bài tập hóa sinh - Tiếng anh
-
Upload
trong-suot -
Category
Documents
-
view
253 -
download
1
Transcript of bài tập hóa sinh - Tiếng anh
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
1/23
Fuels and combustion
The consumption of energy by chemical and biochemical process industries are
quite large
The process energy requirements are met by the combustion of fossil fuels
The fossil fuels consist chiefly of carbon and hydrogen, with small amounts of
oxygen, nitrogen ,sulphur ,mineral matter and moisture.
The composition of fuels vary widely depending upon the type and source of the
fuels.
During combustion ,the chemical energy stored in the fuels is released as heat
energy.
The combustion process is the rapid chemical reaction of oxygen with materials
and is used generally for the purpose of liberating heat energy.
Majority of fossil fuels are being used in transportation, industries heating and
generation of electricity.
Crude petroleum is refined into gasoline; diesel and jet fuel that power the
worlds transportation system.
Today, fossil fuels are considered to be non-renewable for the reason that their
consumption rate is far in excess of the rate of their formation.
Coal
About 250 to 350 million years ago coal was formed on earth in hot, damped
regions.
Almost 27350 billion metric tones of known coal deposits occur on our planet.
Out of which about 56% are located in Russia, 28% in USA and Canada.
India has about 5% of worlds coal reserve and that too not of very good quality
in term of heat capacity.
West Bengal, Jharkhand, Orissa, Andhra Pradesh, Madya Pradesh and
Maharastra are the major coal producing states of India.
Mainly, there are three types of coal:
Anthracite or hard coal ( 90% carbon content)
Bituminous or soft coal (85% carbon content)
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
2/23
Lignite or brown coal (70% carbon content)
The present annual extraction rate of coal is about 3000 million metric tones, at
this rate coal reserves may lasts for about 200 hundred years and if its use is
increased by 2% per year then it will last for another 65 years.
Oil:
Crude oil, also called petroleum, is a thick liquid found in underground rock
formations.
The petroleum industry extracts crude oil out of the ground and then refines it
into products such as gasoline.
Crude oil contains a complex mixture of compounds made of carbon chains with
hydrogen molecules attached to each link in the chain.
Extracted crude oil also contains small amounts of sulfur, oxygen, and nitrogen
compounds mixed with the hydrocarbons.
The principle of oil refining is to remove crude oils impurities, that is, anything
that is not a hydrocarbon.
The following nations hold the largest oil reserves, in order:
Saudi Arabia, Canada, Iran, Iraq, United Arab Emirates, Kuwait, Venezuela,
Russia, Libya, and Nigeria.
Petroleum:
Convenience of petroleum or mineral oil and its greater energy content as
compared to coal on weight basis has made it the lifeline of global economy.
Petroleum is cleaner fuel when compared to wood or coal as it burns completely
and leaves no residue.
Petroleum is unevenly distributed like any other mineral. There are 13 countriesin the world having 67% of the petroleum reserves which together form the
OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries)
Six regions in the world are rich in petroleum USA, Mexico, Russia and West
Asian countries. Saudi Arabia has one fourth of the world oil reserves.
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
3/23
The oil bearing potential of India is estimated to be above one million square
kilometers is about one third of the total geographic area.
Northern plains in the Ganga-Brahmaputra valley, the coastal strips together with
their off-shore continental shelf (Bombay High), the plains of Gujarat, the Thar
Desert and the area around Andaman and Nicobar Islands are the places where
oil reserves exist..
Advantages and disadvantages of conventional oil:
Advantage Disadvantage
Ample supply for 40-50years Need to find substitute within
Low cost (with huge substitutes) Air pollution when burnt,
Releases carbon dioxide
Easily transported within and between countries ,
Efficient distribution system
Moderate water pollution
Low land use
Technology is well developed
Natural gas:
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
4/23
Natural gas mainly consists of Methane (CH4) along with other inflammable
gases like Ethane and propane.
Natural gas is least polluting due to its low Sulphur content and hence is cleanest
source of energy.
It is used both for domestic and industrial purposes.
Natural gas is used as a fuel in thermal plants for generating electricity, as a
source of hydrogen gas in fertilizer industry and as a source of carbon in tyre
industry
The total natural gas reserves of the world is about 600 000 billion m3, out of this
Russia has 34%, Middle East 18%, North America 17%, Africa and Europe 9%
each and Asia 6%.
Annual production of natural gas is about 1250 billion m3 and hence it is
expected to last for about 50-100 years.
In India gas reserves are found in Tripura, Jaisalmer, off shore areas of Bombay
and Krishna-Godavari Delta.
Advantages and disadvantages of Natural gas:
Advantage Disadvantage
Ample supply for 125 years Non renewable resource
High net energy yield Methane ( a green house gas)
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
5/23
Low cost (with huge substitutes) Air pollution when burnt,
Releases carbon dioxide
Less air pollution than other fossil fuels Shipped across ocean as highly
Easily transported by pipelines Requires pipelines
Low land use
Proximate and Ultimate Analysis of Coal
The proximate analysis of coal is an empirical procedure for analysis of coal in order to
list the composition in terms of the following items, all expressed as percentages by
weight of coal The different items are Moisture, Volatile matter, Ash and Fixed carbon .
Moisture: The loss of weight when coal is heated in an oven at 105 degree C.
Volatile matter: The loss in weight when coal sample is heated in a covered crucible
for about seven minutes at 950 centigrade minus the weight of the moisture.
Ash:
The weight of residue obtained when the sample of coal is subjected to complete
combustion in a muffle furnace at 700-750 degree centigrade.
Fixed carbon: Calculated as 100-the sum of moisture, Volatile matter and ash already
obtained.
Or FC= 100-(M+VCM +A)FC -Fixed carbon M-Moisture
VCM-Volatile combustible matter A-Ash
Ultimate Analysis of Coal
The ultimate analysis of coal gives the composition as the percentage by weight of the
various elements such as C, H, N, O, S, etc. and the ash. The ultimate analysis
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
6/23
provides the necessary data required for material balance in the combustion of coal.
The analysis is carried out by elaborate and standard chemical techniques. The carbon
dioxide, water and sulphur dioxide formed by burning coal in a sufficient supply of
oxygen determine respectively the amounts of carbon, hydrogen and sulphur in coal.
Carbon dioxide is absorbed in KOH solution to find the quantity of Carbon dioxide
present. Water is found out by absorbing water in concentrated sulphuric acid or any
suitable adsorbent like anhydrous calcium chloride or silica gel. Sulphur dioxide is
absorbed in lead chromate.
The nitrogen in coal is estimated by Kjeldahl method.
The percentage of oxygen in the coal is found by subtracting the percentages of all
other constituents from 100.
Combustion Reaction
Type I Problems:
The compositions and quantities of the various streams entering the process are known.
It is required to calculate the quantity and composition of streams leaving the process
for a specified degree of completion of the operation.
Air with known excess
Solid fuel, liquid fuel or gaseous fuel Flue gases,
Exhaust gas
Chimney gas,
Product Gas,
combustion gases
Residue, cinder, ash
Type II problems:
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
7/23
The composition of exit stream is known. The composition and quantities of entering
streams are not known, partially known or completely known. It is required to calculate
the composition and quantities of all the entering streams and degree of completion of
reaction are to be determined.
Steps to solve type I problems:
1. Select a suitable basis
2. Write the possible reactions
3. Calculate oxygen required for the reaction
4. Calculate the oxygen required from air and call it the theoretical oxygen
5. Calculate the oxygen supplied from the known excess used
6. Calculate nitrogen entering along with oxygen
7. Identify the gases leaving from reactions and input data
8. Calculate the quantity of all the components leaving
9. Calculate the % compositions and find the other quantities asked for
Note: While calculating Oxygen required always assume complete conversion
1. A coal has the ultimate composition C-67.34%, H2-4.67%, O2-8.47%, N2-1.25%, S-
4.77% and the rest ash. Find the theoretical air fuel ratio. If 20% excess air is used find
the composition of the flue gases leaving.
20% excess air
C-67.34%
H2-4.67% Flue gases
O2-8.47%
N2-1.25%
S-4.77% ash
Ash-13.50%
Basis: 100 kg coal
Carbon entering= 67.34 kg= 67.34/12= 5.612 kg moles
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
8/23
H2 entering = 4.67 kg = 4.67/2 = 2.335 kg moles
O2 entering = 8.47 kg = 8.47/32 = 0.265 kg moles
N2 entering = 1.25 kg = 1.25/28 = 0.045 kg moles
S entering = 4.77 kg = 4.77/32 = 0.150 kg moles
Reactions: C+O2 CO2
H2+1/2 O2 H2O
S+O2 SO2
O2 required= 5.612x1/1+2.335x1/2+0.150x1/1=6.53 kg moles
O2 theoretical= O2 required O2 in fuel= 6.53-0.265=6.265 kg moles
Air theoretical= O2 theoretical x100/21= 6.265x100/21= 29.833 kg moles
Theoretical air fuel ratio (by weight) = 29.833x29/ 100= 8.652
O2 supplied with 20% excess= 6.265x1.2= 7.518 kg moles
N2 from air= 7.518x79/21= 20.282 kg moles
Gases leaving- CO2, H2O, SO2, O2, N2
Moles of CO2 leaving= Moles of CO2 produced=5.612 kg moles
Moles of H2O leaving= Moles of H2O produced= 2.335 kg moles
Moles of SO2 leaving= Moles ofSO2 produced =0.150 kg moles
Moles O2 leaving = O2 supplied- O2 consumed= O2 in fuel + O2 from air- O2 consumed
=0.265+7.518- 6.53 = 1.253 kg moles (O2
utilized = O2
required if the reaction goes
to completion)
Moles N2 leaving= N2 in fuel + N2 from air= 0.045+20.282=20.327 kg moles
Composition of flue gases:
Component Moles Mole %
CO2 5.612 18.910
H2O 2.335 7.868
SO2 0.150 0.505
O2 1.253 4.222
N2 20.327 68.494
29.677 99.999
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
9/23
2. A furnace is to be designed to burn coke at the rate of 500 kg/hr. The composition of
the coke used in the furnace is C-89%, ash 11%. The efficiency of the grate is such
that only 90% of the carbon charged is burnt.25% excess air is supplied. Of the carbon
burnt only 95% is oxidized to dioxide and 5% goes to carbon monoxide. Calculate the
composition of flue gases from the furnace. Calculate the volumetric flow of the gases at
a temperature of 250 C and 750 mm Hg pressure for the purpose of designing the
stack.
25% excess air
500 kg/hr coke
C-89%, ash-11%
Flue gases
Ash
Basis: 100 kg of coke
Carbon present= 89 kg= 89/12= 7.417 kg moles
C+O2 CO2Mole O2 required= 7.417 kg moles
Moles O2 supplied= 7.417x1.25=9.271 kg moles
N2 supplied with O2 = 9.271x79/21= 34.877 kg moles
Gases leaving: CO2, CO, O2, N2
Moles of CO2 leaving= moles of CO2 produced= 7.417x0.9x0.95= 6.342 kg moles
Moles CO leaving= moles CO produced= 7.417x0.9x0.05= 0.334 kg moles
Moles O2 leaving= moles O2 entering O2 consumed= O2 from air- O2 consumed
=9.271- 6.342x1/1-0.334x1/2= 2.762 kg moles
Moles N2 leaving= moles N2 from air= 34.877 kg moles
Composition of gases:
Component Moles Mole %
CO2 6.342 14.311
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
10/23
CO 0.334 0.754
O2 2.762 6.233
N2 34.877 78.702
44.315 100.000
3. A furnace uses coke containing 80% carbon, 0.5 % hydrogen and rest ash. The
furnace operates with 50% excess air. The ash contains 4% unburned carbon. Of the
carbon burnt 5% goes to monoxide. Calculate the composition of the flue gases. What
is the quantity of ash produced per 100 kg of coke burned?
100 kg coke 50% excess air
80% carbon
0.5% Hydrogen
19.5% ash Flue gases
96% ash, 4% carbon
Basis: 100 kg coke burnt
Carbon present= 80 kg= 80/12= 7.5 kg moles
Hydrogen present=0.5 kg= 0.5/2= 0.25 kg moles
C+O2 CO2
H2+1/2 O2 H2O
O 2 required= 7.5x1/1+0.25x1/2= 7.625 kg moles
O2 supplied= 7.625x1.5= 11.4375 kg moles
N2 with O2= 11.4375x79/21= 43.027 kg moles
Gases leaving: CO2, CO, H2O, O2, N2
Ash in fuel= ash in residue
Carbon lost in residue=4/96x19.5= 0.8125 kg= 0.8125/12= 0.0677 kg moles
Carbon burnt= 7.5- 0.0677= 7.4323 kg moles
CO2 leaving=CO2 produced= 7.4323x0.95= 7.061 kg moles
CO leaving= 7.4323x0.05= 0.3716 kg moles
H2O leaving= 0.25x1/1=0.25 mole
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
11/23
O2 leaving= O2 entering- O2 consumed= 11.4375- 7.061x1/1-0.3716x1/2-0.25x1/2=
4.0657 kg moles
N2 leaving= 43.027 kg moles
Composition of gases leaving:
Component Moles Mole%
CO2 7.061 12.891
CO 0.3716 0.678
H2O 0.25 0.456
O2 4.0657 7.423
N2 43.027 78.552
54.7753 99.999
Ash produced per 100 kg of coke= (100/96) x19.5= 20.3125
4. A producer gas made from coke has the following composition CO-28%, CO2- 3.5%,
O2-0.5 % and the rest N2. The gas is burnt with such a quantity of air that the O 2 from air
is 25% in excess of that required for combustion. The combustion is 95% complete.
Calculate the composition of the flue gases by volume and by weight for 100 kg of gas
burnt. What is the density of the flue gas?
Producer gas 25% excess air 95% completion
CO-28%
CO2-3.5% Flue gases
O2-0.5%, N2-68%
Basis: 100 moles of producer gas
CO+ O2 CO2
Moles O2 required= 28x1/2=14 moles
Moles O2 theoretical = O2 required- O2 in fuel= 14-0.5= 13.5 moles
Mole O2 supplied= 13.5x1.25= 16.875 moles
Moles N2 supplied= 16.875x79/21= 63.482 moles
Gases leaving: CO2, CO, O2, N2
CO2 leaving= CO2 produced+ CO2 entering= 28x0.95+ 3.5= 26.6+3.5= 30.1 moles
CO leaving = CO unreacted= 28x0.05= 1.4 moles
O2 leaving= O2 entering-O2 consumed=0.5+16.875-26.6x1/2= 17.375-13.3=4.075 moles
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
12/23
Moles N2 leaving= 68+ 63.482= 131.482 moles
Composition of flue gases
Component moles Mole% Mole wt weight Weight %
CO2 30.1 18.018 44 1324.4 25.590
CO 1.4 0.838 28 39.2 0.757
O2 4.075 2.439 32 130.4 2.520
N2 131.482 78.705 28 3681.496 71.133
167.057 100.000 5175.496 100.000
Composition of flue gases will be same irrespective of the quantity burnt.
Density of the gases leaving at NTP= mass/volume at NTP = 5175.496/
167.057x22.414= 1.382 kg/ m3
5.A petroleum refinery burns a gas mixture containing C5H12-7.5%, C4H10-10%, C3H8-
15%, C2H6 -9%, CH4-55%, N2-3.5% at the rate of 200m3 measured at 4bars and 25C.
The air rate is adjusted to have 20% excess air. The flue gases contain CO2 and CO in
the ratio 20:1. Calculate the volume of air used at 1.5 bars and 30 C and composition of
flue gases.
Gas mixture 20% excess air
C5H12-7.5% Flue gases
C4H10-10% CO2: CO=20:1
C3H8-15%
C2H6-9%
CH4-55%
N2-3.5%
Basis: 100 moles of gas mixture entering
Reactions
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
13/23
C5H12 +8O2 5CO2+ 6H2O
C4H10 +13/2O2 4CO2+5H2O
C3H8 +5O2 3CO2+4H2O
C2H6 +7/2O2 2CO2+3H2O
CH4 +2O2 CO2+2H2O
O2 required =7.5x8+10x13/2+15x5+9x7/2+55x2= 60+65+75+31.5+110=341.5 moles
O2 supplied=341.5x1.2 = 409.8 moles
N2 supplied= 409.8x79/21= 1541.629 moles
Gases leaving CO2, CO, H2O, O2, N2
Carbon in fuel= 5x7.5+4x10+3x15+2x9+1x55=195.5
Moles CO2 leaving = moles CO2 produced= 195.5x20/21= 186.19
Moles CO leaving= moles CO produced= 195.5x1/21=9.31
Water leaving= water produced=6x7.5+5x10+4x15+3x9+2x55= 45+50+60+27+110=292
O2 leaving= O2 supplied-O2 utilized= 409.8-186.19x1/1-9.31x1/2-292x1/2=72.955
Moles N2 leaving= moles N2 entering=3.5+1541.629=1545.129
Volume of gases entering at 4 bars and 25C= 100x22.414x1/4x298/273= 611.664 m3
Volume of air used at 1.5 bar and 30C=
(409.8+1541.629)x22.414x1/1.5x303/273=32363.90 m3
Volume of air used per 200 m3 of gases entering= (32363.9/ 611.664)200= 10582.25 m3
Composition of gases leaving
Components Moles Mole %
CO2 186.19 8.843
CO 9.31 0.442
H2O 292 13.868
O2 72.955 3.465
N2 1545.129 73.382
2105.584 100.000
Orsat analysis:
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
14/23
Orsat analysis is the analysis with out water and SO3 free. The flue gases contain water
and SO3 if sulphur is present along with other products of combustion. In the presence
of H2O vapor and SO3 the analysis will be difficult .Therefore H2O and SO3 are removed
before analysis and the composition of other constituents are presented in flue gases.
Such analysis is called orast analysis. Orsat apparatus is used for the analysis.
Type II problems:
Air in excess quantity
Fuel Orsat analysis of flue gases given
Fuel
Residue
Select a suitable basis
Carry out elemental balance for N, O, C or C, N, O depending on the problem
Calculate theoretical O2
Calculate excess O2 and Calculate the other quantities asked for
6. A furnace is fired with a fuel oil. The orsat analysis of the flue gases indicated 10.6%
CO2,
2.6%O2
and rest N2
by volume. Find C-H ratio of the fuel assuming that fuel oil
does not contain nitrogen.
Air excess
Fuel oil Flue gases
CO2-10.6%,O2-2.6%, N2-86.8%
Basis: 100 moles of dry flue gases
N2 balance:
N2 in flue gases= 86.8 moles
N2 from air= 86.8 moles
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
15/23
O2 balance:
O2 from air= 86.8x21/79 = 23.07 moles
O 2 accounted in flue= 10.6x1/1+2.6= 13.2 moles
O2 un accounted=23.07 -13.2= 9.87 moles, this O2 must have combined with H2 In flue
to form water and has been eliminated before analysis
H2 balance:
Moles H2 in fuel = 9.87x2=19.74 moles
C balance:
Moles carbon in flue= 10.6 = moles of carbon in fuel
C to H ratio (mole) in fuel= 10.6/ 19.74= 0.537
C to H ratio (weight) in fuel= 10.6x12/ 19.74x2= 3.222
7. A combustion chamber is fed with butane and excess Air. The combustion of butane
is complete. The composition of combustion gases by volume is given below.CO2-
9.39%, H2O 11.73%, O2-4.5% and N2-74.38%. Find the % excess air used and mole
ratio of air to butane used
Excess air
Flue gases
Butane
CO2-9.39%,H2O-11.73%,O2-4.5%,N2-4.38%
Basis: 100 moles of flue gases
C4H8 + 6O2 4CO2+ 4H2O
N2 balance:
Moles N2 in flue= 74.38
Moles N2 in fuel= 74.38
O2 balance:
O2 from air= 74.38x21/79=19.772 moles
Carbon balance:
Moles of carbon in flue= 9.39 moles
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
16/23
Moles butane entering= 9.39/4 =2.3475 moles (formula of butane C4H8)
O2 theoretical= 2.3475x6 = 14.085 moles
% excess air= [(O2 supplied- O2 theoretical)/O2 theoretical] x100
= [(19.772-14.085)/14.085]x100=40.38%
Air to butane ratio (mole) = (19.772x100/21)/ 2.3475= 40.108
8. The orsat analysis of flue gases is CO2-12.7% O2-7.1 %, N2-80.2%. Determine the %
excess air used in the combustion. The N2 present in the flue gas is contributed by air
only.
O2 in excess
Fuel Flue gases
CO2-12.7%,O2-7.1%, N2-80.2%
Basis: 100 moles of dry flue gases
N2 balance:
N2 in flue= 80.2 moles =N2 from air
O2 balance:
O2
from air= 80.2 x21/79=21.319 moles
O2 excess= 7.1 moles
O2 theoretical= 21.319- 7.1=17.219
% excess= (7.1/17.219)x100= 41.234 %
9. A coal containing C-67.9% H2-4.4% S-0.8% N2-13.21% O2- 7.9%, ash 4.5%, H2O-
1.29% is burnt in a furnace. The combustion dry gas has CO2-14.5%, O2-4.7% and rest
N2. Calculate a. theoretical volume of air per 100 kg coal. b. % excess air.
Excess air
C-67.9%
H2-4.4% Coal dry flue gas
S-0.8% CO2-14.5 %, O2-4.7%, N2-80.8%
N2-13.21%
O2- 7.9%, ash 4.5%, H2O-1.29%
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
17/23
Basis: 100 kg coal
Carbon in fuel= 67.9 kg = 67.9/12=5.658 kg moles
Hydrogen in fuel= 4.4 kg= 4.4/2=2.2 kg moles
Nitrogen in fuel= 13.21 kg= 13.21/28= 0.472 kg moles
Oxygen in fuel=7.9 kg= 7.9/32=0.247 kg moles
Water in fuel= 1.29 kg= 1.29/18= 0.072 kg moles
Ash in fuel= 4.5 kg
Carbon balance:
Carbon in fuel= 5.658 kg mole
Carbon in flue= 5.658 kg moles
Moles of carbon in 100 moles of dry flue gases= 14.5 kg moles
Moles of dry flue gases produced= (100/14.5)x5.658= 39.021 kg moles
Moles CO2 in flue= 39.021x0.145=5.656 moles
Moles of O 2 in flue= 39.021x0.047=1.838
Moles of N2 in flue= 39.021x0.808=31.527 moles
N2 balance:
N2 in fuel + N2 in air= N2 in flue 0.472+ N2 from air= 31.527
Therefore N2 from air= 31.527-0.472= 31.055 moles
O2
balance:
O2 from air= 31.055x21/79= 8.255
O2 theoretical= 5.658x1/1+2.2x1/2-0.247= 6.511
% excess air= [(O2 supplied-O2 theoretical)/O2 theoretical] x100= [(8.255-
6.511)/6.511]x100=26.765%
Theoretical volume of air/100 kg coal= (6.511x100/21)22.414= 694.94 m3 at NTP
10. The gas obtained from the furnace fired with a hydrocarbon fuel analyses 10.2%
CO2, 7.9% O2 and 81.9% N2 on dry basis. Calculate a. the % excess air b. carbon to
hydrogen ratio c. kg of air supplied per kg of fuel burned.
Excess air
Hydrocarbon fuel dry flue gas
CO2- 10.2 %, O2-7.9%
N2-81.9%
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
18/23
Basis: 100 kg moles dry flue gas
N2 balance:
N2 in flue= 81.9 moles
N2 from air= 81.9 moles
O2 balance:
O2 from air= 81.9x21/79= 21.771 moles
O2 accounted in flue= 10.2+7.9= 18.1 moles
O2 un accounted= 21.771- 18.1= 3.671 which would have combined with H2 to form
water
Hydrogen in fuel= 3.671x2= 7.342 moles
Carbon in fuel= 10.2 moles
O2 theoretical= 10.2+ 3.671= 13.871
O2 excess= [(21.771-13.871)/ 13.871] x100= 56.953
Carbon to hydrogen ratio (mole) = 10.2/ 7.342= 1.389
Carbon to hydrogen ratio (weight) = 10.2x12/ 7.342x2= 122.4/14.684= 8.336
Kg air supplied per kg fuel burnt= (21.771+81.9)29/ (122.4+14.684) = 21.932
11. A sample of coal is found to contain 65% carbon, 12.7% ash by weight and the
remaining H2 and water vapor. The refuse obtained after burning the fuel is found to
have 8.6% carbon. Assume negligible oxygen is present in the coal. Flue gas analysis
showed CO2-10.6%, O2-8.7% and N2-80.7% by volume. Calculate a. actual weight of
flue gas produced by burning coal b. actual weight of dry air used for burning the coal c.
amount of combustible H2 present in fuel d. % excess air.
Excess air
Coal Flue gas
C-65% CO2-10.6%
Ash-12.7% O2- 8.7%
H2 and H2O-22.3% N2-80.7%
Refuse- 8.6% C, 91.4% ash
Basis: 100 kg of coal
Ash balance:
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
19/23
Ash in fuel =12.7 kg = ash in refuse
Carbon balance:
Carbon present in fuel = 65 kg
Carbon lost in refuse= (8.6/91.4)12.7= 1.195 kg
Carbon burnt= 65-1.195= 63.805 kg= 63.805/12=5.317 kg moles
Carbon present per 100 kg mole dry flue=10.6 moles
Moles of dry flue gas produced = (100/10.6)5.317 = 50.16 moles
CO2 in flue=50.16x0.106= 5.317 moles
O2 in flue= 50.16x0.087=4.364 moles
N2 in flue= 50.16x0.807=40.479 moles
N2 balance: 20.3-
N2 from air= N2 in flue= 40.479 moles
O2 balance:
O2 from air= 40.479x21/79= 10.760 moles
O2 accounted in flue= 5.317x1/1+4.364= 9.681 moles
O2 un accounted= 10.760-9.681= 1.079 moles which would have combined with H2 to
form water and eliminated before analysis
Therefore moles H2 available in fuel= 1.079 x2= 2.158 moles
Weight of H2
in fuel= 2.518x2= 5.036 kg
Therefore weight of water in fuel= 20.3- 5.036 = 15.264 kg
Water produced=2.158 moles
Actual weight of flue produced= dry flue gases + water
=5.317x44+4.364x32+40.479x28+2.158x18+15.264
= 233.948+139.648+1133.418+38.844+15.264=1561.122 kg
Weight of dry air used= (10.760+40.479)29=1485.931 kg
Weight of combustible H2 in fuel= 5.036 kg
O2 theoretical=65/12x1/1+1.079=6.496 moles
% excess= (10.76-6.496)/6.496x100= 65.64%
12. A solid fuel with composition by weight of C-78%, H2-6%, O2-9.8%, N2-1.2%, ash-
5% and is burnt in air. The products of combustion give an orsat analysis CO 2-12.5%,
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
20/23
CO-0.09%, O2-5.6% and rest N2. The refuse removed from ash pit contains 30% carbon
by weight. Find the actual air fuel ratio and % excess air.
Solid fuel C-78% Flue
H2-6% gas
O2-9.8% CO2- 12.5%
N2-1.2% CO-0.09%
Ash-5% O2-5.6%
N2-81.81%
Refuse 30% C, 70% ash
Basis: 100 kg of solid fuel
Moles of carbon entering= 78/12= 6.5 kg moles
Carbon lost in refuse from an ash balance= (30/70)5= 2.143 kg= 2.143/12=0.179 kg
moles
Therefore carbon burnt= 6.5-0.179=6.321 kg moles
Carbon present per 100 kg mole dry flue gas= 12.5+0.09= 12.59 kg mole
Therefore dry flue produced= (100/ 12.59)x 6.321= 50.207 kg moles
Moles CO2= 50.207x 0.125=6.276 kg moles
Moles CO = 50.207x0.0009= 0.047 kg moles
Moles of O2= 50.207x0.056= 2.8116 kg moles
Moles N2= 50.207x0.8181= 41.074 kg moles
N2 from air= N2 in flue-N2 in fuel= 41.074- 1.2/28=41.031
O2 from air= 41.031x21/79=10.907 kg moles
Air fuel ratio= (41.031+10.907)29/ 100= 15.06
O2 theoretical= 6.5x1/1+6/2x1/2-9.8/32=6.5+1.5-0.306=7.694
% excess air= (10.907-7.694)/ 7.694x100= 41.76%
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
21/23
13. Wood having the analysis C-46%, O223%, ash-5% and rest being moisture and
H2 is burnt in a furnace. The orsat analysis of flue gas obtained is CO2-14.9%, CO-
1.65%, O2-3.45% and N2-80%. Calculate a. complete analysis of wood used b. fuel to
air ratio by weight c. % excess air used d. complete composition of stack gases.
Wood excess air
C-46% flue
O2-23% gas
Ash-5%
Moisture&H2= 26%
CO2-14.9%
CO-1.65%
O2-3.45%
N2-80 %
Basis: 100 kg of wood:
Carbon in wood= 46 kg=46/12= 3.833 kg moles
O2 in wood=23 kg=23/32=0.719 kg moles
Moles carbon per 100 kg mole dry flue gas= 14.9+1.65= 16.55 kg moles
Moles dry flue produced by a carbon balance= (100/16.55)x3.833=23.23 kg moles
Moles of CO2 in flue= 23.23x0.149= 3.361 kg moles
Moles CO in flue= 23.23x0.0165= 0.383 kg moles
Moles O2 in flue= 23.23x 0.0345= 0.801 kg moles
Moles of N2 in flue= 23.23x0.8=18.584 kg moles
N2 from air= N2 in flue= 18.584 kg moles
O2 from air = 18.584x21/79= 4.940 kg moles
O2 accounted in flue= 0.801 kg moles
O2 un accounted= 4.940- 0.801= 4.139 kg moles
Therefore combustible H2 present= 4.139x2= 8.278 kg moles
Weight of H2 present in wood= 8.278x2= 16.556 kg
Moisture present in wood= 26 -16.556 = 9.444 kg
Fuel to air ratio (weight) = 100/ (18.584+4.940)29=0.147
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
22/23
O2 theoretical= 3.833x1/1-0.719=3.114
% excess= (4.94-3.114)/3.114x100= 58.64 %
Composition of stack gases:
Component moles Mole%
CO2 3.361 10.700
CO 0.383 1.219
H2O 8.278 26.357
O2 0.801 2.550
N2 18.584 59.172
Total 31.407
14. The analysis of the flue gas from a combustion reaction is as follows. CO2 -10.8%,
CO-4%, O2-9.2% and N2-76% by volume. The producer gas burnt had the composition
CO2-9.2%, C2H4-0.4%, CO-20.9%, H2-19.6%, CH4-1.9% and N2-48% on volume basis.
Compute a.m3 of air used in combustion of 1 m3 of producer gas b. % excess air.
Producer gas excess air Flue
gas
CO2-9.2% CO2-10.8
C2H
4-0.4% CO-4%
CO-20.9% O2-9.2%
H2-19.6% N2-76%
CH4-1.9%
N2-48%
Basis: 100 moles of producer gas.
Carbon balance:
Carbon in fuel= 9.2x1/1+0.4x2+20.9x1+1.9x1= 32.8 moles
Carbon per 100 moles of dry flue= 10.8+4= 14.8 moles
Moles of dry flue gas produced= (100/ 14.8)32.8= 221.622 moles
CO2 in flue= 221.622x0.108= 23.935 moles
CO in fuel= 221.622x0.04=8.865 moles
O2 in flue= 221.622x0.092=20.389 moles
-
7/29/2019 bi tp ha sinh - Ting anh
23/23
N2 in flue= 221.622x0.76=168.433 moles
N2 balance:
N2 from air=N2 in flue-N2 in fuel= 168.433-48= 120.433 moles
O2 balance:
O2 from air= 120.433x21/79= 32.014 moles
m3 air used per m3 of producer gas= (120.433+32.014)22.414/ 100x22.414= 1.524
O2 theoretical= 0.4x3+20.9x1/2+19.6x1/2+1.9x2= 25.25 moles
% excess air= (32.014-25.25)/25.25x100= 26.788%