14668 604 2 trolley calculation at single failure
-
Upload
vipulmulani -
Category
Engineering
-
view
91 -
download
1
Transcript of 14668 604 2 trolley calculation at single failure
![Page 1: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/1.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
1.0 TROLLEY CALCULATION
Duty Class : M5
Duty Factor : 1.06 As per Clause 8.3.2, IS 807:2006
S.F. : 1.5 As per Table 15 8.3.2, IS 807:2006
Material of
construction: IS 2062
Yield strength : 250 N/mm2
: 25.5 Kg/mm2
Allowable stress =
= 25.5 / (1.5 x 1.06)
= 16.03 kg/mm2
1.1 MH CALCULATION
Capacity : 46 T
Total falls : 8
Impact factor : 1.32
No. of rotating
pulleys (n): 8
Bottom block
weight factor
BBTWF
: 1.07
Bottom block
weight= 46 x (1.07 - 1)
= 3.22 T
Load per fall =
= (46 x 1.32 + 3.22 ) / (8 x (.99^8 )
= 8.7 tonne
= 8661.7 kg
SHEET 1 of 9
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
Yield strength
S.F. x Duty Factor
Capacity x Impact factor + Bottom block weight
fall x pulley efficiency
This image cannot currently be displayed.
![Page 2: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/2.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.2 At MH Top Block
A C D B
455 775
Load/fall x 2
= 8661.7 x 2
= 17323.3 kg
Load/fall
= 8661.7 kg
Therefore,
Load coming on point C = 8661.7 kg
&
Load coming on point D = 17323.3 kg
= 17323.3 kg
Reaction at
point B= (8661.7 x 455 + 17323.3 x ( 455 + 570 ) ) / 1800
= 12054.1 kg
Reaction at
point A= 8661.7 + 17323.3 - 12054.1
= 13930.8 kg
13930.8 x 455
= 6338530 kg-mm
13930.8 x ( 455 + 570 ) - 8661.7 x 570
= 9341960 kg-mmSHEET 2 of 9
1800
Load coming on each topblock
pulley =
Load coming on each Equiliser
pulley =
Bending moment at point C =
Bending moment at point D =
570
![Page 3: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/3.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
Section of top block
where
b = 16 mm
d = 410 mm
Section
modulus, z =4 x 16 x 410 ^ 2 / 6
= 1793067 mm4
Bending stress = 9341960.3 / 1793067
= 5.21 kg / mm2
1.3 At MH pedestal
Pedestal weight
=100 kg
Rope drum
weight =1200 kg
Force acting at
pedestal
assembly =
0.85 x Load/ fall + pedestal weight x 2 + rope drum weight / 2 x 2
= 8762.4 kg
1.4 At MH Equiliser bar
Force acting on equiliser bar = Load / fall
= 8661.7
= 8662 kg
1.5 AH CALCULATION
Capacity : 5.75 T
Total falls : 4
Impact factor : 1.32
No. of rotating
pulleys (n): 4
Bottom block
weight factor
BBTWF
: 1.07
Bottom block
weight= 5.75 x (1.07 - 1)
= 0.40 T
Load per fall =
= (5.75 x 1.32 + 0.40 ) / (4 x (.99^4 )
= 2.1 tonne
= 2080.1 kgSHEET 3 of 9
Capacity x Impact factor + Bottom block weight
fall x pulley efficiency
![Page 4: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/4.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.6 At AH Equiliser pulley
A C D B
1000 535
Load/fall
= 2080.1 kg
Therefore,
Load coming on point C = 2080.1 kg
&
Load coming on point D = 0.0 kg
(2080.1 x 1000 + 0.0 x ( 1000 + 265 ) ) / 1800
= 1155.6 kg
2080.1 + 0.0 - 1155.6
= 924.5 kg
924.5 x 1000
= 924489 kg-mm
924.5 x ( 1000 + 265 ) - 2080.1 x 265
= 618252 kg-mm
Section of AH Equiliser pulley
where
b = 10 mm
d = 350 mm
Section
modulus, z =2 x 10 x 350 ^ 2 / 6
= 408333 mm4
Bending stress = 924488.9 / 408333
= 1.51 kg / mm2
SHEET 4 of 9
Reaction at point B =
Reaction at point A =
Bending moment at point C =
Bending moment at point D =
265
1800
Load coming on each Equiliser
pulley =
![Page 5: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/5.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.7 At AH pedestal
Pedestal weight
=50 kg
Rope drum
weight =300 kg
Force acting at
pedestal
assembly =
pedestal weight + rope drum weight / 2
= 200.0 kg
1.8 Calculation of middle section
A C D E F B
415 110 220 411
Load at C = Force at AH Pedestal assembly x 2
= 200 x 2
= 400 kg
Load at D = Reaction RB at MH Top block assembly x 2
= 12054.1 x 2
= 24108.3 kg
Load at E = Force at MH Pedestal assembly
= 8762.4
= 8762.4 kg
Load at F = Force at MH Equiliser bar
= 8661.7 kg
Therefore,
Reaction at
point B =27969.2 kg
Reaction at
point A =13963.2 kg
Bending moment at C = 5794719.26 kg-mm
Bending moment at D = 16902963 kg-mm
Bending moment at E = 15743001 kg-mm
Bending moment at F = 11495347.7 kg-mm
Section at middle section
Section modulus ZXX = 2.38E+06 mm4
Therefore
Bending stress =
= 16902963 / 2380000
= 7.10 kg/mm2
SHEET 5 of 9
819
1975
Max. Bending moment
Section modulus
![Page 6: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/6.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.9 Calculation of section at MH motor side
A C D E F G B
281.5 516.5 1002 1002 516.5 281.5
Load at C = Weight of MH DCEM brake + weight of stool
= 200 kg
Load at D = Weight of MH Motor + stool
= 437+60
= 497 kg
Load at E = Reaction RB at middle section + CT gearbox weight
27969.2 + 600
= 28569.2 kg
Load at F = Weight of MH Motor + stool
= 437+60
= 497 kg
Load at G = Weight of MH DCEM brake + weight of stool
= 200 kg
Therefore,
Reaction at
point B =14981.6 kg
Reaction at
point A =14981.6 kg
Bending moment at C = 4217322.6 kg-mm
Bending moment at D = 11852023 kg-mm
Bending moment at E = 26165200 kg-mm
Bending moment at F = 11852023 kg-mm
Bending moment at G = 4217322.6 kg-mm
Section at MH motor side
Section modulus ZXX = 3.41E+06 mm4
Therefore
Bending stress=
= 26165200 / 3410000
= 7.67 kg/mm2
SHEET 6 of 9
3600
Max. Bending moment
Section modulus
![Page 7: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/7.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.10 Calculation of section at AH motor side
A C D E F G H I B
391.5 330 403 675.5 675.5 403 330
Load at C = Weight of AH Gearbox + weight of stool
300 + 30
= 330 kg
Load at D = Weight of AH Brake + stool
= 30 + 25
= 55 kg
Load at E = Weight of AH motor + weight of stool
= 73 + 30
= 103 kg
Load at F = Reaction RA at middle section
= 13963.2 kg
Load at G = Weight of AH motor + weight of stool
73 + 30
= 103 kg
Load at H = Weight of AH Brake + stool
= 30 + 25
= 55 kg
Load at I = Weight of AH Gearbox + weight of stool
= 300 + 30
= 330 kg
Therefore,
Reaction at
point B =7469.6 kg
Reaction at
point A =7469.6 kg
Bending moment at C = 2924344.3 kg-mm
Bending moment at D = 5280408.8 kg-mm
Bending moment at E = 8135498.4 kg-mm
Bending moment at F = 12851562 kg-mm
Bending moment at G = 8135498.4 kg-mm
Bending moment at H = 5280408.8 kg-mm
Bending moment at I = 2924344.3 kg-mm
Section at MH motor side
Section modulus ZXX = 2.02E+06 mm4
Therefore
Bending stress=
= 12851562 / 2020000
= 6.36 kg/mm2
SHEET 7 of 9
3600
Max. Bending moment
Section modulus
![Page 8: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/8.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.11 Calculation of Main end section
A C D E F B
375 110 631 550
Load at C = Reaction RB at AH Motor side frame
= 7469.6 kg
Load at D = Reaction RA at MH Top block assembly
= 13930.8 kg
Load at E = 0.15 x MH Load / fall + rope drum weight / 2 + gearbox weight + weight of gearbox stool
= 0.15 x 8661.7 + 1200 / 2 + 1700 + 50
= 3649.2 kg
Load at F = Reaction RA at MH motor side frame
= 14981.6 kg
Therefore,
Reaction at
point B =22998.5 kg
Reaction at
point A =17032.8 kg
Bending moment at C = 6387293.38 kg-mm
Bending moment at D = 18188273 kg-mm
Bending moment at E = 17707833 kg-mm
Bending moment at F = 12649174.5 kg-mm
Section at middle section
Section modulus ZXX = 3.43E+06 mm4
Therefore
Bending stress =
= 18188273 / 3430000
= 5.3 kg/mm2
SHEET 8 of 9
1234
2900
Max. Bending moment
Section modulus
![Page 9: 14668 604 2 trolley calculation at single failure](https://reader035.fdocuments.us/reader035/viewer/2022080123/587cf64f1a28ab564b8b71c5/html5/thumbnails/9.jpg)
Saleorder : 14668 Doc. No : 14668 604/2
Client : M/s IGCAR Checked by : MKY
Date : Approved By : AMD / PMD
TROLLEY CALCULATION AT SINGLE FAILURE
13-Jan-16
This image cannot currently be displayed.
1.12 Seismic Calculation
1.12.1 From Above Calculations :-
Bending stress of MH Top block = 5.21 kg/mm2
Bending stress of AH Top block = 1.51 kg/mm2
Bending stress of Middle section = 7.10 kg/mm2
Bending stress of MH motor side section = 7.67 kg/mm2
Bending stress of AH motor side section = 6.36 kg/mm2
Bending stress of Main end section = 5.30 kg/mm2
1.12.2 From IS: 1893-2002 (Table 2 page - 16), for Zone III
Horizontal seismic zone factor,
Ah = ((Z x I X Sa )/(2 x R x g))
= 0.075
where, Z = 0.16,
I = 1.5 For power station
R = 4 For steel frame
Sa/g = 2.5
Vertical seismic zone factor, F0(v) = 0.05 (Refer CL. 6.4.5 Page - 16)
1.12.3 Induced stresses due to Seismic forces are :-
Bending stress of MH Top block = 1.05 x 5.21 = 5.47 kg/mm2
Bending stress of AH Top block = 1.05 x 1.51 = 1.59 kg/mm2
Bending stress of Middle section = 1.05 x 7.10 = 7.46 kg/mm2
Bending stress of MH motor side section = 1.05 x 7.67 = 8.06 kg/mm2
Bending stress of AH motor side section = 1.05 x 6.36 = 6.68 kg/mm2
Bending stress of Main end section = 1.05 x 5.30 = 5.57 kg/mm2
1.12.4 Allowable stress
As per IS:1893 CL. 6.3.5.1, while considering seismic forces the allowable stresses are increased by 33%
Allowable bending stress = 1.33 X Allowable stress (without considering seismic effect)
= 1.33 x 16.03
= 21.32 kg/mm2
1.13 Summary of results for selected section
1.0 Bending stress of MH Top block = Section is ok.
2.0 Bending stress of AH Top block = Section is ok.
3.0 Bending stress of Middle section = Section is ok.
4.0 Bending stress of MH motor side section = Section is ok.
5.0 Bending stress of AH motor side section = Section is ok.
6.0 Bending stress of Main end section = Section is ok.
7.0 Bending stress of MH Top block with seismic effect = Section is ok.
8.0 Bending stress of AH Top block with seismic effect = Section is ok.
9.0 Bending stress of Middle section with seismic effect = Section is ok.
10.0 Bending stress of MH motor side section with seismic effect = Section is ok.
11.0 Bending stress of AH motor side section with seismic effect = Section is ok.
12.0 Bending stress of Main end section with seismic effect = Section is ok.
SHEET 9 of 9
Hence considering seismic forces, we increase the induced stresses in girder section by 7.5% & 5% in
horizontal & vertical direction respectively.