Percentage-Profit and Loss - Testlabz©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 5 Question Bank Amount...
Transcript of Percentage-Profit and Loss - Testlabz©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 5 Question Bank Amount...
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 1 Question Bank
1. 36% of the students in a school are girls. If the number of boys is
1440, find the total strength of the school.
Ans. Let total number of students in the school be x
Total number of boys in school = 1440
Number of girls in school = 36% of x = 36
100x
∴ Number of boys in school = 36
100
xx − =
641440
100
x=
Thus, 1440 100
225064
x×
= =
Hence, number of total students is 2250
2. Reeta saves 18% of her monthly salary. If she spends Rs 10250 per
month, what is her monthly salary?
Ans. Monthly saving of Reeta = 18%
and monthly expenditure of Reeta = Rs 10250
Let monthly income of Reeta be Rs x
then, saving of Reeta = 18% of x = 18
100x
and expenditure of Reeta = 18 82
100 100x x x− =
Thus 82
100x = 10250 ⇒
10250 100
82x
×=
⇒ x = 12500
Hence, monthly income of Reeta is Rs 12500.
3. In an examination, a student has to secure 40% marks to pass. Rohit
gets 178 marks and fails by 32 marks. What is the maximum marks?
Ans. Rohit gets marks = 178
8PERCENTAGE - PROFIT
AND LOSS
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 2 Question Bank
Marks by which Rohit fails = 32
Thus pass marks for Rohit = 178 + 32 = 210
But pass marks is 40%
∴ 40% of total marks = 210
Total marks = 210 100
52540
×=
Hence, 525 is the maximum marks.
4. In a straight contest, the loser polled 42% votes and lost by 14400
votes. Find the total number of votes polled. If the total number of
eligible voters was 1 lac, find what percentage of voters did not vote.
Ans. Since the losing candidate secured 42% of the votes polled
Thus winning candidate secures
= (100 – 42)% of the votes polled = 58% of the votes polled
Difference of votes = 58% – 42% = 16% of the votes polled
Thus 16% of the votes polled = 14400
⇒16
100 of the votes polled = 14400
⇒ votes polled = 100
1440016
× = 900 × 100 = 90000
Total number of eligible voters = 100000 (Given)
Number of voter who did not vote = eligible voters – votes polled
= 100000 – 90000 = 10000
Thus, percentage of the number of voters who did not vote
= 10000
100 %100000
×
=
10000% 10%
1000=
Hence, 10% of voters did not vote.
5. Out of 8000 candidates, 60% were boys. If 80% of the boys and
90% of the girls passed the exam, find the number of candidates
who failed.
Ans. Total number of candidates = 8000
Number of boys candidates = 60% of 8000
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 3 Question Bank
= 60
8000100
× = 60 × 80 =4800
Number of girls candidates = 8000 – 4800 = 3200
Number of passed boys = 80% of number of boys
= 80
4800100
× = 80 × 48 = 3840
Number of passed girls = 90% of number of girls
= 90
3200100
× = 90 × 32 = 2880
Thus number of passed candidates = 3840 + 2880 = 6720
and number of failed candidates = 8000 – 6720 = 1280
Hence, 1280 candidates are failed.
6. Out of 120 employees in a company, 80% are males. Eighty male
employees and three-fourth of the female employees are married. In
aggregate, what percent of company’s employees are married?
Ans. Total number of employees in the company = 120
Number of males employees in the company = 80% of 120
= 80
120 96100
× =
Number of female employees in the company = 120 – 96 = 24
Number of married employees in the company
= 3
80 of 244
+
= 80 + 18 = 98
Percentage of married employees in the company
= 98 98
100% 10%120 12
× = ×
= 98 49
5% 5%6 3
× = × = 245 2
81 %3 3
=
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 4 Question Bank
Hence, 2
81 %3
of company’s employees are married.
7.(i) A number 3.625 is wrongly read as 3.265; find the percentage error.
(ii) A number 5.78 × 103 is wrongly written as 5.87 × 103 ; find the
percentage error.
Ans. (i) Correct number = 3.625
Number wrongly read = 3.265
Then error = (3.625 – 3.265) = 0.360
Thus, percentage error = 0.360
100%3.625
×
= 360 36000
100% % 9.93%3625 3625
× = =
Hence, percentage error is 9.93%.
(ii) Correct number = 5.78 × 103
Number wrongly written as = 5.87 × 103
Thus, error = 5.87 × 103 – 5.78 × 103 = 0.09 × 103
Thus percentage error =
3
3
0.09 10100%
5.78 10
××
× =
0.09100%
5.78×
9
100%578
= × 900
% 1.56%578
= =
Hence, percentage error is 1.56%.
8. Bhola Ram gave 35% of his money to his elder son and 40% of the
remainder to the younger son. Now, he is left with Rs 11700. How
much money had he?
Ans. Let Bhola Ram had Rs x.
Amount given to elder son = 35% of x = 35
100
x
Remaining amount = Rs 35 65
100 100
x xx
− =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 5 Question Bank
Amount given to his younger son = 65 40 26
100 100 100
xx× =
Amount left with him = Rs 65 26 39
100 100 100
xx x
− =
Thus, 39
11700100
x = ⇒ 11700 100
39x
×=
⇒ x = 30000
Hence, total amount Bhola Ram had = Rs 30000.
9. 5% of the population of a town were killed in an earthquake and 8%
of the remainder left the town. If the population of the town now is
43700, what was its population at the beginning?
Ans. Let population of the town at the beginning be x%
People killed in an earthquake = 5% of the population
Thus, total people killed = 5 5
100 100
xx × =
Then remaining population of the town = 5 95
100 100
x xx − =
Those people who left the town = 95 8 76
100 100 1000
xx× =
Hence, remaining population of the town = 95 76
100 1000
xx−
= 950 – 76 874
1000 1000
x xx=
∴ 87443700
1000x = ⇒
43700 100050000
874x
×= =
Hence, population of the town at the beginning was 50000.
10. A and B are two towers. The height of tower A is 20% less than that
of B. How much per cent is B’s height more than that of A?
Ans. Let height of tower B = 100 m
Since, height of tower A is 20% less than B
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 6 Question Bank
∴ Height of tower A = 20
100 100100
− × =
100 – 20m = 80m
Thus, height of B which is more than A’s = (100 – 80)m = 20m
Percent of B’s height more than that of A = 20 100
25%80
×=
Hence, B’s height is 25% more than A’s height.
11. In an examination, 30% of the candidates failed in English, 35%
failed in GK and 27% failed in both the subjects. If 310 candidates
passed in both, how many candidates appeared in the examination?
Ans. Let total number of candidates who appeared in examination
= 100
Failed candidates in English = 30% of 100 = 30
Failed candidates in GK = 35% of 100 = 35
Failed candidates in both = 27% of 100 = 27
Thus, total failed candidates = 30 + 35 – 27 = 65 – 27 = 38%
∴ Total passed candidates = (100 – 38) = 62.
Hence total candidates = 100
310 50062
× =
Hence, 500 candidates appeared in the examination..
12. In a combined test in History and Civics; 36% candidates failed in
History; 28% failed in Civics and 12% in both; find :
(i) the percentage of passed condidates
(ii) the total number of candidates appeared, if 208 candidates have
failed.
Ans. Candidates failed only in History = 36% – 12% = 24%
Candidates failed only in Civics = 28% – 12% = 16%
Candidates failed in both subjects = 12%
Total failed candidates = 24% + 16% + 12% = 52%
(i) Thus percentage of passed candidates = 100% – 52% = 48%
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 7 Question Bank
(ii) If failed candidates are 52,
then total appeared candidates = 100
If failed candidate is 1, then total appeared candidates = 100
52If failed candidates are 208,
then total appeared candidates = 100
20852
×
= 100 × 4 = 400
13. Nandani purchased some parrots. 20% flew away and 5% died. Of
the remaining, 45% were sold. Now 33 parrots remain. How many
parrots had Nandani purchased?
Ans. Let Nandani purchased x parrots.
Then number of parrots flew away = 20% of x
= 20
100x× =
1
5 5
xx× =
Number of died parrots = 5% of x = 5
100 20× =
xx
Number of remaining parrots = –5 20
x xx
+
=
4
20
x xx
+ −
= 5
20 4
x xx x− = − =
4 3
4 4
x x x−=
Number of parrots sold = 45% of 3
4
x =
45 3
100 4
x×
= 9 3 27
20 4 80
x x× =
Number of those parrots which are not sold
= 3 27
4 80
x x− =
60 27 33
80 80
x x x−=
As per condition,
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 8 Question Bank
33
3380
x= ⇒ 33x = 33 × 80
⇒ 33 80
33x
×= ⇒ x = 80
Hence, Nandani purchased 80 parrots.
14. A lunch interval of half an hour is 5% of total office hours. Calculate
(i) the total office hours (ii) the working hours
Ans. (i) 5% of total office hours = 1
2 hour
⇒5
100 of total office hours =
1
2hour
⇒ total office hours = 100
5 2× hours = 10 hours.
(ii) Working hours = 10 hours – 1
2 hours
= 1
102
−
hours =
19
2 hours =
19
2 hours.
15. Price of bananas has changed from 5 for a rupee to 4 for a rupee.
Find the percentage increase in the price.
Ans. Original price of 5 bananas = Rs 1
∴ Original price of 1 banana = Rs 1
5Changed price of 4 bananas = Rs 1
∴ Changed price of 1 banana = Rs 1
4
Increased price = Rs 1 1
4 5
−
= Rs
5 4
20
−
= Rs 1
20
Hence, percentage increased price =
1
20 100%1
5
×
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 9 Question Bank
= 1 5
100%20 1
× ×
1100% 25%
4= × =
16. Two numbers are respectively 25% and 35% less than a third number.
What percent is the second number of the first?
Ans. Let the third number be x
Then, first number = 25
1100
x
−
= 75 3
100 4x x=
And, second number = 35
1100
x
−
= 65 13
100 20x x=
Thus, required percentage =
13
20 100%3
4
x
x
× = 13 4
100%20 3
xx
× ×
= 13
100%5 3
××
= 13 260
20% %3 3
× =
= 2
86 %3
17. 75% of the students in a class VIII passed an exam. If 2 more students
had passed the exam, 80% would have been successful. How many
students were there in the class VIII?
Ans. Let the total number of students in the class VIII be x,
Number of passed students in the calss VIII = 75% of x
= 75 75
100 100
xx× =
As per condition,
75
2 80%100
x+ = of x
⇒ 75 80
2100 100
xx+ = × ⇒
75 802
100 100
x x+ =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 10 Question Bank
⇒ 80 75
2100 100
x x= − ⇒ 5
2100
x=
⇒ 220
x= ⇒ 2
20
x=
⇒ 2 20x = × ⇒ 40x =
Hence, the total number of students in class VIII were 40.
18. The monthly salary of a school teacher in 2005 was Rs. 12000. It
increased by 10% in 2006 and again by 10% in 2007. What is his
salary in 2007?
Ans. Monthly salary of the school teacher in 2005 = Rs 12000
Monthly salary of the school teacher in 2006 = Rs 10
1 12000100
+ ×
= Rs 110
1200100
×
= Rs
1112000
10×
= Rs 11 × 1200 = Rs 13200
Monthly salary of the school teacher in 2007
= 10
1100
+
Rs 13200
= Rs 110
13200100
×
= Rs
1113200
10×
= Rs 11 × 1320 = Rs 14520
Hence, monthly salary of the school teacher in 2007 = Rs 14520
19. Dolly’s height increased by 20% last year and by 15% this year. What
is the total percent increase in 2 years?
Ans. Let the original height of Dolly be x
Increased height in last year = 20
1100
x
+ ×
= 120 120
100 100
xx× =
Increased height in this year = 15 120
1100 100
x + ×
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 11 Question Bank
= 115 120 23 6
100 100 20 5
x x× = × =
138
100
x
Total increases in 2 years = 138
100
xx− =
138 100 38
100 100
x x x−=
Total percentage increases in 2 years =
38
100 100%
x
x×
= 38
100% 38%100
x
x× =
×
Hence, 38% increase in 2 years.
20. Price of a commodity decreased by 10% last year and increased by
20% this year. Find the percentage change in two years.
Ans. Let the price of commodity be Rs x
When the price of commodity is decreased by 10% in last year
Then price of commodity in last year = 10
1 Rs100
x
− ×
= Rs 90
10x = Rs
9
10
x
When the price of commodity increased by 20% in this year
Then price of commodity in this year = 20
1100
+ ×
Rs
9
10
x
= Rs 1 9
15 10
x + ×
= Rs 6 9
5 10
x× = Rs
27
25x
Increased of price of commodity in these 2 years
= 27 27 – 25
–25 25
x x xx = =
2
25
x
Hence, percentage increased in these 2 years
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 12 Question Bank
=
2
225 100% 100%25
x
x
x x× = ×
×
= 2 × 4% = 8%
21. The length and the breadth of a rectangle are 10 cm and 8 cm. If its
length increases by 15% and breadth by 20%, find the percentage
increase in its area.
Ans. Length of rectangle increases by 15% and the breadth increases by20% (given)
New length of rectangle = 15
1100
+
of 10 cm
= 115 115
10cm cm100 10
× = = 11.5 cm
New breadth of rectangle = 20
1100
+
of 8 cm
= 120
8cm100
× = 6
8cm5
×
= 48
cm 9.6cm5
=
Thus, new area of rectangle = (11.5 × 9.6) cm2 = 110.4 cm2
Original area of rectangle = (10 × 8) cm2 = 80 cm2
Thus, increase in area = (110.4 – 80) cm2 = 30.4 cm2
∴ Percentage increase in area = 30.4 30.4
100 % 5 %80 4
× = ×
= (7.6 × 5)% = 38%
Hence, the area of the rectangle is increased by 38%.
22. Two numbers are respectively 20 percent and 50 percent more than athird number. What percent is the second of the first?
Ans. Let the third number be x.
∴ First number = 20
100x x+ =
100 20 120
100 100
x x x+=
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 13 Question Bank
Second number = 50
100x x+ =
100 50 150
100 100
x x x+=
Thus, required percent =
150
100120
100
×
x
x 100% =
150 100100
100 120
x
x× × %
150 100
120
×= % =
1500% 125%
12=
23. Two numbers are respectively 30 percent and 40 percent less than a
third number. What percent is the second of the first?
Ans. Let the third number be x
∴ First number = 30
100
xx − =
100 30 70 7
100 100 10
x x x x−= =
and second number = 40
100
xx − =
100 40 60 6
100 100 10
x x x x−= =
Thus, required percentage =
6
10 1007
10
x
x×
= 6 10 600 5
100 85 %10 7 7 7
x
x× × = =
Hence, 5
857
percentage of the first is the second.
24. During 2006, the production of a publication factory decreased by
25%. But, during 2007, it (production) increased by 40% of what it
was at the beginning of 2007. Calculate the resulting change (increase
or decrease) in production during these two years.
Ans. Let at the begining of 2006, production = 100
decrease in production = 25%
Thus, new production = 100 – 25 = 75
In 2007, it is increased by 40%
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 14 Question Bank
∴ Increase in production = 75 40
30100
×=
∴ New production = 75 + 30 = 105
∴ Resulting change in two years (increase) = 105 – 100 = 5Hence, precentage change in increase in production
= 5
100% 5%100
× =
25. Motilal bought a certain number of oranges at Rs 60 per score and
sold them at 20% profit. Find the selling price of each orange.
Ans. Cost price of 20 oranges = Rs 60 (∵ 1 score = 20)
∴ Cost price of 1 orange = 60
20 = Rs 3
Profit = 20%
∴ Selling price of 1 orange = 3 120 360
100 100
×= = Rs 3.60
26. Nakvi sells two articles for Rs 4,500 each, making 25% profit on
one and 25% loss on the other. Find:
(i) CP of each article.
(ii) total CP of both the articles.
(iii) total SP of both the articles.
(iv) profit % or loss % on the whole.
Ans. (i) Selling price of two articles = Rs 4500 each.
Cost price of one = 100 4500 100 4500
100 25 125
× ×=
+
= 4
4500 4 9005
× = × = Rs 3600
Cost price of other = 100 4500 100 4500
100 25 75
× ×=
−
= 4
4500 4 15003
× = × = Rs 6000
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 15 Question Bank
(ii) Total cost price of both the articles = Rs 3600 + Rs 6000
= Rs 9600
(iii) Total selling price of both the articles = Rs 2(4500) = Rs 9000
(iv) Loss = Rs (9600 – 9000) = Rs 600
Loss % = 600 100 25
100% % % 6.25%9600 16 4
× = = =
27. A wine bottle was sold at a loss 8%. Had it been sold for Rs 56
more, there would have been a gain of 8%. What is the cost price of
the wine bottle?
Ans. Let cost price of the wine bottle be Rs x
Loss = 8% of x = 8 2
100 25
xx× =
∴ Selling price of the wine bottle = 2
25
xx − =
25 2 23
25 25
x x x−=
Now, gain = 8% of x = 8 2
100 25
xx× =
Thus, selling price of the wine bottle = 2
25
xx +
= 25 2 27
25 25
x x x+=
∴27 23
– 5625 25
x x= ⇒
27 2356
25
x x−= ⇒
456,
25
x=
⇒ 56 25
,4
x×
= ⇒ 350.x =
Hence, cost price of the wine bottle = Rs 350.
28. The selling price of 18 mangoes is equal to the cost price of 21mangoes. Find the gain or loss per cent.
Ans. Let cost price of each mangoes = Re 1
Cost price of 18 mangoes = Rs 18
Selling price of 18 mangoes = Cost price of 21 mangoes = Rs 21
Gain = Rs (21 – 18) = Rs 3
Hence, gain % = 3 50 2
100% % 16 %18 3 3
× = =
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 16 Question Bank
29. The cost price of 12 fans is equal to the selling price of 16 fans. Findthe gain or loss per cent.
Ans. Let selling price of one fan = Rs 100
∴ Selling price of 16 fans = Rs 100 × 16 = Rs 1600
and cost price of 12 fans = Rs 1600
∴ Cost price of one fan = 1600
12 = Rs
400
3Loss = cost price – selling price
= Rs 400 100 400 300
3 1 3
− − =
= Rs
100
3
Loss percent =
100100
Loss 100 3% %400cost price
3
××
=
= 100 100 3
% 25%3 400
× ×=
×
30. A man buys two bats, one for Rs. 340 and the other for Rs 260. He
sells the first bat at a gain of 15% and the second one at a loss of
15%. Find the gain or loss per cent in the whole transaction.
Ans. Cost price of first bat = Rs 340
Gain = 15% of Rs 340 = Rs 15
340100
× = Rs 51
Selling price of first bat = Rs (340 + 51) = Rs 391
Now, cost price of second bat = Rs 260
Loss = 15% of Rs 260 = Rs 15
260100
× = Rs 39
Selling price of second bat = Rs (260 – 39) = Rs 221
∴ Total selling price of two bats = Rs (391 + 221) = Rs 612
Gain = Rs (612 – 600) = Rs 12
Hence, gain% = 12
100% 2%600
× =
Hence, his gain in whole transaction is 2%.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 17 Question Bank
31. Nandlal bought 20 dozen note-books at Rs 48 per dozen. He sold 8
dozens of them at 10% gain and the remaining 12 dozens at 20%
gain. What is his gain percent in the whole ransaction?
Ans. Cost price of 1 dozen note-books = Rs 48
Cost price of 20 dozen note-books = Rs 48 × 20 = Rs 960
Cost price of 8 dozen note-books = Rs 48 × 8 = Rs 384
Gain = 10% of Rs 384 = Rs 10
384100
× = Rs38.40
Selling price of 8 dozen note-books = Rs (384 + 38.40) = Rs 422.40
Now, cost price of 12 dozen note-books = Rs 48 × 12 = Rs 576
Gain % = 20% of Rs 576 = Rs 20
576100
× = Rs 115.20
Thus, selling price of 12 dozen note-books
= Rs (576 + 115.20) = Rs 691.20
Selling price of 20 dozen note-books
= Rs (422.40 + 691.20) = Rs 1113.60
∴ Whole gain = Rs (1113.60 – 960) = Rs 153.60
Gain% = 153.60
100% 16%960
× =
Hence, his gain percent in whole transaction is 16%.
32. A shopkeeper buys a certain number of pens. If the selling price of 5
pens is equal to the cost price of 7 pens, find his profit or loss
percentage.
Ans. Let the cost price of 7 pens be Rs x.
Cost price of 1 pen = Rs 7
x
As per condition,
Selling price of 5 Pens = Rs x
Selling price of 1 Pen = Rs 5
x
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 18 Question Bank
Profit = selling priec – cost price = Rs 5
x – Rs
7
x
= Rs 7 5
35
−
x x = Rs
2
35
x
Profit % = Profit
100%cost price
× =
2
35 100%
7
x
x×
= 2 7
100%35
x
x× × =
2100% 2 20% 40%
5× = × =
Hence, profit percentage is 40%.
33. Coffee costing Rs 100 per kg was mixed with chicory costing Rs. 50
per kg in the ratio 5 : 2 for a certain blend. If the mixture was sold at
Rs. 90 per kg. Find the gain or loss per cent.
Ans. Cost price of 1 kg of coffee = Rs 100
Cost price of 5 kg of coffee = Rs 5 × 100 = Rs 500
Cost price of 1 kg of chicory = Rs 50
Cost price of 2 kg of chicory = Rs 2 × 50 = Rs 100
∴ Cost price of (5 + 2) kg of mixture
= Rs (500 + 100) = Rs 600
Now, selling price of 1 kg of mixture = Rs 90
Selling price of 7 kg of mixture = Rs 7 × 90 = Rs 630
Gain = Rs (630 – 600) = Rs 30
Hence, gain percent = 30
100% 5%600
× =
34. A sells a bicycle to B at a profit of 20% and B sells it to C at a profit
of 5%. If C pays Rs 1890, what did A pay for it?
Ans. C’s cost price for the cycle = Rs 1890
or B’s selling price = Rs 1890
gain = 5%
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 19 Question Bank
∴ B’s cost price = cost price 100 1890 100
Rs100 gain% 100 5
× ×=
+ +
= Rs 1890 100
105
× = Rs 1800
or A’s selling price = Rs 1800
A’s gain = 20%
∴ A’s cost price = Rs 1800 100
100 20
×
+ = Rs
1800 100
120
× = Rs 1500
Hence, A will pay Rs 1500 for bicycle.
35. Roma sold a watch to Monu at 12% gain and Monu had to sell it to
Lavish at a loss 5%. If Lavish paid Rs 1330, how much did Roma
pay for it?
Ans. Let cost price of the watch by ‘Roma’ be Rs x
Profit = 12% of x = 12 3
100 25
xx× =
Selling price of the watch by ‘Roma’ = 3
25
xx + =
25 3 28
25 25
x x x+=
∴ Cost price of the watch by ‘Monu’ = 28
25
x
Loss = 5% of 28 5 28 7
25 100 25 125
x x x= × =
Selling price of the watch by ‘Monu’ = 28 7
25 125
x x−
= 140 7 133
125 125
x x x−=
∴ Cost price of the watch by ‘Lavish’ = 133
125
x
Thus,133
1330,125
x=
1330 125
133x
×=
∴ x = 1250
Hence, cost price of the watch for Roma is Rs 1250.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 20 Question Bank
36. Dhani Ram purchased a cow for Rs 6000 and a buffalo for
Rs 12000. He sold the buffalo at a profit of 15% and the cow at a
loss of 10%. Calculate his overall profit or loss percentage.
Ans. Cost price of cow = Rs 6000
and cost price of buffalo = Rs 12000
Thus, total cost price of cow and buffalo = Rs (6000 + 12000)
= Rs 18000
Dhani Ram sold the cow at the loss of 10%, then selling price of cow
= 10
1100
−
of (cost price of cow)
= Rs 10
1 6000100
− ×
= Rs
906000
100×
= Rs 90 × 60 = Rs 5400
Dhani Ram sold the buffalo at the profit of 15%
then, Selling price of buffalo = 15
1100
+
of (cost price of buffalo)
= Rs 15
1 12000100
+ ×
= Rs 115
12000100
×
= Rs 115 × 120 = Rs 13800
∴ Selling price of cow and buffalo = Rs (5400 + 13800)
= Rs 19200
Thus, profit = selling price – cost price
= Rs (19200 – 18000) = Rs 1200
Hence, profit% = Profit
100 %Cost price
×
= 1200
100 %18000
×
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 21 Question Bank
= 1200 120 20 2
% % % 6 %180 18 3 3
= = =
Hence, overall percentage of Dhani Ram is 2
6 %3
.
37. By selling an almirah for Rs 3920, a shopkeeper would gain 12%. If
it is sold for Rs 4375, find his gain or loss percentage.
Ans. When selling price of almirah = Rs 3920 and gain = 12%
then cost price P = ?
We know that, selling price, SP = 12
1100
+
of CP
⇒ Rs 3920 = 100 12
100
+
of CP
⇒ CP = Rs 3920
100112
×
= Rs 35 × 100 = Rs 3500
When cost price of almirah = Rs 3500
and selling price of almirah = Rs 4375
Then, gain = SP – CP = Rs (4375 – 3500) = Rs 875
Hence, gain% = gain
100 %CP
×
= 875 875
100 % % 25%3500 35
× = =
38. By selling a bicycle at Rs 1334, a shopkeeper would suffer a loss of
8%. At how much amount should he sell it to make a profit of
112 %
2?
Ans. Selling price of bicycle = Rs 1334
Shopkeeper would suffer a loss % = 8%
Cost price = ?
we know that selling price = (1– loss%) of CP
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 22 Question Bank
⇒ Rs 1334 = 8
1 CP100
− ×
⇒ Cost price of bicycle = Rs 1334
10092
×
⇒ Cost price of bicycle = Rs 1334
2523
×
⇒ Cost price of bicycle CP = Rs 58 × 25 = Rs 1450
Now, CP = Rs 1450
Profit on bicycle = 1 25
12 %2% 2
=
Selling price of bicycle = 25
1 CP2 100
+ ×
×
⇒ Selling price of bicycle = 25
12 100
+
× × (Rs 1450)
⇒ Selling price of bicycle = 1
1 14508
+ ×
⇒ Selling price of bicycle = 9
14508
×
⇒ Selling price of bicycle = (9 × 181.25) = Rs 1631.25
39. Sohan bought a certain number of note-books for Rs 600. He sold
1
4 of them at 5 per cent loss. At what price should he sell the
remaining note-books so as to gain 10% on the whole?
Ans.
Cost price of note-books = Rs 600
Gain desired on the whole = 10%
Then total selling price of all the note-books
= ( )100 gain% 100 10
CP100 100
+ + × =
× Rs 600
= Rs 110
600100
× = Rs 660
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 23 Question Bank
Cost price of 1
4 of the books =
1
4× Rs 600 = Rs 150
Loss on these note-books = 5%
Then, selling price of these note-books
= ( )100 Loss %
100
−× CP =
( )100 5
100
−× Rs 150
= Rs 95
150100
× = Rs 14250
100 = Rs 142.50
Thus, required selling price of the remaining note-books
= Rs(660 – 142.50) = Rs 517.50
40. Sanjay sold a bicycle at 5% profit. If the cost had been 30% less and
the selling price Rs 63 less, he would have made a profit of 30%.
What is the cost price of the bicycle?
Ans. Let cost price of the bicycle = Rs 100
When profit = 5% ;
S.P. = Rs (100 + 5) = Rs 105
New cost price = 30
100 100100
− ×
= Rs (100 – 30) = Rs 70
Profit on bicycle = 30%
Thus selling price = ( )100 Profit
100
+ × cost price
= ( )100 30
100
+ × Rs 70 =
130
100 × Rs 70
= Rs 130 70
100
× = Rs 91
Thus, difference of two selling prices = Rs (105 – 91) = Rs 14
If difference is Rs 14 then cost price of the bicycle = Rs 100
If difference is Rs 1 then cost price of bicycle = Rs 100
14
If difference is Rs 63 then cost price of bicycle = Rs 100 63
14
×
= Rs 50 × 9 = Rs 450.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 24 Question Bank
41. Mona sold a pressure cooker at a loss of 8%. Had she bought it at10% less and sold for Rs 88 more, she would have gained 20%.Find the cost price of the pressure cooker.
Ans. Let the cost price of pressure cooker = Rs 100
loss on pressure cooker = 8%
Then, selling price of pressure cooker = Rs (100 – 8) = Rs 92
Again, cost price of pressure cooker = Rs (100 – 10) = Rs 90
gain = 20%
Thus, selling price of pressure cooker = C.P. (100 gain%)
100
× +
= Rs 90(100 20)
100
+
= Rs 90 120
100
× = Rs 108
∴ Difference in two selling prices (108 – 92) = Rs 16
If difference is Rs 16, then cost price = Rs 100
and if difference is Rs 88, then cost price = 100 88
16
× = Rs 550
Hence, cost price of pressure cooker is Rs 550.
42. The manufacturing price of a T.V. set was Rs 5000. The companysold it to a distributor at 16% profit. The distributor sold it to adealer at 10% profit. The dealer sold it to a customer at 20% profit.Find the price the customer paid.
Ans. The manufacturing price of T.V. set = Rs 5000
Profit = 16%
Selling price of T.V. set = 16
1100
+
of Rs 5000
= 100 16
100
+
of Rs 5000
= 116
100 × Rs 5000 = Rs
116
100 × 5000
= Rs 116 × 50 = Rs 5800
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 25 Question Bank
Thus, cost price of T.V. set for distributor = Rs 5800
Now, Profit = 10%
Selling price of T.V. set for distributor
= 10
1100
+
of Rs 5800
= 10
1100
+
of Rs 5800 = Rs
1105800
100×
= Rs 110 × 58 = Rs 6380
Thus, cost price of T.V. set for dealer = Rs 6380
Again profit = 20%
Selling price of T.V. set for dealer
= 20
1100
+
of Rs 6380
= 100 20
100
+
of Rs 6380
= 120
100 of Rs 6380 = Rs
1206380
100×
= Rs 12 × 638 = Rs 7656
Hence, the price the customer paid = Rs 7656.
43. A sells an article to B at a profit of 20% and B sells it to C at a loss of
6%. If C pays Rs 846, find how much did A pay for it.
Ans. Let the amount A pays for the article be x
when A sells to B at a profit of 20%
Then, cost price for B or the selling price for A = 20
1100
+
cost
price for A.
= 2
110
+
× Rs x = Rs
12
10x× = Rs
12
10
x
i.e. cost price of the article for B = Rs 12
10
x
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 26 Question Bank
But, B sells to C at a loss of 6%
Then, cost price for C or the selling price for B
= 6
1100
−
of cost price for B =
61
100
−
of Rs
12
10
x
= 3
150
−
of Rs
12
10
x = Rs
47 12
50 10
x× = Rs
564
500
x
But, C pays Rs 846, for an article then, 564
500x = Rs 846
⇒ x = Rs 500
846564
× = Rs 250
846282
×
= Rs 3 × 250 = Rs 750
Hence, cost price of an article for A = Rs 750
44. Saurav sold an article at a profit of 12%. Had it been sold for
Rs 16 more, the profit would have been 20%. Find, the selling price
of the article.
Ans. Let the selling price of an article be Rs x,
Then, profit on article = 12%
∴ Selling price = 1100
P +
of cost price
∴ Rs x = 12
1100
+
of cost price
= 112
100
of cost price
⇒ Cost price = Rs 100
112 × x =
100
112
x
To make 20% profit,
Selling price = 20
1100
+
of cost price
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 27 Question Bank
= 1
15
+
of cost price =
6
5of cost price
= 6
5of Rs
100
112
x = Rs
6 100
5 112
x ×
= Rs 6 20
112
x×
= Rs 120
112x
As per condition,
120
112x = x + 16 ⇒
120
112x x− = 16
⇒120 112
112
x x− = 16 ⇒
8
112
x = 16
⇒ Rs 16 112
8
× = Rs 2 × 112 = Rs 224
Hence, the selling price of the article is Rs 224.
45. After allowing a discount of 15% a navycut was sold for Rs 578.
Find its marked price.
Ans. Let market price of the navycut be Rs x.
Discount = 15% of Rs x = Rs 15
100x× = Rs
15
100
x = Rs
3
20
x
Selling price of the navycut = Rs 3
20
xx
−
= Rs 20 3
20
x x−
= Rs 17
20
x
∴17
20
x = 578 ⇒ x =
578 20
17
×⇒ x = 680.
Hence, market price of the navycut is Rs 680.
46. A coat was bought for Rs 435 after getting a discount of 13%. Find
the marked price of the coat.
Ans. Let marked price of the coat be Rs x
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 28 Question Bank
Discount = 13% of Rs x
= Rs 13
100x× = Rs
13
100
x
Then, selling price of the coat = Rs 13
100
xx
−
= Rs 100 13
100
x x−
= Rs 87
100
x
87
100
x = 435 ⇒ x =
435 100
87
× ⇒ x = 500
Hence, marked price of the coat is Rs 500.
47. A shopkeeper buys a Tea set for Rs 1200 and marks it 80% above the
cost price. If he gives 15% discount on it, find:
(i) the marked price
(ii) the selling price
(iii) his profit percentage
Ans. (i) Cost price of a tea set = Rs 1200
Marked price of tea set
= Rs1200 + 80% of (Rs 1200)
= Rs 80
1200 1200100
+ ×
= Rs [1200 + 80 × 12]
= Rs [1200 + 960] = Rs 2160
(ii) Marked price = Rs 2160, discount = 15%
Selling price = ?
Selling price = 1100
d −
of marked price
Selling price = 15
1100
−
× Rs 2160
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 29 Question Bank
Selling price = Rs 85
2160100
×
Selling price = Rs 17
216020
×
Selling price = Rs 17 × 108 = Rs 1836
(iii) Profit = selling price – cost price
= Rs (1836 – 1200) = Rs 636
Profit % = Profit
100 %Cost price
×
= 636
100 %1200
×
=
636%
12 = 53%
48. The cost price of a Reliance mobile is Rs 1600, which is 20% below
the marked price. If the article is sold at a discount of 16%, find:
(i) the marked price
(ii) the selling price
(iii) profit percentage.
Ans. (i) Cost price of Reliance mobile = Rs 1600
Since the cost price of Reliance mobile is 20% below the marked
price.
Let the marked price of Reliance mobile = Rs x
Then, Cost price = Marked price – 20% of Marked price
⇒ Rs 1600 = x – 20% of x
⇒ Rs 1600 = 20
100x x− ×
⇒ Rs 1600 = 80
100
x
⇒ x = Rs 100
160080
×
= Rs 20 × 100 = Rs 2000
Hence, the marked price of Reliance mobile = Rs 2000
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 30 Question Bank
(ii) Marked price of Reliance mobile = Rs 2000, discount = 16%,
Selling price = ?
Selling price = 16
1100
−
of marked price
= 100 16
100
−
of Rs 2000
= Rs 84
2000100
× = Rs 84 × 20 = 1680
(iii) Profit = selling price – cost price = Rs (1680 – 1600) = Rs 80
Hence, Profit % = Profit
100 %Cost price
×
= 80
100 %1600
×
=
80%
16 = 5%.
49. An umbrella was marked 40% above cost price and a discount of
35% was given on its marked price. Find the gain or loss per cent
made by the shopkeeper.
Ans. Let cost price of the umbrella be Rs x.
Marked price of the umbrella = Rs (x + 40% of x)
= Rs 40
100x x
+ ×
= Rs 2
5
xx
+
= Rs 5 2
5
x x+
= Rs 7
5
x
Discount on umbrella = 35% of Rs 7
5
x
= Rs 35
100 ×
7
5
x = Rs
49
100
x
Thus, selling price of the umbrella = Rs 7 49
–5 100
x x
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 31 Question Bank
= Rs 140 – 49
100
x x
= Rs 91
100
x
Loss = Rs 91
–100
xx
= Rs 100 – 91
100
x x = Rs
9
100
x
Hence, Loss% = 9
100
x
x× × 100% = 9%
50. Mr Kabuliwala purchased a washing machine for Rs 7660. After
allowing a discount of 12% on its marked price he sells it at a gain
of 10%. Find the marked price.
Ans. Let marked price of the washing machine be Rs x.
Discount = 12% of Rs x = Rs 12
100 × x = Rs
3
25
x
Thus, selling price of the washing machine
= Rs 3
–25
xx
= Rs 25 – 3
25
x x
= Rs 22
25
x
Cost price of the washing machine = Rs 7660
Gain = 10%
Thus, selling price of the washing machine
= Rs 100 10
100
+ × 7660 = Rs
110
100 × 7660 = Rs 8426
If selling price Rs 22
25
x, then marked price = Rs x
If selling price Re 1, then marked price = Rs 25
22
x
x
×
If selling price Rs 8426, then marked price = Rs 25
22 × 8426
= Rs 9575
51. Find a single discount equivalent to two successive discounts of40% and 5%.
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 32 Question Bank
Ans. Let marked price = Rs 100
Rate of first discount = 40%
and rate of second discount = 5%
Thus, selling price = marked price × (100 – discount%)
100
= 100 (100 – 40) (100 – 5)
100 100
× ×
×
= 100 60 95
100 100
× ×
× = Rs 57
Thus, total discount = Rs (100 – 57) = Rs 43
Hence, rate of single discount is 43%
52. Find a single discount equivalent to three successive discounts of
20%, 5% and 1%.
Ans. Let marked price = Rs 100
Rate of first discount = 20%
Rate of second discount = 5%
Rate of third discount = 1%
∴ Selling price = marked price (100 – discount%)
100
×
= 100(100 – 20) (100 – 5) (100 –1)
100 100 100
× ×
× ×
= 100 80 95 99
100 100 100
× × ×
× × =
7524
100 = Rs 75.24
Thus, total amount of discount = Rs (100 – 75.24) = Rs 24.76
Hence, single discount = 24.76%.
53. If after giving a discount of 10%, a shopkeeper still makes a profit of
12.5%, find how much above the cost price he had marked the prices.
Ans. Let the cost price of the article be Rs x.
Profit is 12.5%
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 33 Question Bank
Selling price of article = 12.5
1100
+
of Rs x
= 100 12.5
100
+
of Rs x = Rs 112.5
100x
Shopkeeper allows a discount of 10%
Selling price = 10
1–100
of marked price
⇒112.5
100
x=
90
100 of marked price
⇒112.5
100
x=
9
10 of marked price
⇒ Marked price = 10
9 ×
112.5
100
x
= 1
9 ×
112.5
10
x =
112.5
90x
Thus, the excess value to be marked = marked price – cost price
= Rs 112.5
90
x – Rs x = Rs
112.5–
90
xx
= Rs 112.5 – 90
90
x x
= Rs 22.5
90
x
Thus, the percentage of excess value to be marked
= excess value
100 %cost price
×
=
22.5
90 100 %
x
x
×
= 22.5
100 %90
×
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 34 Question Bank
= 225
%9
= 25%
Hence, the shopkeeper marks the article above the cost price by 25%.
54. If a shopkeeper marks his goods at 20% above the cost price and
then gives 20% discount, find his gain or loss percentage.
Ans. Let the cost price of an article be Rs x.
Since the dealer marks his goods 20% above the cost price.
Marked price = Cost price + 20% of Cost price
= Rs x + 20
100 of Rs x = Rs
20
100
xx
+
= Rs 120
100
x = Rs
6
5
x
Selling price = 1–100
d
of Marked price
= 20
1–100
of Rs 6
5
x = Rs
80
100 ×
6
5
x = Rs
96
100
x
Loss = cost price – selling price
= Rs x – Rs 96
100
x = Rs
96–
100
xx
= Rs 100 – 96
100
x x
= Rs 4
100
x = Rs
25
x
Loss% = Loss
100 %Cost price
×
= 25 100 %
x
x
×
= 100 %25
x
x
×
× =
100%
25
= 4%
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 35 Question Bank
55. After allowing a discount of 10% on the marked price of an article, a
shopkeeper still makes a profit of 17%. By what percent is the marked
price above the cost price?
Ans. Let the cost price of the article be Rs x.
Profit is 17%
Selling price = 1100
P +
of Cost price
= 17
1100
+
of Rs x = Rs
117
100x
Since the dealer allows a discount of 10%
Selling price = 10
1–100
of Marked price
⇒ Rs 117
100
x=
90
100 of Marked price
⇒ Rs 117
100
x=
9
10 of Marked price
⇒ Marked price = Rs 117
100 ×
10
9 = Rs
13
10x
Thus, the excess value to be marked
= Marked price – Cost price
= Rs 13
10
x – Rs x = Rs
13–
10
xx
= Rs 3
10
x
Thus, the percentage of excess value to be marked
= excess value
100 %cost price
×
=
3
10 100 %
x
x
×
= 3
10
x
x× × 100
© EDULABZ
INTERNATIO
NAL
Math Class VIII 36 Question Bank
= 3
100 %10
×
= 30%
Hence, the dealer marks the article above the cost price by 30%.