DI 10301 sol
description
Transcript of DI 10301 sol
DI 10301.2Class DiscussionSet 1Sales of Top 6 car manufacturers All India (in hundreds)
Mfr/Yr2007-082008-092009-102010-112011-12Total
Maruti68427663904397661181645130
Hyundai22422914338031772933 14646
Tata Motors2516236521282512271312234
Mahindra1426161123032948436312651
Toyota7147648568417263901
Honda5067601072133016245292
Total1424616077187822057424175 93854
1. In 2008-09, total sales = 16077, which is 4/5th of total sales.Total sales = approx (5/4)*16000= 20000Mahindra share = (1611/20000)*100= approx 8%
Option: 2
2. From the table it is clear that Mahindra ranked No.3
Option: 3
3. End of 2007-08, Maruti sales = 6842, End of 2012-13, Maruti is expected to be = 6832*2= 13684. Percentage growth from previous year = ((13664-11816)/11816)*100 = 15.64%
Option: 3
4. Hyundai in 2012-13 = 1.1*2933 = 3227. Tata motors should increase by 3227-2713 = 514
Option: 1
5. In 2009-10 Hyundai sales was 3380, that of tata motors was 2128, tata motors was lesser than Hyundai by : ((2128 - 3380)/3380)*100= - 37.04%
Option: 3
6. Total sales in 2010-11=20574. Marutis Market share : 9766/20574*100=47.5%Mahindras Market share:2948/20574*100=14.3%. Difference = 33.2%
Option : 4
7. Only Hyundai & Toyota shows similar trend i.e increasing for first two years and decreasing for the next two years
Option: 4
8. Maruti has shown the highest increase in absolute value in 2011-12 from 2010-11 ie an increase of 2050 units
Option: 1
9. Honda has shown the highest percentage increase in 2 consecutive years from 2007-08 to 2008 09 ie ((760-506)/506)*100 = > than 50%
Option: 3
10. We need to check the number of instances where sales in a year is > or = to 10% over previous yearTotal = 16 cases
Option: 3
Set 2 11. The total investment is irrelevant. In 2009 the stock price or buying price of rahul is 335 and the same stock is sold at 1340 in 2012 => total gain = ((1340-335)/335)*1000 =1005/335*100= 300% Option: 2 12. Profit from 1 share of TCS = 1340-905 = 435Profit from 1 share of Reliance = 770-554 = 216Profit from 1 share of HLL = 510-551 = -41 (loss)Profit from 1 share of Titan = 220-205 = 15Profit from 1 share of Bajaj = 1650-1980= -330 (loss)Total profit from1 share of each company = 435+216-41+15-330 = 666-371=295Total profit from 100 share of each company = 295*100=29500
Option: 1
13. In 3 years reliance has grown from 385 to 770 i.e 100%. Average annual growth rate = 100/3 = 33.3% Option: 2 14. Total money spent in buying 1 share of HLL & Titan in 2010 = (612+154) = 766Total money received by selling the same in 2011= (551+205) = 756Therefore ` 10 is lost in this transaction. So, incase of 75 shares, it will be 750 loss
Option: 4
15 & 16Balas no of shares = Titan = 50000/110Bajaj Auto = 50000/550Profit/loss made per share = Titan = 220-110 => 110 Bajaj = 1650-550 => 1100Total Profit made by Bala = (110*(50000/110) + 1100*(50000/550)) = 150000Nishants no of shares = Reliance = 50000/385= 50000/340Profit/loss made per share = Reliance = 770-385 => 385 HLL = 510-340 => 170Total Profit made by Nishant = (385*(50000/385) + 170*(50000/340)) = 75000
15. Option: 1
16. Option: 3
Practice ExerciseSet 1YearMIKKRRCBCSKDDKXITotal
20124174586124862151842372
20113293504863591931661883
20102512453651561661251308
200918619323911810898942
20081231472561358573819
Total1306139319581254767646
1. In 2011 , a total of $1883 Mn was received by the teams, which is 70% of the total sponsorship received by BCCI. Total money received by BCCI = 1883/0.7 = 2690
Option: 3
2. Average annual growth of revenue for MI between 2009 -2012 = ((417-186)/186)/3)*100 = 41.39%
Option: 2
3. CSK + RCB revenue = 1254+1958 = 3212DD+KXI= 767+646=1413Difference =1799In lakhs of $ = 17990Option: 14. Expected sponsorship of MI = 5/4*417 = 5*104.25 = 521.25Expected sponsorship of KKR = 4/3*458=4*152.66= 612 (roughly)Percentage Increase of KKR over MI = 91/521*100 (Roughly)= 17.4%Since we have ingnored some of the decimal parts, the %ge has to slightly lower than 17.4 = 17.15%
Option: 4
5&6
Increase in MI & RCB : 1.1*(417+612)=1.1*1029 = 1131.9=1132 (Roughly)Decrease in KXI & DD = 0.95 *(215+184)= 0.95*399 = 380 (Roughly)Increase in CSK = 5/4*486 = 5*121.5 = 610 (Roughly)KKR unchanged = 458New total = 25805. Since we dont know the individual increase/decrease of MI value, we cannot determine the market share of MI
Option: 4
6. Market share of CSK = 610/2580 = 23.6%
Option: 2
7. Average of sponsorship revenue between 2010 2012MI = (417+329+251)/3= 332KKR=(458+350+245)/3=351RCB=(612+486+365)/3=488CSK=(486+359+156)/3=330DD=(215+193+166/3=191KXI=(184+166+125)/3=158
With team prices at 2.5 times the sponsorship and with a budget of 500mn=> Akshay can buy either KXI or DD
Option: 4
8. Average share of sponsorship = 2372/9 = 263
Option: 2
Set 29. For 3 idiots, Dabang, Ek Tha Tiger, the value in week 4 is greater than or equal to 50% of the week 1 revenue
Option: 4
10. Revenue of Dabang in week 1 is greater than week6 by = 450-180/180 = 270/180 = 150%
Option: 1
11. Only Ra ones revenue falls below 40% in week 3
Option: 4
12. Total from other cities = 0.27 *(480+408+288+240+120+96) =1632*0.27=440.64
Option: 1
13. Total revenue from Dabang = (450+405+315+270+225+180)=1845Total revenue from Agent Vinod=(290+116+116+87+87+29)=725Average price per ticket difference = (1845/6)-(725/3)=307.5-241.66= 66(roughly)
Option: 1
14. Revenue from urban area = 7/21 or 1/3*(510+561+408+357+306+153)=>1/3*(2295)=765 Mn
Option: 3