side the barrel (h) = (1+f1+f2 L/R )V2 / 2g
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
EDDY LOSS(he) = 0.2(V5 - V6)/2g ( in mtrs)
m
m
document.xls
Page 12 IN-RIMT,HYyderabad
DROP CALCULATIONS:
This drop is proposed at U/S transision of vent ie at section 7-7
INPUT:Design Discharge 16.580 CumecsWeir Length 11.750 mCrest Level 145.152 md/s MFL 147.306 md/s Bed level 144.402 m
MFL CALCULATIONS:
u/s MFL assumed 147.051 mflow depth 1.899 mCoefficient of discharge, C = 1.733 Discharge, Q = Coeff x Weir length x U/s Flow Depth ^ (3/2)
= 6.90 cumecsSince the calculated discharge is eqaul to design discharge, hence Safe.
DESIGN OF DROP:
The depth of drop = 145.152 - 144.402 = 0.750 m
Top width of drop =Where 'd' is depth of water over sill 0.486 mTop width of drop = 0.395 mProvide top width 0.400 m
Bottom wdth = (H + d )/ p1/2Where 'H' is height of wall = 0.750 m 'p' is specific gravity of wall material 2.4 mBottom wdth 0.798 mProvide Bottom wIdth 0.800 m
Length of Apron L = 2 d + 2( d h )1/2Where 'h' is the diff.of u/s and d/s water levels 1.668 mLength of Apron 2.772 mProvide Length of Apron 2.800 m
Thickness of Apron t = (( d + h )^.5 )1/2Thickness of Apron 0.349 mProvide thickness of Apron 0.350 m
Depth of water cushion dw = 0.905 d h^1/2 - tDepth of water cushion -0.350 mHowever, provide depth of water cushion of 0.000 m
= C.L.h^3/2
0.5 d + 0.1524 to 0.5 d + 0.3048
document.xls
Page 13 IN-RIMT,HYyderabad
FLOW CONDITION AT SECTION 7-7 (ie @ DROP)
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) (in mtrs) 28.250
SIDE SLOPE (s) 0.000
CREST LEVEL OF DROP 145.152
COEFICIENT OF DISCHARGE ( C ) 1.733
FLOW DEPTH (D) = (Q/C B)^2/3 0.486 MFL + 145.638
MFL 145.638 0.0 :1 0.486
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 13.726 BL + 145.152
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 1.208 28.250
0.074
29.222
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 0.470
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 145.712
145.638
145.152
147.306
144.402
FLOW CONDITION AT SECTION 7-7 (ie @ DROP)
FLOW CONDITION AT SECTION 8-8
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 0.000
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.0350
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 28.250
SIDE SLOPE (s) 1.500
BED LEVEL 145.152
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 1.615 MFL + 146.767
MFL 146.767 1.5 :1 1.615
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 49.536 BL + 145.152
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 0.335 28.250
0.006
34.073
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.454
0.000083
0.021
FRICTION LOSS(Hf) 0.000000
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
EDDY LOSS(he) = 0.3(V7 - V8)/2g ( in mtrs)
7
2
m
m
+
+
+
+
m
m
7
NOTE:IF THIS VALUE IS STRIKED OFF, IT IS AN INDICATION THAT THE WEIR IS OF SUBMERGED. HENCE GO TO THE OTHER SHEET NAMED "6-6 & 7-7 SECTIONS FOR SUBMERGED".
document.xls
Page 14 IN-RIMT,HYyderabad
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 146.773
TEL wrt PREVIOUS TEL = PRE.TEL + EDDY LOSS +FRI.LOSS 145.733 -1.040 <------ Difference in TELs
document.xls
Page 15 IN-RIMT,HYyderabad
145.152
1.615
146.767
0.335
146.773
145.152
0.486
145.638
1.208
145.712
144.402
2.904
147.306
0.793
147.338
144.402
1.200
145.602
2.559
147.278
BE
D L
EV
EL
DE
PT
H O
F F
LO
W
M F
L
VE
LO
CIT
Y
T E
L
144.402
1.200
145.602
2.559
147.278
144.402
2.357
146.759
0.977
146.807
144.402
2.377
146.779
0.594
146.797
144.402
2.380
146.782
0.455
146.793
1
2
6
7 7
6
2
1
8 8
555
4 4
document.xls
Page 12 IN-RIMT,HYyderabad
DROP CALCULATIONS:
This drop is proposed at U/S transision of vent ie at section 7-7
INPUT:Design Discharge 16.580 CumecsWeir Length 11.750 mCrest Level 146.402 md/s MFL 147.306 md/s Bed level 144.402 m
MFL CALCULATIONS:
u/s MFL assumed 147.051 mflow depth 0.649 mDrowning Ratio = (D/S MFL - Crest Level)x100 / (U/S MFL - Crest Level)
147.306 - 146.402 x 100147.051 - 146.402
139.29 %Reading from Malikapur graph (in MKS units),Coefficient of discharge, C = 1.052 Discharge, Q = Coeff x Weir length x U/s Flow Depth ^ (3/2)
= 16.58 cumecsSince the calculated discharge is eqaul to design discharge, hence Safe.
DESIGN OF DROP:
The depth of drop = 146.402 - 144.402 = 2.000 m
Top width of drop =Where 'd' is depth of water over sill 1.216 mTop width of drop = 0.760 mProvide top width 0.800 m
Bottom wdth = (H + d )/ p1/2Where 'H' is height of wall = 2.000 m 'p' is specific gravity of wall material 2.4 mBottom wdth 2.076 mProvide Bottom wIdth 2.100 m
Length of Apron L = 2 d + 2( d h )1/2Where 'h' is the diff.of u/s and d/s water levels 0.312 mLength of Apron 3.664 mProvide Length of Apron 3.700 m
Thickness of Apron t = (( d + h )^.5 )1/2Thickness of Apron 0.618 mProvide thickness of Apron 0.650 m
Depth of water cushion dw = 0.905 d h^1/2 - tDepth of water cushion -0.035 mHowever, provide depth of water cushion of 0.000 m
= C.L.h^3/2
0.5 d + 0.1524 to 0.5 d + 0.3048
document.xls
Page 13 IN-RIMT,HYyderabad
FLOW CONDITION AT SECTION 7-7 (ie @ DROP)
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) (in mtrs) 11.750
SIDE SLOPE (s) 0.000
CREST LEVEL OF DROP 146.402
COEFICIENT OF DISCHARGE ( C ) 1.052
FLOW DEPTH (D) (i.e. Arrived from Malikapur graph) 1.216 MFL 147.618
MFL 147.618 0.0 :11.216
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 14.288 BL 146.402
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s) 1.160 11.75
0.069
14.182
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.007
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 147.687
147.618
147.306
146.402
144.402
FLOW CONDITION AT SECTION 8-8 (ie @ DROP)
FLOW CONDITION AT SECTION 8-8 (APPROACH CHANNEL)
LENGTH FROM PREVIOUS SECTION(L) ( in mtrs) 0.000
COEFFICIENT OF RUGOSITY (n) 0.035
DISCHARGE (Q) ( in Cumecs) 16.580
BED WIDTH (B) ( in mtrs) 11.750
SIDE SLOPE (s) 1.500
BED LEVEL 146.402
FLOW DEPTH (D) ( in mtrs) 1.242 MFL 147.644
MFL 147.644 1.5 :11.242
AREA = (B+sD)D ( in Sqm) 16.901 BL 146.402
VELOCITY (V ) = Q / A ( in m/s 0.981 11.75
0.049
16.227
HYDRAULIC MEAN RADIUS (R) = A / P ( in m) 1.042
0.001117
0.006
FRICTION LOSS(Hf) 0.000000
TEL wrt MFL = MFL + VEL HEAD 147.693
TEL wrt PREVIOUS TEL = PRE.TEL + EDDY LOSS +FRI.LOSS 147.693 0.000 <------ Difference in TELs
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
VELOCITY HEAD =V2//2g = ( m )
PERIMETER (P) = B + 2D(1 + s2 )½ (in m)
SURFACE SLOPE(S) =V2 n2/R4/3 =
EDDY LOSS(he) = 0.3(V7 - V8)/2g ( in mtrs)
7
7
document.xls
Page 14 IN-RIMT,HYyderabad
146.402
1.242
147.644
0.981
147.693
146.402
1.216
147.618
1.160
147.687
144.402
2.904
147.306
0.793
147.338
144.402
1.200
145.602
2.559
147.278
BE
D L
EV
EL
DE
PT
H O
F F
LO
W
M F
L
VE
LO
CIT
Y
T E
L
144.402
1.200
145.602
2.559
147.278
144.402
2.357
146.759
0.977
146.807
144.402
2.377
146.779
0.594
146.797
144.402
2.380
146.782
0.455
146.793
1
2
6
7 7
6
2
1
8 8
555
4 4
document.xls
Page 15 IN-RIMT,HYyderabad
Design of Approach ChannelRequired discharge = 586 Cusecs = 16.58 CumecsSection adopted
0.60 Lacy's Bed width= 4.8*(Q)1/21.5:1
= 19.544902149
1.756= 11.73
11.750Where bed width 11.750 ~ 11.75Depth of Flow 1.24156Top width 15.475
Area A =(11.75 + 15.47)
x 1.24 =(15.47 + 11.75)
x 1.24 = 16.901 m²2 2
Wetted Perimeter P = B + 2√(1+S.S²)d = 11.75 + 2(1 + 1.5) x 1.24 = 16.227 m
Hydraulic radious = A
=16.901
= 1.042 mP 16.227
Velocity (V) =
= (1/0.03)x1.042x sqrt(1/1000) = 1.083 m/sec
Discharge(Desi) = A x V 16.901 x 1.083 = 18.305 Cumecs
Hydraulic Particulars
1. Bed Width = 11.750 6. Velocity = 1.203
2. Depth of Flow = 1.242 7. Side Slopes = 1.5:1
3. Free board = 0.60 8. Value of 'n' = 0.03
4. Discharge(req) = 16.580 9. Bed fall = 1000
5. Discharge(Des) = 18.305 10. Bank Widths L/R =
drain bed level = 146.402M F L = 147.051
Depth of flow as per MFLs = 0.649Afflux = 0.593
Scour Depth Calculations U/S Maximum Flood Discharge Q = 16.58 Cumecs Linear water way = 15.47 m Maximum Flood Level = 147.644 m Discharge per meter q = 16.58
= 1.07115.47
Silt factor f = 1.50 Normal scour depth R =
1.346 f
=1.346
1.0711.50
= 1.231 m Maximum scour depth =
= 1.5 x 1.231 = 1.847 m Maximum scour level = M.F.L. - Max. scour depth
= 147.644 - 1.847 = +145.797 Cutoff depth = 146.402 - 145.797 = 0.605 Provide 0.75 m = +145.65 mCut-Off may be provided from end to end of Return Walls
(1/n)R⅔S½ =
m3/sec/m
q2 1/3.
1/3.
document.xls
Page 16 IN-RIMT,HYyderabad
Rivetment & Bed pitching:
Depth of Flow in Approach Channel = 1.242 m
provide length of rivetment on u/s = 3 x depth of water in drain
= 3 x 1.24
3.72 M.
Provide length of U/S rivetment = 3.75 M.
length of bed pitching on U/S = 1/2 length of rivetment on U/S
= 0.5 x 3.75
= 1.88 m.
Provide length of bed pitching on U/S = 2.00 m
Depth of water in Tail Channel = 2.380 m
provide length of rivetment on D/S 4 x depth of water in drain
= 4 x 2.38
9.52 M.
Provide length of U/S rivetment = 9.75 M.
length of bed pitching on D/S = 1/2 length of rivetment on D/S
= 0.5 x 4.88
= 4.88 m.
Provide length of bed pitching on U/S = 5.00 m
Live Load Calculations
2.490 m
Clear Span of Slab = 1.80 m
Maximum Axle Load = 11.4 tonnes
Load on each wheel = 11.4 / 2 = 5.7 tonnes
Ground Contact Area of each Wheels 250 x 500
Spacing of wheels in Longitudinal direction = 1.2 m
Spacing of wheels in each Axle = 1.8 m
Load Dispersion on Longitudinal direction = 250 + 2 H Tan 45 + 1.2 Clause 403.3.1 45
6.43 m
Load Dispersion on Transverse direction = 500 + 2 H Tan 45 + 1.8
7.28 m
Load Dispersion each wheel = ( 250 + 2 H Tan 45 ) x ( 500 + 2 H Tan 45 )
6.43 x 7.28
= 28.660
Live load on slab = (5.7) / (28.66) = 0.199
0.199 2.615
0.199 2.740
Total Live Load on slab = 0.597
H Height of Banking =
m2
t/m2
Live Load on slab due to Over lapping longitudinal direction =
Live Load on slab due to Over lapping in transverse direction =
t/m2
t/m2
DESIGN OF U/S HEAD WALL
GIVEN DATA: DENSITY:
Head Wall Top Level + 147.606 Concrete 2.4 TBL 148.342 min. Ht head wall 1
Slab Top Level + 145.85 Earth 2.1Slab Bottom Level + 145.602
TBL 2.0 :10.500
DERIVED DATA: 0.50 147.606Slab Thickness = 0.25 m Load on SlabHead Wall Height = 1.754 m 7.299
1.754 Average Stress6.310
WIDTHS: 9.086 0.759Top-Width = 0.50 m 145.852Rear - Batter = 1.00 m 0.25 1.00 145.602
1.50STRESSES IN CONCRETE:By taking moments about 'A'Base Width = 1.5 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNIT L.A MOMENT`m' `m' `t/m2' constant `t' `m' `tm'
1 W1 0.5 1.75395 2.4 2.105 1.25 2.6312 W2 1 1.75395 2.4 0.5 2.105 0.667 1.4033 W3 1 2.254 2.1 0.5 2.367 0.333 0.7894 PV 4.830 2.1 0.0796 0.807
SUM-V= 7.3845 PH 4.830 2.1 0.3046 3.090 0.737 2.276
SUM-M= 7.099
=SUM-M/SUM-V= 7.099 7.384 = 0.961 mEccentricity , e=X-b/2 = 0.961 1.5 0.211 m
<b/6= 0.250 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b 4.9226*e/b = 0.846STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
9.086 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
0.759 t/m2
t/m3
t/m3
W1
`
A
W2
W3
/- /2 =
DESIGN OF D/S HEAD WALL
GIVEN DATA: DENSITY:
Head Wall Top Level + 147.606 Concrete 2.4 TBL 148.342
Slab Top Level + 145.85 Earth 2.1Slab Bottom Level + 145.602
TBL 2.0 :10.500
DERIVED DATA: 0.50 147.606Slab Thickness = 0.25 mHead Wall Height = 1.754 m
1.754
WIDTHS:Top-Width = 0.50 m 145.852Rear - Batter = 1.00 m 0.25 1.00 145.602
1.50STRESSES IN CONCRETE:By taking moments about 'A'Base Width = 1.5 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNIT L.A MOMENT`m' `m' `t/m2' constant `t' `m' `tm'
1 W1 0.5 1.75395 2.4 2.105 1.25 2.6312 W2 1 1.75395 2.4 0.5 2.105 0.667 1.4033 W3 1 2.254 2.1 0.5 2.367 0.333 0.7894 PV 4.830 2.1 0.0796 0.807
SUM-V= 7.3845 PH 4.830 2.1 0.3046 3.090 0.737 2.276
SUM-M= 7.099
=SUM-M/SUM-V= 7.099 7.384 = 0.961 mEccentricity , e=X-b/2 = 0.961 1.5 0.211 m
<b/6= 0.250 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b 4.9226*e/b = 0.846STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
9.086 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
0.759 t/m2
t/m3
t/m3
W1
`
A
W2
W3
/- /2 =
min. Ht head wall 1
Load on Slab7.299
Average Stress6.3109.086 0.759
U/S WING WALLSGIVEN DATA: DENSITY:
Wing Wall Top Level = + 147.606 Concrete 2.4
Earth Top Level = + 147.606 Earth 2.1Foundation Top Level = + 144.327Foundation Bottom Level= + 143.727Concrete Offsets = 0.3 mDERIVED DATA: 0.50 147.606Footing Thickness = 0.6 mWing Height & Earth height = 3.27895 mEarth Height From Bottom 3.279Of Foundation = 3.87895 mWIDTHS:Top-Width = 0.50 m 0.3 0.3 144.327Rear - Batter = 1.80 m 0.6 143.727
w5STRESSES IN CONCRETE: 2.90By taking moments about 'A'Base Width,b = 2.3 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.27895 2.4 3.935 2.05 8.0662 W2 1.8 3.27895 2.4 0.5 7.083 1.200 8.4993 W3 1.8 3.27895 2.1 0.5 6.197 0.600 3.7184 PV 10.752 2.1 0.0395 0.892
SUM-V= 18.1065 PH 10.752 2.1 0.158 3.567 1.377 4.913
SUM-M= 25.196
X=SUM-M/SUM-V= 25.196 18.106 = 1.392 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.392 2.3 0.242 m
<b/6= 0.383 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 7.8726*e/b = 0.630STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
12.834 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
2.911 t/m2
SRESSES ON SOIL:Base Width ,b = 2.90 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.27895 2.4 3.935 2.35 9.2472 W2 1.8 3.27895 2.4 0.5 7.083 1.500 10.624
t/m3
t/m3
`t/m3'
`t/m3'
W1
`
A
B
W2
W3W4
- /2 =
4 W3 1.8 3.27895 2.1 0.5 6.197 0.900 5.5775 W4 0.300 3.27895 2.1 2.066 0.150 0.3106 W5 2.900 0.6 2.4 4.176 1.450 6.0557 PV 15.046 2.1 0.0395 1.248
SUM-V= 24.7046 PH 15.046 2.1 0.158 4.992 1.629 8.133
SUM-M= 39.946
X=SUM-M/SUM-V= 39.946 24.704 = 1.617 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.617 2.90 0.167 m
<b/6= 0.483 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 8.5196*e/b = 0.345STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
11.462 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
5.576 t/m2
//- /2 =
Head @ TBL 148.342
Head @ MFL 147.60595Wing Wall Top Level 147.60595
12.8 11.462.9 5.58
144.327 abutment Foundation Level = +145.652Foundation @ U/S Scour Level
144.327 Foundation Level
MOMENT
`MOMENT
D/S WING WALLSGIVEN DATA: DENSITY:
Wing Wall Top Level = + 147.606 Concrete 2.4
Earth Top Level = + 147.606 Earth 2.1Foundation Top Level = + 144.094Foundation Bottom Level= + 143.494Concrete Offsets = 0.3 mDERIVED DATA: 0.50 147.606Footing Thickness = 0.6 mWing Height & Earth height = 3.51233 mEarth Height From Bottom 3.512Of Foundation = 4.11233 mWIDTHS:Top-Width = 0.50 m 0.3 0.3 144.094Rear - Batter = 2.40 m 0.6 143.494
w5STRESSES IN CONCRETE: 3.50By taking moments about 'A'Base Width,b = 2.9 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.51233 2.4 4.215 2.65 11.1692 W2 2.4 3.51233 2.4 0.5 10.116 1.600 16.1853 W3 2.4 3.51233 2.1 0.5 8.851 0.800 7.0814 PV 12.336 2.1 0.0395 1.023
SUM-V= 24.2055 PH 12.336 2.1 0.158 4.093 1.475 6.038
SUM-M= 40.473
X=SUM-M/SUM-V= 40.473 24.205 = 1.672 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.672 2.9 0.222 m
<b/6= 0.483 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 8.3466*e/b = 0.460STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
12.182 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
4.511 t/m2
SRESSES ON SOIL:Base Width ,b = 3.50 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.51233 2.4 4.215 2.95 12.4342 W2 2.4 3.51233 2.4 0.5 10.116 1.900 19.219
t/m3
t/m3
`t/m3'
`t/m3'
W1
`
A
B
W2
W3W4
- /2 =
4 W3 2.4 3.51233 2.1 0.5 8.851 1.100 9.7365 W4 0.300 3.51233 2.1 2.213 0.150 0.3326 W5 3.500 0.6 2.4 5.040 1.750 8.8207 PV 16.911 2.1 0.0395 1.403
SUM-V= 31.8376 PH 16.911 2.1 0.158 5.611 1.727 9.691
SUM-M= 60.233
X=SUM-M/SUM-V= 60.233 31.837 = 1.892 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.892 3.50 0.142 m
<b/6= 0.583 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 9.0966*e/b = 0.243STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
11.309 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
6.883 t/m2
//- /2 =
Head @ TBL 148.342
Head @ MFL 147.60595Wing Wall Top Level 147.60595
on Concret on soil12.18 11.31
4.51 6.88
144.327 abutment Foundation Level144.094 Foundation @ D/S Scour Level144.094 Foundation Level
MOMENT
`MOMENT
U/S RETURN WALL GIVEN DATA: DENSITY:
Wing Wall Top Level = + 147.945 Concrete 2.4
Earth Top Level = + 147.945 Earth 2.1Foundation Top Level = + 144.327Foundation Bottom Level= + 143.727Concrete Offsets = 0.3 mDERIVED DATA: 0.50 147.945Footing Thickness = 0.6 mWing Height & Earth height = 3.618 mEarth Height From Bottom 3.618Of Foundation = 4.218 mWIDTHS:Top-Width = 0.50 m 0.3 0.3 144.327Rear - Batter = 2.50 m 0.6 143.727
w5STRESSES IN CONCRETE: 3.60By taking moments about 'A'Base Width,b = 3 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.618 2.4 4.342 2.75 11.9392 W2 2.5 3.618 2.4 0.5 10.854 1.667 18.0903 W3 2.5 3.618 2.1 0.5 9.497 0.833 7.9144 PV 13.090 2.1 0.0395 1.086
SUM-V= 25.7795 PH 13.090 2.1 0.158 4.343 1.520 6.600
SUM-M= 44.544
X=SUM-M/SUM-V= 44.544 25.779 = 1.728 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.728 3 0.228 m
<b/6= 0.500 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 8.5936*e/b = 0.456STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
12.510 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
4.676 t/m2SRESSES ON SOIL:
Base Width ,b = 3.60 m
SL.NO. FORCE PARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.618 2.4 4.342 3.05 13.2422 W2 2.5 3.618 2.4 0.5 10.854 1.967 21.3464 W3 2.5 3.618 2.1 0.5 9.497 1.133 10.764
t/m3
t/m3
`t/m3'
`t/m3'
W1
`
A
B
W2
W3W4
- /2 =
5 W4 0.300 3.618 2.1 2.279 0.150 0.3426 W5 3.600 0.6 2.4 5.184 1.800 9.3317 PV 17.792 2.1 0.0395 1.476
SUM-V= 33.6326 PH 17.792 2.1 0.158 5.903 1.772 10.458
SUM-M= 65.483
X=SUM-M/SUM-V= 65.483 33.632 = 1.947 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.947 3.60 0.147 m
<b/6= 0.600 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 9.3426*e/b = 0.245STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
11.632 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
7.053 t/m2
//- /2 =
12.510 11.632
4.676 7.053
MOMENT
MOMENT
D/S RETURN WALL
GIVEN DATA: DENSITY:
Wing Wall Top Level 147.100 Concrete 2.4
Earth Top Level = + 147.100 Earth 2.1Foundation Top Level = + 144.094Foundation Bottom Level= + 143.494Concrete Offsets = 0.3 mDERIVED DATA: 0.50 147.100Footing Thickness = 0.6 mWing Height & Earth height = 3.006 mEarth Height From Bottom 3.006381Of Foundation = 3.606381 mWIDTHS:Top-Width = 0.50 m 0.3 0.3 144.094Rear - Batter = 1.50 m 0.6 143.494
. w5STRESSES IN CONCRETE: 2.60By taking moments about 'A'Base Width,b = 2 m
SL.NO. FORCEPARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.006381 2.4 3.608 1.75 6.3132 W2 1.5 3.006381 2.4 0.5 5.411 1.000 5.4113 W3 1.5 3.006381 2.1 0.5 4.735 0.500 2.3684 PV 9.038 2.1 0.0395 0.750
SUM-V= 14.5045 PH 9.038 2.1 0.158 2.999 1.263 3.787
SUM-M= 17.879
X=SUM-M/SUM-V= 17.879 14.504 = 1.233 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.233 2 0.233 m
<b/6= 0.333 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 7.2526*e/b = 0.698STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
12.315 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
2.189 t/m2SRESSES ON SOIL:Base Width ,b = 2.60 m
SL.NO. FORCEPARTICULARS MAGNITU L.A MOMENT
`m' `m' constant `t' `m' `tm'1 W1 0.5 3.006381 2.4 3.608 2.05 7.3962 W2 1.5 3.006381 2.4 0.5 5.411 1.300 7.0354 W3 1.5 3.006381 2.1 0.5 4.735 0.800 3.788
t/m3
t/m3
`t/m3'
`t/m3'
W1
`
A
B
W2
W3W4
- /2 =
5 W4 0.300 3.006381 2.1 1.894 0.150 0.2846 W5 2.600 0.6 2.4 3.744 1.300 4.8677 PV 13.006 2.1 0.0395 1.079
SUM-V= 20.4716 PH 13.006 2.1 0.158 4.315 1.515 6.536
SUM-M= 29.906
X=SUM-M/SUM-V= 29.906 20.471 = 1.461 mEccentricity , e=X-b/2 = 1.461 2.60 0.161 m
<b/6= 0.433 mAs `e' is <b/6 ,Eccentricity is acceptable .SUM-V/b= 7.8736*e/b = 0.371STRESSES : Maximum stress,fmax = SUM-V/b (1+6e/b)
10.797 t/m2Minimum stress,fmin = SUM-V/b (1-6e/b)
4.950 t/m2
//- /2 =
12.315 10.797
2.189 4.950
MOMENT
MOMENT
C1.734128192 0.451.733427419 0.51.725229557 0.55
1.7195039 0.61.713145932 0.651.699994483 0.71.676021257 0.751.639692713 0.81.587504317 0.851.504687149 0.91.351086878 0.951.042215089 1
1.052 1.000
Drowning Ratio
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 121
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
1.7
1.8
Malikapur Graph
Drowning Ratio
Co
ff.o
f D
isc.
'C'
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 121
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
1.7
1.8
Malikapur Graph
Drowning Ratio
Co
ff.o
f D
isc.
'C'
document.xls
Page 18 IN-RIMT,HYyderabad
Design OF SLAB UNDER CANAL BED:The slab is designed as a water retaining structure with HYSD bars with a mix M20 with respect to IS-456
Stress in steel to HYSD bars upto 20 mm diastress in steel (t) = 1500stress in concrete( c) = 70shear stress(s) = 17Local bond stress = 11.20Modular ratio (m) = 13
n= (mc / (mc+t))n= (13.000 X 70 ) / ( (13.000 X 70 + 1500 )n= 0.378
j = 1- n/3 = 0.874Q = 11.55Moment of Resistance
Effective depth (d) = √(M.R./Qb)
Clear span = 1.80 MF.S.D. = 1.70 M
Max depth water considered in the design1.70 + 0.750 = 2.45 M
Unit Wt. Of water = 1000Unit Wt. of RCC = 2500Unit Wt. of concrete = 2400Assume overall depth of slab = 0.25 mWearing Coat thickness = 0.04 mClear corver = 40 MM 40 mmMain reinforcement = 12 mm Effective depth = 25.00 - 4.00 - 0.600
= 20.40 cmEffective span of the slab = clear span + eff. Depth
= 1.80 + 0.204= 2.004 M
considering width of slab, total loads on the slab are
wt. Of water 2.45 x 1000 2450.00
wt. Of w.c. 0.04 m x 2400 96.00
wt. Of R.C.C. 0.25 m x 2500 625.00
D.L. 721.00
Total Load = 3171.00
Max. D.L. B M = = (721 X 2.004 X 2.004 )12 12.00
= 241.30 Kg-M
Max. L. L. B M = = (2450 X 2.004 X 2.004 )10 10.00
= 983.92 Kg-MMax. Mid Span B M = 241.30 + 983.92 = 1225.22
Max. D.L. B M = = (721 X 2.004 X 2.004 )10 10.00
= 289.55 Kg-MMax. L. L. B M = = (2450 X 2.004 X 2.004 )
9 9.00= 1093.25 Kg-M
Max. Support B M = 289.55 + 1093.25 = 1382.80
Mix cc(1:11/2:3) in M20
kg/cm2
kg/cm2
kg/cm2
kg/cm2
=Qbd2
Kg/m3
Kg/m3
Kg/m3
kg/m2
kg/m2
kg/m2
kg/m3
kg/m2
WL 2
WL 2
-WL 2
-WL 2
document.xls
Page 19 IN-RIMT,HYyderabad
Q = 11.552 1500 j= 0.874
Effective Depth required = √ M/(QXb)
= Sqrt( 1382.80 X 100 ) / ( 11.552 X 100 ) 10.941 Cm
= 10.941 < 20.40 CMHence ok
So Provide thickness of slab = 0.25 m M
Area of steel required = Mбst j d
= 1225.220 / ( 1500 x ### 20.400
= 4.581 Sq.cmSapcing of 12 mm dia. Bars
Spacing = П /4 xArea of Steel Required
= P /4 x 12 X 12 = 24.691 Cm4.581
3 times effective depth = 3 x 20.4 = 61.2cmMaximum =300mm Clause 26.3.3.b.1 of IS 456-2000
So Provide 12mm Dia bars @ 210 mm C/C
Area of steel required at Support = Mбst j d
= 1382.804 / ( 1500 x ### 20.400
= 5.170 Sq.cmSapcing of 12 mm dia. Bars
Spacing = П /4 xArea of Steel Required
= P /4 x 12 X 12 = 21.877 Cm5.170
3 times effective depth = 3 x = 0cmMaximum =300mm Clause 26.3.3.b.1 of IS 456-2000
So Provide 12mm Dia bars @ 215 mm C/C
Alternate bar can be cranked to take of care of shear resistance.At top provide 12 mm dia bar 420 mm
area of 2.693
Area of steel Provided = П /4 xSpacing
= П /4 x 12 X 12 21
= 5.386 > 4.581DISTRIBUTION STEEL:( As per IS 3370 (Part-II)- 1965)
0.30%450 0.20% 100
For 250 mm= 0.30% - 150 x 0.10%
350= 0.26%
sst =
D2 x 100
D2 x 100
cm2 in addition to crank bars to take care of partial fixity at support.
D2 x 100
CM2 CM2
document.xls
Page 20 IN-RIMT,HYyderabad
As HYSD bars of Fe-415 grade steel is used , reduce it by 20%= 0.8 x 0.26% = 0.00205714286= 0.206 x 100 x 5.386
100
= 1.108As thickness of slab is more than 225 mm Provide steel on both the faces.
( As per Clause 7.1 I.S. 3370 Part-II )
Hence area of steel on each face = 0.55 = 0.554
Spacing of 8 mm Dia. Bars
Spacing = П /4 xArea of Steel Required
= 8 X 8 0.554
= 90.741 CM5 times effective depth = 5 x 20.4 = 102cmMaximum =450mm Clause 26.3.3.b.2 of IS 456-2000
So Provide 8 mm MM Dia Bars at 450 MM C/C @ both CHECK FOR SHEAR : top and bottom
Max SF = WL = 3171 x 2.0042 2
= 3177.34 Kg
Shear Force @ "d" from support 0.204= 3177 ( 1.002 - 0.204 )
1.002 2.004= 2530.5 Kg
Nominal shear stress = Vbd
= 253020.40 x 100
= 1.240
Shear Stress taken by Steel: 50 % of bars are cranked up and top bar provided 12 mm dia @ 420 mm c/c
Area of steel Provided = П /4 xSpacing
= 12 X 120 42.0
= 2.693
The area of steel available = 0.5 X 5.386 + 2.693
= 5.386
As per Clause 47.2.1 & 47.2.1.1 of I.S. 456-2000Permissible shear stress :
100Ast = 5.386 X 100bd 100 X 20.40
= 0.264 %For M-20 Permissible shear stress for 0.2640 % of Tensile reinforcement
0.25 % 0.220.5 % 0.3
For 0.264 %
= 0.22 + ( 0.08 X 0.014 ) / 0.250= 0.224= 2.245 > 1.240
Hence ok
cm2
cm2
D2 x 100
P /4 x
tv =
Kg/cm2
D2 x 100
P /4 x
CM2
cm2
N/mm2
N/mm2
N/mm2
Kg/cm2 Kg/cm2
document.xls
Page 18 IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF THE SLAB UNDER CANAL BANKThe mix proposed for the RCC slab unless earth bank is M-20
Mix adopted is M-20 Grade
stress in steel for HySD bars upto 20 mm j (if) = 1500
stress on concrete ( c) = 70Modular ratio (m) = 13Neutial axis (m) = 0.378 dLevel (a) = 0.874 d
MR = 11.552Unit we. Of soil = 2100 kg/m2Weight . Of earth filling over the slab Assumed thickness of slab = 0.250 MBottom level of slab below canal bed = C.B.L. -Th. of W.C. - Th.of slab under canal bed
= + 145.892 - 0.040 - 0.25= 145.602 M
Top of slab = Bottom of slab + th of slab under canal bank= 145.602 + 0.250 = 145.852 M
Height of earth fill = 148.342 - 145.852= 2.49 M
LOAD CALCULATIONS:Wt. Of earth = 2.49 x 2100 = 5229Wt. Of slab = 0.25 x 2500 = 625
5854Live load due to class A Loading = 437Thickness of slab = 0.250 mClear corver = 25 mmMain reinforcement = 16 mm
= 25.00 - 2.50 - 0.8= 21.70 cm
clear span + eff. Depth= 1.80 + 0.217 = 2.017 m
Max. D. L. B M = = ### 2.017 X 2.017 )12 12
= 1984.6 Kg-M
Max. L.L. B M = = ### 2.017 X 2.017 )10 10
= 177.9 Kg-MMax. Mid Span B M = 1984.65 + 177.88 = 2162.53
Max. D. L. B M = = ### 2.017 X 2.017 )
10 10= 2381.6 Kg-M
Max. L.L. B M = = ### 2.017 X 2.017 )9 9
= 197.6 Kg-MMax. Support B M = 2381.58 + 197.65 = 2579.22
Q = 11.55 st = 1500 j= 0.874
Effective Depth required = MQ x b
= 2579.223 x 10011.55 x 100
= 14.942 < 21.7 CMHence ok
kg/cm2
kg/cm2
bd2
Kg/m2
Kg/m2
Kg/m2
Kg/m2
WL 2
WL 2
WL 2
WL 2
document.xls
Page 19 IN-RIMT,HYyderabad
So Provide thickness of slab = 0.25 M
Area of steel required = Mst j d
= 2162.529 / ( 1500 X 0.874 X 21.700= 7.60 Sq.cm
Sapcing of 16 mm dia. Bars
Spacing of Steel Required= П /4 x 1.6 X 1.60
7.60= 26.454 cm
3 times effective depth = 3 x 21.7 = 65.1cmMaximum =300mm Clause 26.3.3.b.1 of IS 456-2000
So Provide 16 mm Dia Bars at 230 MM C/C
Area of steel Provided = П /4 xSpacing
= П /4 x 1.6 X 1.623
= 8.742 > 7.600
Area of steel required = Mst j d
= 2579.223 / ( 1500 X 0.874 X 21.700= 9.06 Sq.cm
Sapcing of 16 mm dia. Bars
Spacing = П /4 xSpacing of Steel Required
= П /4 x 1.6 X 1.609.06
= 22.180 cm3 times effective depth = 3 x 21.7 = 65.1cmMaximum =300mm Clause 26.3.3.b.1 of IS 456-2000
Alternate bar be cranked to take of care of shear resistance.So Provide 16 mm Dia Bars at 220 MM C/C
DISTRIBUTION STEEL:( As per IS 3370 (Part-II)- 1965)
0.30%0.20% 100
For 250 MM 450= 0.20% - 100 x 0.02%
300= 0.26%
As HYSD bars of Fe-415 grade steel is used , reduce it by 20%= 0.8 x 0.26% = 0.00205714286= 0.206 x 100 x 8.742
100= 1.798
As thickness of slab is more than 225 mm Provide steel on both the faces. ( As per Clause 7.1 I.S. 3370 Part-II )Hence area of steel on each face = 1.798 = 1.798
D2 x 100
CM2 CM2
D2 x 100
cm2
cm2
document.xls
Page 20 IN-RIMT,HYyderabad
Sapcing of 8 mm Dia Bars
Spacing = P /4 xArea of Steel Required
= П /4 x 8 X 81.798
= 27.951 CM5 times effective depth = 5 x 21.7 = 108.5cmMaximum =450mm Clause 26.3.3.b.2 of IS 456-2000
So Provide 8 mm Dia Bars at 270 MM C/C @ both at top and bottom
CHECK FOR SHEAR : Max SF = WL = 6291 x 2.017
2 2= 6344.7 Kg
Shear Force @ "d" from support = 6345 ( 1.009 - 0.217 )
1.009 0.217= 4979.516 Kg
2.017 Nominal shear stress = V
bd= 4980
2.017 X 100= 2.469
Shear Stress taken by Steel: 50 % of bars are cranked up andAlso top bar provided 16 mm dia brs 220 mm c/c
Area of steel Provided = П /4 xSpacing
= 16 X 1622
= 9.139
The area of steel available = 0.5 X 8.742 + 9.139
= 13.510
As per Clause 47.2.1 & 47.2.1.1 of I.S. 456-2000Permissible shear stress :
100Ast = 13.510 X 100bd 21.700 X 100
= 0.623 %For M-20 Permissible shear stress for 0.623 % of Tensile reinforcement
0.25 % 0.22
0.5 % 0.3For 0.623 %
= 0.22 + ( 0.08 X ### 0.250
= 0.339
= 3.392 > 2.469Hence ok
D2 x 100
tv =
Kg/cm2
D2 x 100
П /4 x
CM2
cm2
N/mm2
N/mm2
N/mm2
Kg/cm2 Kg/cm2
document.xls
Page 24IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF ABUTMENT (UNDER EARTH BANK)
INPUT:
Barrel floor level (ie Drain Bed Level) = + 144.402 m Concrete Density = 2.4
Level at bottom of Abutment = + 144.327 m Earth Density = 2.1
Canal Bed Level (CBL) ------> = + 145.892 m
Bottom of Bund level (ie Slab top under E' bank) = + 145.852 m
Top of Bank Level ------> = + 148.342 m
Width of Bed block ------> = 0.450 m
Height of Bed block ------> = 0.300 m
Width of rear batter ------> = 3.000 m
Width of ( w3 ) ------> = 0.450 m
Foundation offset ------> = 0.300 m
Depth of foundation ------> = 0.600 m
Total span of slab ------> = 2.700 m
Thickness of slab under Earth Bank = 0.250 m
Thickness of Sealing Coat on Canal Bed = 0.040 m
Thickness of Wearing Coat on Barrel Floor = 0.075 m
T B L = + 148.342
2.490 W6 W9 2.490
R
+ 145.852
0.250 145.602
0.3 145.302 W1
W5
W8 h
1.52 0.975 W3 1.525
W2 W4 2.125 Pv
0.30 0.30 Ph
+ 144.327 0.450 0.450 3.000
0.600 + 143.727 3.900 W7 A B
4.500
+
document.xls
Page 25IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN DATA:
Height of Earth Bank (Height of Surcharge) = 2.490 m
Height of rear batter ------> = 1.525 m
Base width of Abutment ------> = 3.900 m
Reaction on abutment under earth bank = Wt of slab + Wt of Earth on span + Live Load
= ( 2.700 /2 x 0.250 ) x 2.500
+ ( 2.700 /2 x 2.490 ) x 2.100
+ 2.700 /2 x 0.437
= 8.493 t
Total Height of soil on foundation concrete = Ht. of Surcharge+ Ht. of Abutment
= 2.490 + 1.525 = 4.015 m
Total Height of soil on foundation soil = Ht. ot Surcharge + Ht. of Abutment + Foundation Depth
= 2.490 + 1.525 + 0.600 = 4.615 m
Taking moments about A(Stresses on concrete)LOAD DESCRIPTION MAGNITUDE LEVER MOMENT
ARM
in Tons in mtrs. in t-m
R Reaction as calculated 8.493 3.675 31.212
W1 1.000 x 0.450 x 0.300 x 2.500 = 0.338 3.675 1.242
W2 1.000 x 0.450 x 0.975 x 2.400 = 1.053 3.675 3.870
W3 1.000 x 0.450 x 1.525 x 2.400 = 1.647 3.225 5.312
W4 0.500 x 3.000 x 1.525 x 2.400 = 5.490 2.000 10.980
W5 0.500 x 3.000 x 1.525 x 2.100 = 4.804 1.000 4.804
W6 1.000 x 3.450 x 2.490 x 2.100 = 18.040 1.725 31.119
Pv 0.040 x ( 4.015 2.490 2.100 = 0.833
Total load W = 40.698
Ph 0.158 x ( 4.015 2.490 2.100 = 3.291 0.640 2.108
Total moment M = 90.647
Bottom width of abutment = 3.900 m
L.A. = M / W---> 90.647 / 40.698 = 2.227 m
e = b/2-L.A---> 3.900 / 2 - 2.227 = 0.277 m
ep = b/6---> 3.900 / 6 = 0.650 m
e < b/6 = 0.277 < 0.650 Hence NoTension.
Max. Stress = W/b(1+6*e/b)---> = 14.882 T/Sq.m
Min. Stress = W/b(1-6*e/b)---> = 5.988 T/Sq.m
Taking moments about B(Stresses on soil)
- ) x
- ) x
2 2
2 2
-
document.xls
Page 26IN-RIMT,HYyderabad
Taking moments about B(Stresses on soil)
NO. DESCRIPTION MAGNITUDE LEVER MOMENT
ARM
in Tons in mtrs. in t-m
R Reaction as calculated 8.493 3.975 33.760
W1 1.000 x 0.450 x 0.300 x 2.500 = 0.338 3.975 1.344
W2 1.000 x 0.450 x 0.975 x 2.400 = 1.053 3.975 4.186
W3 1.000 x 0.450 x 1.525 x 2.400 = 1.647 3.525 5.806
W4 0.500 x 3.000 x 1.525 x 2.400 = 5.490 2.300 12.627
W5 0.500 x 3.000 x 1.525 x 2.100 = 4.804 1.300 6.245
W6 1.000 x 3.450 x 2.490 x 2.100 = 18.040 2.025 36.531
W7 1.000 x 4.500 x 0.600 x 2.400 = 6.480 2.25 14.580
W8 1.000 x 0.300 x 1.525 x 2.100 = 0.961 0.150 0.144
W9 1.000 x 0.300 x 2.490 x 2.100 = 1.569 0.150 0.235
Pv 0.040 x ( 4.615 2.490 2.100 = 1.268
Total load W = 50.143
Ph 0.158 x ( 4.615 2.490 ) x 2.100 = 5.010 0.892 4.471
TOTAL MOMENT M = 119.929
b = Width of foundation concrete = 4.500 m
L.A. = M / W ---> 119.929 / 50.143 = 2.392 m
e = b/2-L.A ---> 4.500 / 2 - 2.392 = 0.142 m
ep = b / 6 ---> 4.500 / 6 = 0.750 m
e < b/6 = 0.142 < 0.750 Hence No Tension.
Max. Stress=W/b(1+6e/b)---> = 13.253 t/sq.m
Min. Stress=W/b(1-6e/b)---> = 9.033 t/sq.m
- ) x
-
2 2
2 2
-
document.xls
Page 39IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF PIER UNDER EARTH BANK :
T.B.L + 148.342
2.490
+ 145.852
0.25 + 145.602 Concrete Offset 300
900
1.275
+ 144.402
0.60 144.327
1500 + 143.727
Load coming on the top of Pier :
( a ) Weight of Earth = 1.80 0.45 2.49 2.1 = 11.765 t
( b ) Weight of Slab = 1.80 0.45 0.25 2.5 = 1.406 t
Total Load = 13.171 t
1 Stress in Concrete @ top of Pier :
= 13.171 = 14.635 t/m
0.90 X 1
2 Stress in Concrete @ top of Foundation Concrete :
Total Weight on top of Pier = 13.171 t
Self Weight of Pier = 0.90 1.275 2.40 = 2.754 t
Total Weight = 15.925 t
Stress at bottom of pier = 15.925 = 17.695 t/m
0.9 X 1
3 Stress on Soil :
Total weight including Self wt. of pier at bottom of pier = 15.925 t
Weight of foundation concrete = 1.50 0.60 2.40 = 2.160 t
(Considering 2/3:1 dispersion)
Weight of wearing coat = 0.075 2.40 = 0.180 t
Total Weight = 18.265
Stress on Soil = 18.265 = 12.2 t/m
1.50 x 1.0
W.C. 0.075
2
2
2
+
+
(
(
)
)
X
X
X X
XX X
X
X
X
document.xls
Page 27IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF ABUTMENT (UNDER CANAL TROUGH) ( CONSIDERING 50 % HYDROSTATIC PRESSURE)
( CANAL FULL & DRAIN EMPTY )
INPUT:
Barrel floor level (ie Drain Bed Level) = + 144.402 m Concrete Density = 2.4
Level at bottom of Abutment = + 144.327 m Earth Density = 2.1
Canal Bed Level (CBL) ------> = + 145.892 m
Full Supply Level of canal (FSL) ------> = + 147.592 m
Top of Bund Level of canal (TBL) ------> = + 148.342 m
Width of Bed block ------> = 0.450 m
Height of Bed block ------> = 0.300 m
Width of rear batter ------> = 1.850 m
Width of ( w3 ) ------> = 0.450 m
Foundation offset ------> = 0.300 m
Depth of foundation ------> = 0.600 m
Total span of slab ------> = 2.100 m
Thickness of slab under Canal trough = 0.250 m
Thickness of Sealing Coat on Canal Bed = 0.040 m
Thickness of Wearing Coat on Barrel Floor = 0.075 m
TBL + 148.342
FSL+0.3 = + 147.892
W9
2.000 W6 2.000
R 2.000
0.040 CBL + 145.892
0.250 145.602
0.3 W1
145.302 W5
W8
1.565 0.975 W3 1.565
W2 W4 2.165 P1
0.3 0.3 P2
144.327 0.45 0.45 1.85 1.565
0.600 143.727 2.75 W7 A 2.165
3.35 B
2.000
+
+
t/cu.m
t/cu.m
document.xls
Page 28IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN DATA:
Full Supply Depth in Canal (FSD) ------> = 1.700 m
FSD+Extra depth considered for design (=0.3) = 2.000 m
Height of rear batter ------> = 1.565 m
Base width of Abutment ------> = 2.750 m
Width of Foundation ------> = 3.350 m.
Reaction on abutment under canal trough = Wt of slab + Wt of Water on span + Wt of Wearing Coat
= ( 2.100 /2 0.250 ) x 2.500
+ ( 2.100 /2 2.000 ) x 1.000
+ ( 2.100 /2 0.040 ) x 2.400
= 2.857 t
Eq. Height of surcharge = Ht of water x ( Unit Wt of Water / Unit Wt of Earth)
= 2.000 x 1.0 / 2.1 = 0.952 m
Total Height of soil on foundation concrete = Ht. ot Surcharge + Ht. of Abutment
= 0.952 + 1.565 = 2.517 m
Total Height of soil on foundation soil
= Ht. of Surcharge + Ht. of Abutment + Foundation Depth
= 0.952 + 1.565 + 0.600 = 3.117 m
Taking moments about A(Stresses on concrete)LOAD DESCRIPTION MAGNITUDE LEVER MOMENT
ARM
in Tons in mtrs. in t-m
R Reaction as calculated = 2.857 2.525 7.214
W1 1.000 x 0.450 x 0.300 x 2.500 = 0.338 2.525 0.853
W2 1.000 x 0.450 x 0.975 x 2.400 = 1.053 2.525 2.659
W3 1.000 x 0.450 x 1.565 x 2.400 = 1.690 2.075 3.507
W4 0.500 x 1.850 x 1.565 x 2.400 = 3.474 1.233 4.283
W5 0.500 x 1.850 x 1.565 x 2.100 = 3.040 0.617 1.876
W6 1.000 x 2.300 x 2.000 x 1.000 = 4.600 1.150 5.290
Pv 0.040 x ( 2.517 0.952 2.100 = 0.450
Total load W = 17.502
Ph 0.158 x ( 2.517 0.952 2.100 = 1.801 0.657 1.184
P1(50%) 0.5 x 1.0 x 2.000 x 1.565 x 1.000 = 1.565 0.782 1.224
P2(50%) 0.5 x 0.5 x 1.565 x 1.565 x 1.000 = 0.612 0.522 0.319
Total moment = 28.409
Bottom width of Abutment = 2.750 m
L.A. = M / W---> 28.409 / 17.502 = 1.623 m
e = b/2-L.A---> = 0.248 m
ep = b/6---> = 0.458 m
e < b/6 = 0.248 < 0.458 Hence No Tension.
Max. Stress = W/b(1+6*e/b)---> = 9.808 T/Sq.m
2 - 2 ) x
2 - 2 ) x
X
X
X
document.xls
Page 29IN-RIMT,HYyderabad
Min. Stress = W/b(1-6*e/b)---> = 2.921 T/Sq.m
document.xls
Page 30IN-RIMT,HYyderabad
Taking moments about B(Stresses on soil)
NO. DESCRIPTION MAGNITUDE LEVER MOMENT
ARM
in Tons in mtrs. in t-m
R Reaction as calculated = 2.857 2.825 8.071
W1 1.000 x 0.450 x 0.300 x 2.500 = 0.338 2.825 0.955
W2 1.000 x 0.450 x 0.975 x 2.400 = 1.053 2.825 2.975
W3 1.000 x 0.450 x 1.565 x 2.400 = 1.690 2.375 4.014
W4 0.500 x 1.850 x 1.565 x 2.400 = 3.474 1.533 5.326
W5 0.500 x 1.850 x 1.565 x 2.100 = 3.040 0.917 2.788
W6 1.000 x 2.300 x 2.000 x 1.000 = 4.600 1.450 6.670
W7 1.000 x 3.350 x 0.600 x 2.400 = 4.824 1.675 8.080
W8 1.000 x 0.300 x 1.565 x 2.100 = 0.986 0.150 0.148
W9 1.000 x 0.300 x 2.000 x 1.000 = 0.600 0.150 0.090
Pv 0.040 x ( 3.117 0.952 2.100 = 0.740
Total load = 24.202
Ph 0.158 x ( 3.117 0.952 2.100 = 2.930 0.909 2.664
P1(50%) 0.5 x 1.0 x 2.000 x 2.165 x 1.000 = 2.165 1.082 2.343
P2(50%) 0.5 x 0.5 x 2.165 x 2.165 x 1.000 = 1.172 0.722 0.846
TOTAL MOMENT M = 44.970
b = Width of foundation concrete = 3.350 m
L.A. = M / W ---> 44.970 / 24.202 = 1.858 m
e = b/2-L.A ---> = 0.183 m
ep = b / 6 ---> = 0.558 m
e < b/6 = 0.183 < 0.558 Hence No Tension.
Max. Stress=W/b(1+6e/b)---> = 9.592 t/sq.m
Min. Stress=W/b(1-6e/b)---> = 4.857 t/sq.m
2 - 2 ) x
2 - 2 ) x
document.xls
Page 40IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF PIER UNDER CANAL TROUGH :
+ 147.892
2.00
+ 145.892
0.25 + 145.602
900
1.27
+ 144.402
0.60 144.327
1500 + 143.727
Loads coming on the top of Pier :
( a ) Weight of Water = 1.8 0.45 2.00 1.00 = 4.500 t
( b ) Weight of Slab = 1.8 0.45 0.29 2.5 = 1.631 t
Total Load = 6.131 t
1 Stress in Concrete @ top of Pier :
= 6.131 = 6.812 t/m
1.0 x 0.9
2 Stress in Concrete @ top of Foundation Concrete :
Total Weight on top of Pier = 6.131 t
Self Weight of Pier = 0.9 1.275 2.40 = 2.754 t
Total Weight = 8.885 t
Stress at bottom of pier = 8.885 = 9.872 t/m
1.0 x 0.9
3 Stress on Soil :
Total weight including Self wt. of pier at bottom of pier = 8.885 t
Weight of foundation concrete = 1.5+0.6 0.60 2.40 = 1.512 t
(Considering 2/3:1 dispersion) 2
Weight of wearing coat = 0.075 2.40 = 0.180 t
Total Weight = 10.577 t
Stress on Soil = 10.577 = 7.05 t/m
1.50 X 1
W.C. 0.075
2
2
+
+
(
(
)
)
X
X
X X
XX X
X
sealing coat 0.04
X
X
2
document.xls
Page 30IN-RIMT,HYyderabad
DESIGN OF HOLDING DOWN BOLTS
HEAD OF WATER FROM = M.F.L @ ENTRY OF BARREL - BOTTOM LEVEL OF SLABBOTTOM OF SLAB
= 147.3059 - 145.602
= 1.704 M.
UPLIFT HEAD ON THE SLAB = 1.704 x 1.0
= 1.704
DEAD WEIGHT OF SLAB = 0.25 x 2.5 + 0.040 x 2.4+ WT. OF SEALING COAT( SLAB UNDER TROUGH) = 0.721
BALANCE UPWARD THRUST = UPLIFT ON SLAB - TOTAL WT. OF SLAB
= 1.704 - 0.721
= 0.983
MAXIMUM UPWARD THRUST = 1.5 x 0.983(FACTOR OF SAFETY= 1.5 )
= 1.474
LENGTH OF THE SLAB = 9.0 + 1.0 + 1.0UNDER TROUGH
= 11.0 M.
TOTAL UPWARD THRUST = 1.474 x 11.0 x 0.25 ON SLAB
= 4.055 T.
UPWARD THRUST ON = 4.055 / 2EACH ABUTMENT
= 2.03 T.
PROVIDE 20 mm. DIA. M.S. BOLTS
TENSILE STRENGTH OF M.S. = 1150( IS: 3370, PAGE-8,TABLE-2)
TENSILE STRENGTH OF = 3.142 x 1150EACH BOLT 1000
= 3.613 T.
NO. OF BOLTS REQUIRED = 2.03 / 3.613
= 0.561
HOWEVER PROVIDE 1 NOs. OF 20 mm. DIA. BOLTS @ 11 m C/CON EACH SIDE OF THE SLAB FOR A HEIGHT OF 0.9 m. IN EACH ABUTMENT
T/M2
T/M2
T/M2
T/M2
KG/M2
document.xls
Page 31IN-RIMT,HYyderabad
UPLIFT PRESSURE:Uplift pressure under BarrelFSL of canal = 147.592 mBottom level of Barrel Floor = 144.027 mUplift head = 3.565 mW.C. thickness = 0.075 mAssume Floor thicness = 0.300 m
Uplift head resisted by weight of the floor = 0.375 x 2.400
= 0.900 mRemaining uplift head = 2.665 mUplift Pressure on barrel Floor
145.892145.602
1.565
2.750 144.402144.327143.727
Creep lost in percolation = 1.565 + 0.300 + 0.600
+ 3.350 + -0.30= 5.515 m
Assuming creep gradient of 1 in 4Head lost in percolation = 1.379 m
Head resisted by barrel floor = 0.900
Total uplift head resisted = 1.379 + 0.900= 2.279 m
Residual head to be resisted = 3.565 - 2.279= 1.286 m
Uplift head resisted by the arch action of the floor:
αSpan of the floor barrel, L = 1.80
radius of the arch = R R(2R-y)* y = (L/2)2
y = 0.19 0.900R = 2.2538 0.375
1.800 mCentral angle subtended by arch = 2α
cotα = (R-y)/(L/2)= 2.296 m
ρ x t/2 = μ x L/2 x cotαConcrete mix used is M10
ρ = 0.70 x fcwith FS=3, ρ = 0.7 x 100/3
= 4.041= 40.4 t/m2
t = 0.375ρ x t/2 = μ x L/2 x cotα
μ = 7.335 > 1.286Hence safe for uplift
However Provide Barrel floor thickness of 375 mm
When there is no water in the barrel and the canal is flowing full for worst situation. In this condition, water is likely to flow down, seeping by the side of the abutment, percolate under the foundations and then exert pressure with the residual head.
If 'μ' is the maximum uplift head that can be resisted by the arch action and 'p' is the mean pressure at the crown of the arch, then
kg/cm2