Calculation of Cement Bags in 1
-
Upload
renu-tekumudi -
Category
Documents
-
view
216 -
download
0
Transcript of Calculation of Cement Bags in 1
-
7/30/2019 Calculation of Cement Bags in 1
1/4
: calculation of cement bags in 1:2:4 concrete mix Answer
#16For 1 m3 of concrete (1:2:4)
for Required volume of concrete 1.00
Add extra for additional voids in concrete (50%)
0.50
Total qty= 1.50 CumMix total (1+2+4) 7
Therefore Quantity of cement = (1.50/7) 0.2143 Cum
Qty of Cement in bags = ( 0.2143*1440)=308.57kg
Therefore; Bag of Cement=50kg
Qty of Cement in Mix Ratio 1;2;4 = 308.57/50kg = 6.17 Bags
say(6 bag)
Qty of sand in bags = (2/7)*1.5 = 0.43 Cum
Qty of Aggregate = (4/7)*1.5 = 0.86 Cum
for 1 cu.m of concrete, (1:2:4)
1=cement; 2=sand; 4=gravel
add 25% for loose volume(to cover voids),
total concrete volume = 1.25 cu.m.
total parts = 1+2+4 = 7 parts
cement = (1/7)*1.25
= 0.1786 cu.m
density of cement = 1440kg/cu.m
thus, 0.1786 * 1440 = 257.184kg.
for 40kg per bag of cement:
bag of cement = 257.14kg/(40kg per bag)
= 6.4 bags....answer
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
Required volume of concrete = 1 m3
Estimated volume of dry material = 1 x 1.65 = 1.65 m3
Mix totals = 1+2+4 = 7 (1:2:4 cement:sand:gravel)
Ingredient Volumes: 1.65 x 1/7 = 0.235 m3 cement
http://www.allinterview.com/viewpost/424108.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/424108.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/424108.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/424108.html -
7/30/2019 Calculation of Cement Bags in 1
2/4
# Bags of cement: 0.235 m3 cement / .0332 m3 per 50 Kg bag
= 7 bags of cement
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
for Required volume of concrete 1.00
Add extra for additional voids in concrete ( 25% to 35%)=Say
35%=35/100=0.35.
Total qty=1+0.35=1.35 Cum
Mix total (1+2+4)=7
Therefore Quantity of cement = (1.35/7)=0.19 Cum
Qty of Cement in Kgs = (0.19*1440)=273.6Kgs
(1cum=1440Kgs)Qty of Cement in bags= 273.6/50=5.4 bags=Say 6 bags
(50kgs=1 bag)
Qty of sand in bags = ( 0.19*2)=0.39Cum
Qty of Aggregate = ( 0.19*4)=0.77Cum
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
for Required volume of concrete 1.00
Add extra for additional voids in concrete ( 25% to 35%)
0.35Total qty= 1.35 Cum
Mix total (1+2+4) 7
Therefore Quantity of cement = (1.35/7) 0.19
Cum
Qty of Cement in bags = ( 0.19/0.03) 6.4 Bags say(7
bag)
Qty of sand in bags = ( 0.19*2) 0.39 Cum
Qty of Aggregate = ( 0.19*4) 0.77 Cum
: How to calculate cement and sand quantities in cement mortar As 1:1,1:2,1:4,1:6 ? Answer
#1the procedure to calculate quanity is given below
eg. if cement mortar ratio is ( 1:6)
suppose 1 cum of cement mortar work is to be done
http://www.allinterview.com/viewpost/329776.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/329776.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/329776.htmlhttp://www.allinterview.com/viewpost/329776.html -
7/30/2019 Calculation of Cement Bags in 1
3/4
then add 60% extra for voids & cavities in case of plaster
then total volume of work = 1 + 60/100 x1 =1.6 cum
quantity of cement in cum = 1.6 / (1+6)= 1.6/7=0.228 cum
but as we know cement is available in market in 50 kgbags (volume of 50kg cement is = 0.0347 cum)
thu quantity of cement in bags = 0.228/0.0347= 6.57 bags
quantity of sand in cum= 0.228 x 6 =1.36 cum
eg. if cement mortar ratio is ( 1:4)
suppose 1 cum of cement mortar work is to be done
then add 60% extra for voids & cavities in case of plaster
then total volume of work = 1 + 60/100 x1 =1.6 cum
quantity of cement in cum = 1.6 / (1+4)= 1.6/5=0.32 cum
but as we know cement is available in market in 50 kg
bags (volume of 50kg cement is = 0.0347 cum)
the quantity of cement in bags = 0.32/0.0347= 9.22 bags
quantity of sand in cum= 0.32 x 4 =1.28 cum
this is exact procedure. you can calculate for any ratio of
cement & mortar
First assume the ratio of plaster is 1:4 (1 cement and 4 sand)
now we have to plaster the wall having area of 100 sft assume the thickness of plaster 0.5 inches.
first convert thickness in to feet so 0.5/12 = 0.0416
now to calculate the material use in cft so 100 sft x 0.0416 = 4.16 cft
so we required 4.16 cft material to complete the plaster multiply it by dry factor 1.5
4.16 x 1.5 = 6.24 cft
to calculate cement 6.24/(1+4) = 1.24 cft
-
7/30/2019 Calculation of Cement Bags in 1
4/4
1 cement bag volume 1.25 cft so calculate no of bags 1.24/1.25 = 1 bag
to calculate sand
(6.24/(1+4)) x 4 = 4.99 cft