Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages...
Transcript of Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages...
![Page 1: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/1.jpg)
Place Value
Percentages
Calculating Interest
Discounts
Compounding
Accounting & Finance Foundations
Math Skills
A Review
![Page 2: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/2.jpg)
Place Value
Millio
ns
Hu
nd
red
Th
ou
sa
nd
s
Te
n T
ho
us
an
ds
Th
ou
san
ds
Hu
nd
red
s
Te
ns
On
es
Te
nth
s
Hu
nd
red
ths
Th
ou
sa
nd
s
Te
n T
ho
us
an
ds
2 3 4 5 6 7 8 . 9 1 2 3
![Page 3: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/3.jpg)
Converting Percentages
and Decimals
Notes
![Page 4: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/4.jpg)
Why Important?
• 2% = 0.02
• 20% = 0.20
• 0.02 ≠ 0.20
• $100 x 0.02 = $2
an $18 difference
• $100 x 0.20 = $20
![Page 5: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/5.jpg)
Percentages to Decimal To convert a percentage to a decimal, move the decimal two places to the left.
Example:
8.6% = 0.086
50% = 0.50
![Page 6: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/6.jpg)
Converting Percentages to a Decimal
Practice
• 12% = ?
• 9.5% = ?
• 100 % = ?
![Page 7: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/7.jpg)
Converting Percentage to Decimal Answers
• Move decimal two places to the left and
drop the % sign.
• 12% = 0.12
• 9.5% = 0.095
• 100% = 1.0
![Page 8: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/8.jpg)
Converting Decimal to Percentage
• To convert a decimal to a percentage
move the decimal two places to the right
and add a percentage sign.
• Example:
• 0.50 = 50%
• 1.25 = 125%
• 0.04 = 4%
![Page 9: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/9.jpg)
Converting Decimal to Percentage
Practice
• 0.06 =
• 0.84 =
• 0.002 =
• 1.00 =
![Page 10: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/10.jpg)
Converting Decimal to Percentage
Answers
• Move the decimal two places to the right
and add a percentage sign.
• 0.06 = 6%
• 0.84 = 84%
• 0.002 =0.2%
• 1.00 = 100%
![Page 11: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/11.jpg)
Rounding
Notes
![Page 12: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/12.jpg)
Rounding
0.3 tenths (one place to the right of decimal)
0.03 hundredths (two places to the right of the decimal)
0.003 thousandths (three places to the right of the decimal)
0.0003 ten thousandths (four places to the right of the decimal)
![Page 13: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/13.jpg)
Rounding • Look at the first number to the right of the place
rounding to.
• If 5 or above—round up one number
• If below a 5—leave the number as is
• Drop all numbers to the right of the named place
value.
Example:
• Round to tenths place (one place to the right of decimal)
• 0.2344 = 0.2 (look at the first number to the right of the tenths
place—the 3, it is below a 5 so no rounding)
• 0.3544 = 0.4 (look at the 5—it is a 5 or higher so round up)
![Page 14: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/14.jpg)
Rounding
25.234 rounded to the tenth place (one place to
the right of the decimal)
Answer = 25.2 (drop all numbers to the right of the tenth place)
25.369 rounded to the hundredth (two places to
the right of the decimal)
Answer = 25.37 (drop all numbers to the right of the hundredth
place)
![Page 15: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/15.jpg)
Rounding Practice
• Round to the hundredths place (two places
to the right of the decimal)
• 1.2234 =
• 20.3587 =
• 0.0143 =
• 0.0056 =
![Page 16: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/16.jpg)
Rounding Answers
• Round to the hundredths place (two places
to the right of the decimal)
• 1.2234 = 1.22 (3 is below a 5 so just drop the 3 and 4)
• 20.3587 = 20.36 (8 is above a 5 so round up one, drop
remaining numbers)
• 0.0143 = 0.01
• 0.0056 = 0.01
![Page 17: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/17.jpg)
Calculating Simple Interest
Notes
![Page 18: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/18.jpg)
Calculating Simple Interest for Loans
Simple Interest (Ordinary Interest) is used when a loan
is paid in one lump sum at the end of the loan period.
I = interest (amount paid for using the loaned money)
P = principal (amount borrowed)
T = time (length of time of the loan)
R = rate (percentage of interest charged per year)
The formula is I = P x R x T
![Page 19: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/19.jpg)
Simple Interest
Examples:
• If Nadine borrows $3,500 for one year at 12% interest.
I = P x R x T
I = $3,500 x 12% x 1 = $420.00
$420 + $3,500 = $3,920 (amount to be repaid at the end of the loan)
practical math app pg 279
![Page 20: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/20.jpg)
Simple Interest
• If the loan was only for 8 months, then:
I = $3,500 x 12% x 8/12
OR I = $3,500 x 12% x 8 ÷ 12 = $280.00
$280 + $3,500 = $3,780 (amount to be repaid at the end of the loan)
[here, treat the time (T) as a percentage]
practical math app pg 279
![Page 21: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/21.jpg)
Practice Own-Your-Own
Calculate simple interest for the following:
1. $3,000 at 9% for 2 years
2. $1,450 at 15% for 8 months
3. $800 at 13% for 3 months
4. $1,680 at 12% for 6 months
5. $600 at 16% for 5 months
![Page 22: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/22.jpg)
Answers
1. $3,000 at 9% for 2 years
$3,000 x .09 x 2 = $540
2. $1,450 at 15% for 8 months
$1,450 x .15 x 8/12 = $145
3. $800 at 13% for 3 months
$800 x .13 x 3/12 = $26
![Page 23: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/23.jpg)
Answers cont…
4. $1,680 at 12% for 6 months
$1,680 x .12 x 6/12 = $100.80
5. $600 at 16% for 5 months
$600 x .16 x 5/12 = $40
![Page 24: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/24.jpg)
Exact Interest & Number of Days
Calculating Exact Interest Based on Number of Days
Assume 365 days in a year.
(sometimes 360 days is used)
I = P x R x T
Loan of $4,000 at 9% for 60 days.
I = $4,000 x .09 x 60/365
OR I = $4,000 x .09 x 60 ÷ 365 = $59.18 practical math app pg 281
![Page 25: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/25.jpg)
Exact Interest & Number of Days
Calculate the following:
$2,000 at 12% for 60 days
$10,500 at 13% for 30 days
$1,250 at 8% for 45 days
practical math app pg 281
![Page 26: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/26.jpg)
Exact Interest Based on 365 Days
Answers
$2,000 at 12% for 60 days
$2,000 x 0.12 x 60/365 =
$2,000 x 0.12 x 60 ÷ 365 = $39.45
Therefore, for a 60 day loan with these terms you would pay $39.45 to use the $2,000
![Page 27: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/27.jpg)
Exact Interest Based on 365 Days
Answers
$10,500 at 13% for 30 days
$10,500 x 0.13 x 30/365 =
$10,500 x 0.13 x 30 ÷ 365 = $112.19
Therefore, for a 30 day loan with these terms you
would pay $112.19 to use the $10,500
![Page 28: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/28.jpg)
Exact Interest Based on 365 Days
Answers
$1,250 at 8% for 45 days
$1,250 x 0.08 x 45/365 = $12.3287
Rounded to $12.33
![Page 29: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/29.jpg)
Formulas
• Simple (Ordinary) Interest I = PRT
• Finding Principal P = I/(RT)
• Finding Rate R = I/(PT)
• Finding Time T = I/(PR)
![Page 30: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/30.jpg)
Finding the Principal
Given that: R = 12% I = $10 T = 2 months
P = I/(RT)
• P = $10 / (.12 x 2/12) *do calculation in ( ) first
• P = $10 / .02
• P = $500
• to check: $500 x 12% x 2/12 = $10
*order of operations
![Page 31: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/31.jpg)
Finding the Principal
On Your Own
Given that: R = 11% I = $12 T = 3 months
P = I/(RT)
*do calculation in ( ) first
![Page 32: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/32.jpg)
Finding the Principal
Own Your Own Answer
P = I/(RT)
Given that: R = 11% I = $12 T = 3 months
P = 12 / (.11 x 3/12)
P = 12 / .0275
P = 436.36363 = $436.36
To check $436.36 x 11% x 3/12 = $11.9999 interest
![Page 33: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/33.jpg)
Finding the Rate Given that: P = $900 I = $27 T = 4 months
R = I/(PT)
R = 27 / (900 x 4/12) *do calculation in ( ) first
R = 27 / 300
R = .09 or 9%
to check $900 x 9% x 4/12 = $27
*order of operations
![Page 34: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/34.jpg)
Finding the Rate
Own Your Own
Given that: P = $800 I = $8.00 T = 2 months
R = I/(PT)
*order of operations
![Page 35: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/35.jpg)
Finding the Rate Own Your Own Answer
R = I/(PT)
Given that: P = $800 I = $8.00 T = 2 months
R = 8 / (800 x 2/12)
R = 8 / 133.33
R = 0.06000015 = 6%
To check $800 x 6% x 2/12 = $8.00
![Page 36: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/36.jpg)
Finding the Time
Given that: P = $1,200 I = $45 R = 15%
T = I/(PR)
• T = 45 / ($1,200 x .15)
• T = 45 / $180.00
• T = .25 or 25/100 = ¼ = 3 months
• to check: $1,200 x .15 x 3/12 = $45
*order of operations
![Page 37: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/37.jpg)
Finding the Time
Own Your Own
Given that: P = $1,500 I = $87.50 R = 10%
T = I/(PR)
*order of operations
![Page 38: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/38.jpg)
Finding the Time
Own Your Own Answer
T = I/(PR)
Given that: P = $1,500 I = $87.50 R = 10%
T = 87.50 / 1500 x .10
T = 87.50 / 150
T = 0.5833333 or 12 mths x 0.583 = 6.996 mths or 7 mths
To check $1,500 x 10% x 7/12 = $87.50
![Page 39: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/39.jpg)
For a Grade
Principal (borrowed)
Rate Time Interest
1. 26,000 9% 48 months
2. 6.5% 42 months 2730
3. 4,000 4% 160
4. 500 2 years 190
5. 7,000 8 ¾ % 36 months
![Page 40: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/40.jpg)
Answers
Principal (borrowed)
Rate Time Interest
1. 26,000 9% 48 months $9,360.00
2. $12,000.00 6.5% 42 months 2730
3. 4,000 4% 12 months
or 1 year
160
4. 500 19% or
0.19
2 years 190
5. 7,000 8 ¾ % 36 months $1,837.50
![Page 41: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/41.jpg)
Answers 1. $26,000 x 0.09 x 48 / 12 = $9,360.00
2. $2,730 / (0.065 x 42 / 12) =
$2,730 / 0.2275 = $12,000
3. $160 / ($4,000 x 0.4) =
$160 / 160 = 1 year
4. $190 / ($500 x 2) =
$190 / 1,000 = 0.19
![Page 42: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/42.jpg)
For a Grade
Principal (borrowed)
Rate Time Interest
6. 300 15% 18 months
7. 3% 12 months 20.04
8. 1,135 7.15% 101.44
9. 2,468 2 ½ years 570.73
10. 410 13% 5 months
![Page 43: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/43.jpg)
Discounts Some companies often give businesses
discounts for paying early.
Example: terms are 1/10, n/30
• 1 % discount if paid in 10 days
• Net amount due in 30 days
• If invoice is for $500, then could save $5 by
paying early.
• Why does the company do this?
![Page 44: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/44.jpg)
Discounts
• $300 invoice dated August 1, terms are
2/15, n/30. How much is owed if paid on
August 13?
![Page 45: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/45.jpg)
Discounts
answer • $300 invoice dated August 1, terms are
2/15, n/30. How much is owed if paid on
August 13?
• $300 x 2% = $6
• $300 - $6 discount = $294
![Page 46: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/46.jpg)
Compound Interest
• Compounding occurs when your investment earnings or
savings account interest is added to your principal,
forming a larger base on which future earnings may
accumulate.
• As your investment base gets larger, it has the potential
to grow faster. And the longer your money is invested,
the more you stand to gain from compounding.
• For example, say you earn 5% compound interest on
$100 every year for five years. You'll have $105 after
one year, $110.25 after two years, $115.76 after three
years, and $127.63 after five years.
![Page 47: Accounting & Finance Foundations Math Skills A Review ... Interest... · Place Value Percentages Calculating Interest Discounts ... 8.6% = 0.086 50% = 0.50 ... Calculating Simple](https://reader030.fdocuments.us/reader030/viewer/2022021512/5afc91f97f8b9a864d8c4ba2/html5/thumbnails/47.jpg)
Compound Interest
• Without compounding, you earn simple interest, and
your investment doesn't grow as quickly. For example, if
you earned 5% simple interest on $100 for five years,
you would have $125. A larger base or a higher rate
provide even more pronounced differences.
• Compounding can occur annually, monthly, or daily.
• Example: $200 earning 5%, compounded monthly
for one year
• 1st month $200 x 5% x 1/12 = .83 + 200 = $200.83
• 2nd month $200.83 x 5% x 1/12 = .84 + 200.83 = $201.67
• 3rd month $201.67 x 5% x 1/12 = .84 + 201.67 = $202.51